Menu
/ marca.com

Marcelo następcą Carlosa

Statystyki Brazylijczyków coraz bardziej podobne

Niewielu było takich, którzy obstawiali, że Marcelo może być następcą wielkiego Roberto Carlosa. Jednak postępy, jakie poczynił obrońca Realu Madryt nie podlegają dyskusjom. Również częstotliwość zdobywania bramek przez Marcelo jest coraz bliższa tej, którą osiągnął jego fenomenalny poprzednik.

Dla wielu Roberto Carlos jest, zaraz po Di Stéfano, najwybitniejszym obcokrajowcem, który zapisał swoją kartę w historii Realu Madryt. Nie może być jednak inaczej. Oprócz jego niewątpliwego talentu technicznego i fizycznego, spójrzmy na liczby. 517 oficjalnych spotkań rozegranych na przestrzeni 11 sezonów. Pomimo swojej pozycji defensywnej, w rzeczywistości był skrzydłowym, dzielącym pozycję popularnej "trójki". Dla koszulki z królewskim herbem na piersi zdobył 69 bramek.

W lidze Carlos strzelił 48 goli w 370 spotkaniach, w których 368 rozpoczynał jako zawodnik pierwszego składu. Podsumowując: 32546 minut. Gol co 678 minut. Albo, mniej więcej co siedem meczów.

Marcelo, który przybył do Madrytu podczas zimowego okienka transferowego w 2007 roku - w połowie ostatniego sezonu Roberto Carlosa w barwach Blancos - ma bardzo podobną charakterystykę piłkarską do swojego rodaka. Zapewnia, że jest skrzydłowym, jednak to wszystko zależy od przebiegu spotkania. Podobnie jak jego poprzednik, wie, że grając więcej z przodu, traci pewien element zaskoczenia dla przeciwnika. Choć miało to miejsce w kilku przypadkach, kiedy Mourinho chciał zwiększyć posiadanie piłki.

Podobnie jak Roberto Carlos, Marcelo często krytykowany jest za grę defensywną, często zaniedbywaną przez zapędy ofensywne. Ich początkowe losy nie były jednak podobne. Przez pierwsze dwa sezonu Marcelo nie potrafił znaleźć sposobu na umieszczenie piłki w bramce przeciwnika. Pierwszą bramkę zdobył w 2008 roku, a ostatnią w pierwszej kolejce bieżącego sezonu, na La Romareda. W sumie zdobył 12 bramek przez 10157 minut rozegranych na boiskach La Liga. Strzela co 846 minut, lub co dziewięć meczów.

Jeżeli chodzi o poczynania ofensywne, to najlepszy sezon dla niego był poprzednim, w którym zapisał na swoim koncie 5 bramek i 7 asyst. Jeszcze więcej ostatnich podań zaliczył w sezonie 2009/2010 (9). Roberto Carlos osiągnął tę liczbę w sezonie 2001/2002. Jego 9 bramek - zdobytych przez Carlosa w sezonach 2000/2001 oraz 2003/2004 - to następny cel Marcelo.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!