Menu
/ realmadrid.com

Pan Październik

To magiczny miesiąc dla Raúla

Raúl González to synonim słowa rekord. Odkąd przebił się do Realu Madryt i hiszpańskiego futbolu, nasz napastnik wstrząsa klasyfikacjami strzelców, zagrał najwięcej meczów ze wszystkich, zdobył godną pozazdroszczenia ilość trofeów, łącznie ze Złotym Medalem Zasług Sportowych. W tym miesiącu Raúl świętuje jubileusz debiutu w Realu Madryt oraz reprezentacji Hiszpanii, dwóch drużynach, w których jego statystyki mówią za siebie.

Marsz przez ligę

Przez trzynaście lat z herbem Realu na piersi Raúl rozegrał 453 mecze, spędził na boisku 37 438 minut, strzelając 190 bramek. Tymi liczbami kapitan wyrobił sobie opinię jednego z najlepszych hiszpańskich piłkarzy w historii.

Doskonały przykład tradycyjnych wartości madridismo, Raúl ucieleśnia poświęcenie, ciężką pracę i naturalność, za każdym razem, gdy zakłada trykot Realu Madryt. Koszulkę, która, jak przysiągł, będzie jedyną, jaką kiedykolwiek założy w Hiszpanii. Co więcej, ten sam duch, z którym walczy o każdą piłkę do chwili, w której zabrzmi końcowy gwizdek, nie powstrzyma go przed byciem ikoną gry fair play. Faktycznie, Raúl przeżył prawie trzy lata, nie będąc ukaranym kartką.

Jego romans z pierwszym zespołem Realu Madryt zaczął się ponad dekadę temu – 29 października 1994 roku – kiedy to Jorge Valdano dał mu szansę na La Romareda w Saragossie. Minęło blisko trzynaście lat, podczas których Raúl zebrał zarówno osobiste, jak i drużynowe nagrody. Przy okazji wzbogacając gablotę z pucharami o dodatkowe: trzy Puchary Europy, pięć mistrzostw La Liga, trzy Superpuchary Hiszpanii, Superpuchar Europy oraz dwa Puchary Interkontynentalne.

Jego strzelecki zmysł doprowadził go do dwóch tytułów Pichichi. Pierwszy w roku 1999, w którym ukończył sezon z 25 bramkami w 37 meczach, drugi w roku 2001, gdy na pozycji lidera uplasował się z 24 golami w 36 spotkaniach. Po tym, co zobaczyliśmy dotychczas w bieżącym sezonie, nie ma powodów, aby nie wierzyć, że Raúl nie może zostać królem strzelców La Liga po raz trzeci. El Capitán pierwsze trafienie zanotował na inaugurację obecnego sezonu przeciwko Atlético Madryt, później trafił też w wyjazdowym spotkaniu z Villarrealem. Trzeciego gola w tym sezonie strzelił podczas wizyty Betisu na Bernabéu.

Najlepszy strzelec Ligi Mistrzów

Jedno osiągnięcie, z którego „siódemka" jest dumny najbardziej to fakt, iż cały czas przewodzi w klasyfikacji strzelców Ligi Mistrzów. Wiele z jego 57 bramek w tej najbardziej prestiżowej "lidze" decydowały o zwycięstwie, nawet jeśli nie, to zawsze pobudzały kibiców. Raúl rozegrał także największą ilość spotkań ze wszystkich (112), zostawiając w tyle byłych graczy Madrytu: Roberto Carlosa (109) i Davida Beckhama (106). Nasz kapitan trzy razy był najlepszym strzelcem Ligi Mistrzów: w latach 2000 (10 goli), 2001, (7 goli) i 2003 (9 goli).

Legendarny kapitan Hiszpanii

Raúl nigdy nie oszczędzał się, gdy przyszło mu pojawić się na arenie międzynarodowej. Zadebiutował w roku 1996 - w październiku, a 11. rocznica minęła dziewiątego dnia bieżącego miesiąca - w meczu z Czechami. Począwszy od tamtego spotkania zanotował w reprezentacji 65 zwycięstw, 23 porażki i 14 remisów. Zagrał najwięcej spotkań w reprezentacji spośród wszystkich grających obecnie zawodników i jest drugi pod względem ilości rozegranych meczów zaraz po Zubizaretcie. W tej klasyfikacji najbliżej niego są Hierro, Camacho, Gordillo i Butragueńo. Dodatkowo jest jedynym aktywnym graczem, któremu dane było zagrać w jedenastu meczach Mistrzostw Świata. Ale to jeszcze nie wszystko. Raúl jest najlepszym strzelcem reprezentacji Hiszpanii - strzelił dla niej 44 gole. Ta sztuka nie udała się takim legendom, jak Hierro, Butragueńo, Di Stéfano i Santillana.

Doceniany na świecie

W 1999 roku Raúl zajął trzecie miejsce w plebiscycie FIFA na najlepszego gracza globu. Dwa lata później zdobył Srebrną Piłkę. Ale najbardziej honorowe odznaczenie otrzymał w roku 2006. A był to Złoty Medal Real Orden al Mérito Deportivo - Królewskiego Orderu Zasług Sportowych.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!