Menu
/ realmadrid.com

Karim Benzema – wschodząca gwiazda światowego futbolu

Biografia francuskiego napastnika

Karim Benzema urodził się we francuskim Lyonie 19 grudnia 1987 roku, w robotniczej rodzinie pochodzącej z północnej Algierii. To korzenie ukształtowały jego dojrzały, a zarazem skromny charakter. Już w wieku dziewięciu lat rozpoczął przygodę z futbolem w Olympique’u Lyon, klubie, w którym grał aż do przenosin do Madrytu. Był jednym z najlepszych juniorów. W jednym z sezonów w drużynie U-16 zdobył 38 bramek, po czym sięgnął z reprezentacją Francji U-17 po mistrzostwo Europy. W pierwszej drużynie Lyonu zadebiutował 15 stycznia 2005 roku w meczu z Metzem. Sam gola nie strzelił, ale asystował przy zwycięskiej bramce Bryana Bergougnoux. Mimo iż Benzema został mistrzem Europy, w klubie nie chciano przyspieszać jego rozwoju - zagrał w zaledwie sześciu meczach sezonu. Zdołał jednak strzelić 12 goli w 14 meczach reprezentacji Francji U-18.
 
Następnego roku zagrał w 13 ligowych meczach, strzelając jedną bramkę, a w meczu z Rosenborgiem zaliczył debiut w Lidze Mistrzów. W sezonie 2006/07 wystąpił już w 21 meczach, pięć razy trafiając do siatki rywali, ale jego talent eksplodował dopiero rok później. Sezon 2007/08 przyniósł Lyonowi mistrzostwo i Puchar Francji. Wtedy też Benzema zadebiutował w seniorskiej reprezentacji Francji. 28 marca 2007 roku założył koszulkę Les Bleus w meczu z Austrią i zdobył swoją pierwszą bramkę na arenie międzynarodowej. Cierniem w koronie okazały się jednak mistrzostwa Europy w 2008 roku, w których udział Francja zakończyła już po pierwszej rundzie. Ubiegły sezon miał dla Karima szczególnie gorzki smak. Trener nie pozwalał mu na zbyt wiele, przez co Francuz mógł strzelić tylko 17 bramek w 36 meczach. Chociaż jego drużyna został wyeliminowana przez Barcelonę w 1/8 finału Ligi Mistrzów, on sam zaliczył w całych rozgrywkach pięć trafień.
 
Uważany za jednego z najbardziej kompletnych napastników na świecie, Benzema nazwał siebie „ofensywnym w każdym calu” - zdolnym do zdobywania bramek, kreowania gry albo asystowania kolegom. „Lubię grać jako wolny napastnik, dzięki czemu mogę swobodnie wbiegać ze skrzydeł lub szukać miejsca na środku boiska. Lubię strzelać bramki, ale cieszę się także, gdy mogę asystować przy golach kolegów.” Dyrektor generalny Olympique’u Lyon, Marino Faccioli, powiedział, że Benzema przypomina mu najlepszego strzelca w historii Mistrzostw Świata, Ronaldo, z jego najlepszych lat. Po tym, jak Francuz nazwał Brazylijczyka swoim „źródłem inspiracji”, nie mógł otrzymać większego komplementu.
 
Styl Benzemy opiera się na ogromnej sile, niesamowitych ruchach, nieograniczonych umiejętnościach i znakomitych atakach. Jest inteligentnym zawodnikiem i dominuje w każdym aspekcie tego, czego wymaga od niego pozycja na boisku. Kiedy zespół go potrzebuje, staje się zwierzęciem pola karnego. Perfekcyjnie bierze na siebie ciężar wyprowadzania kontrataków. To jest Karim Benzema – urodzony zwycięzca, którego życiowe marzenie spełniło się wraz z przyjściem do Madrytu.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!