/ as.com

Aragonés uratowany

Zwycięstwo Hiszpanów w arcyważnym meczu z Duńczykami

Pod presją i przy nieszczęściach losu podopieczni Luisa Aragonesa radzą sobie najlepiej. Dzisiaj w duńskim Aarhus ujawniły się najwspaniale cechy hiszpańskiej reprezentacji. Defensywa drygowana z furią i zaciętością przez Albeldę i Marchenę, pomoc natomiast wzmocniona kreatywnymi piłkarzami z wielkimi talentami - Ceskiem, Iniestą i Xavim.

Hiszpania w pełni zdominowała Duńczyków już od pierwszych minut, głównie dzięki szybkiemu poruszaniu się po boisku rozgrywających i napastnika, Raula Tamudo. Skandynawowie natomiast zaczęli ryzykownie, z trzema snajperami z przodu, ale brak jakiegokolwiek pressingu na obronie La Selección powodował, że na nic zdawało się aż trzech napastników, a to Hiszpanie kontrolowali grę. Piłkarze Aragonesa cieszyli się piłką, a w środku pola panował genialny Iniesta, spychając swoich przeciwników na skraj własnego pola karnego. To właśnie dzięki Katalończykowi padła pierwsza bramka. W 14. minucie Iniesta ściął z lewej flanki do środka, minął jednego przeciwnika i kapitalnie dorzucił do Raula Tamudo, który głową skierował futbolówkę do bramki Sørensena. 1:0 dla Hiszpanów!

Duńczycy niechętnie odpowiadali atakami, nie doczekaliśmy się także żadnej zdecydowanej reakcji na stratę gola, okazje bramkowe stwarzali sobie jedynie przy stałych fragmentach gry, a ilość atakujących nie przekładała się na jakość. Hiszpanie spokojnie kontrolowali grę, wymieniali wiele podań. Tak padła druga bramka. W 40. minucie piękną, trójkową akcję sfinalizował Sergio Ramos. Dostał idealną piłkę od Raula Tamudo, wpadł w pole karne i ze spokojem van Nistelrooya przerzucił "łaciatą" nad duńskim golkiperem. 2:0! Chwilę później arbiter spotkania, pan Ľuboš Micheľ, użył gwizdka i piłkarze zeszli na przerwę.

Druga połowa była bardzo podobna do pierwszej, przyjezdni z Półwyspu Iberyjskiego nadal panowali na boisku, nie utracili swej pozycji, a Duńczyków stać było jedynie na okazyjne ataki i szarże. Hiszpanie zbytnio uwierzyli, że spotkanie jest już ułożone, dlatego w szeregi gości wdarł się zbyt duży spokój i rozluźnienie. Dopiero pod koniec meczu okazję te wykorzystali gospodarze. W 88. minucie spotkania w podbramkowym zamieszaniu odnalazł się Jon Dahl Tomasson i zdobył kontaktowego gola dla Danii. Jednakże, kilkadziesiąt sekund później Hiszpanie zadali Duńczykom ostateczny cios. W 89. minucie piłkę przed polem karnym przejął Alberto Riera. Popatrzył, przymierzył i futbolówka kapitalnie zmieściła się w okienku bramki gospodarzy. 3:1! Mecz został w tym momencie przypieczętowany, a La Selección cieszyć się mogła z niezwykle ważnych trzech punktów.

Krótko mówiąc, głowa Aragonesa uratowana. Raúl Tamudo i spółka uratowali swojemu trenerowi posadę i, przynajmniej po części, uwolnili go od nieustającej w ostatnich dniach krytyki. Hiszpanie nie mogą jednak spocząć na laurach, ponieważ przed nimi kolejne mecze, które trzeba będzie wygrać - ze Szwecją i Irlandią Północną.

Składy
Dania: Sørensen - Helveg, Martin Laursen, Ulrik Laursen, Niclas Jensen (Kenneth Pérez 78`) - Poulsen, Andreasen (Bendtner 46`), Daniel Jensen - Rommedahl, Tomasson, Gronkjaer (Kahlenberg 64`)
Hiszpania: Casillas - Sergio Ramos, Marchena, Albiol, Capdevila - Joaquín (Riera 69`), Xavi, Albelda (Pablo 63`), Iniesta, Cesc (Luis García 78`) - Tamudo