Policja również oburza się na dokument Netflixa o Viníciusie
Po Walencji do ataku przeciwko dokumentowi Netflixa o Brazylijczyku dołączyli... hiszpańscy policjanci.

Vinícius Júnior po finale Ligi Mistrzów w Paryżu. (fot. Getty Images)
Na platformie Netflix w czwartek premierę miał film dokumentalny „Tańcz, Vini” o drodze Viníciusa. Sama platforma opisuje ten dokument w następujący sposób: „Vini pokonuje swoje własne wysokie standardy, analizy mediów i znęcanie się ze strony kibiców, by zostać ikoną antyrasizmu oraz FIFA The Best Men's Player 2024”. Działania przeciwko dokumentowi w poniedziałek potwierdziła Valencia. W jej przypadku chodzi o to, jak platforma pokazała zdarzenia z wiosny 2023 roku, gdy w meczu Valencii z Realem Madryt doszło do rasistowskich zachowań kibiców na Mestalli. Valencia jest szczególnie oburzona pokazaniem filmiku z trybun z okrzykami kibiców, na którym podpisano w sposób ogólny, że fani krzyczeli słowo „mono” (małpa). Przypomnijmy, że do dzisiaj według miejscowych kibice używali wtedy słowa "tonto" (głupi). Ostatecznie Nietoperze i policja zidentyfikowali 3 osoby, które ich zdaniem dopuściły się zachowań rasistowskich. Według nich, nikt więcej nie dopuścił się żadnego takiego czynu.
Oświadczenie przeciwko dokumentowi wystosował także związek zawodowy policjantów JUPOL. Chodzi o poniższy fragment dokumentu:
— TrunksMedia (@MediaTrunk0911) May 19, 2025
Jak opisuje w nim przyjaciel Viniego: „Po show Winderssona wracaliśmy Audi Q7. Ja prowadziłem, a Vini siedział na miejscu pasażera. Nagle zatrzymali nas policjanci. «Ręce na maskę!». «Zgaście auto». Vini był pasażerem. I pytam gościa: «Przepraszam, ale nie jechałem szybko, dlaczego nas zatrzymaliście?». On mówi: «Te samochody często są kradzione i w środku były podejrzane osoby». W środku nie było podejrzanych osób. W środku drogiego auta były czarnoskóre osoby, a dla nich czarnoskórzy nie mogą być w środku drogich samochodów”.
Przedstawiamy notę prasową wysłaną mediom przez JUPOL, który na portalu X dodał, że jako związek zawodowy „analizuje możliwość podjęcia działań prawnych wobec tak poważnych insynuacji”:
„JUPOL, największy związek zawodowy w hiszpańskiej Policji Narodowej i lider w walce o zrównanie wynagrodzeń, pragnie wyrazić swój stanowczy sprzeciw wobec insynuacji o rasizmie przedstawionych w niedawno opublikowanym na platformie Netflix dokumencie dotyczącym zawodnika Realu Madryt, Viniciusa Júniora, w którym podważa się profesjonalizm i bezstronność funkcjonariuszy Policji Narodowej.
Działanie policyjne, do którego odnosi się dokument, stanowi rutynową interwencję w ramach codziennych działań prewencyjnych i zapewniających bezpieczeństwo obywatelom, prowadzonych przez Policję Narodową na terenie całego kraju. Tego rodzaju kontrole i weryfikacje przeprowadzane są bez jakichkolwiek rozróżnień na tle rasowym, pochodzeniowym czy społecznym i wynikają wyłącznie z kryteriów operacyjnych.
To całkowicie nieprawdziwe, jakoby Policja Narodowa działała w oparciu o kryteria rasowe. Interwencje przeprowadzane przez naszych funkcjonariuszy, niezależnie od okoliczności, kierują się wyłącznie względami operacyjnymi, bezpieczeństwem oraz koniecznością przestrzegania obowiązującego prawa. Opisane w dokumencie działania policji są typowe dla tego rodzaju sytuacji i są stosowane niezależnie od pochodzenia, rasy czy statusu osób objętych kontrolą.
W związku z tym, procedura opisana w filmie — prośba o wyłączenie silnika pojazdu i trzymanie rąk w widocznym miejscu — jest standardowym protokołem mającym na celu zapewnienie bezpieczeństwa podczas interwencji, zarówno obywatelom, jak i samym funkcjonariuszom. Takie środki zapobiegawcze są powszechnie stosowane podczas działań na drogach publicznych, niezależnie od tego, kto prowadzi pojazd lub kto się w nim znajduje.
Działania Policji Narodowej w zakresie bezpieczeństwa i kontroli mają kluczowe znaczenie dla utrzymania porządku publicznego, współżycia społecznego i ochrony wszystkich obywateli.
Przedstawianie takich działań jako dyskryminacyjnych jedynie fałszuje rzeczywistość i podważa zaufanie do funkcjonariuszy publicznych, którzy każdego dnia troszczą się o wspólne dobro. JUPOL głęboko ubolewa, że tak szeroko rozpowszechniany materiał audiowizualny, jak dokument Netflixa, wykorzystuje obrazy i świadectwa w celu siania wątpliwości wokół pracy naszych kolegów, ignorując kontekst operacyjny i ścisłe przestrzeganie profesjonalnych procedur, którymi kierują się oni na co dzień.
Żądamy szacunku wobec funkcjonariuszy Policji Narodowej i ich pracy, a także apelujemy o odpowiedzialność mediów i platform audiowizualnych w traktowaniu tak delikatnych kwestii jak rasizm. Policja Narodowa to instytucja zaangażowana w promowanie równości, sprawiedliwości i podstawowych praw wszystkich ludzi, czego dowodzi swoją codzienną służbą w terenie”, przekazał związek.
* * *
Warto dodać, że w poniedziałek Vinícius złożył zeznania w sprawie powieszenia jego kukły na moście w Madrycie przed derbami Madrytu 26 stycznia 2023 roku. Policja zidentyfikowała 4 podejrzanych w sprawie i rozpoczął się już proces w tej sprawie. Media przekazują, że Vini zeznał, iż tamtego dnia obawiał się o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny. W trakcie 10-minutowego połączenia z sądem z ośrodka w Valdebebas dodał, że jego zdaniem podejrzani kierowali się rasizmem, ale także nienawiścią do niego i realu Madryt. Poza tym wskazał, że wielokrotnie padał w Hiszpanii ofiarą rasizmu, w tym szczególnie na stadionie Metropolitano.
Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.
Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!
Komentarze