Chorwacja wygrywa z Portugalią, gol Modricia

W swoim ostatnim sparingu przed EURO reprezentacja Chorwacji pokonała w Oeiras Portugalię 2:1. Pierwszą bramkę dla Vatreni zdobył Luka Modrić, który spędził na placu gry 54 minuty.

Luka Modrić po zdobyciu bramki w meczu z Portugalią. (fot. Getty Images)

Na klimatycznym Estádio Nacional do Jamor w Oeiras pod Lizboną reprezentacja Portugalii zagrała towarzysko z Chorwacją, w której barwach od pierwszej minuty wystąpił Luka Modrić. Z kolei na ławce rezerwowych A Seleção das Quinas spotkanie rozpoczęło dwóch starych, dobrych znajomych: Pepe i Cristiano Ronaldo.

Mecz rozpoczął się bardzo dobrze dla Vatreni. W 7. minucie faulowany(?) w polu karnym przez Vitinhę był Mateo Kovačić, a jedenastkę pewnie wykorzystał Luka Modrić, choć jego intencje wyczuł Diogo Costa. W 10. minucie pomocnik Królewskich groźnie strzelał tuż sprzed linii pola karnego, ale jego uderzenie minimalnie minęło światło bramki gospodarzy. Chwilę później prowadzenie Chorwatów mógł podwyższyć Lovro Majer, ale z próbą napastnika Wolfsburga poradził sobie Diogo Costa.

Po mocnym początku gości mecz nieco się wyrównał i Portugalczycy potrafili zagościć pod polem karnym Dominika Livakovicia, ale brakowało im precyzji albo w momencie ostatniego podania, albo już w fazie finalizacji. Z kolei Chorwaci wyprowadzali groźne kontry, w których również czegoś brakowało w decydującym momencie. W pierwszych 45 minutach drużyna Zlatko Dalicia była zdecydowanie bardziej konkretna, stworzyła sobie więcej sytuacji i powinna prowadzić wyżej.

Druga część rozpoczęła się idealnie dla Portugalczyków. W 48. minucie na prawej flance Bernardo Silva ładnie wypuścił Semedo, ten precyzyjnie dograł do Diogo Joty, któremu pozostało tylko dołożyć nogę i mieliśmy remis. W 56. minucie fantastycznym uderzeniem zza pola karnego popisał się Pasalić, Diogo Costa zdołał sparować piłkę na poprzeczkę, ale przy dobitce Budimira był już bezradny i Chorwaci po raz drugi tego wieczora wyszli na prowadzenie. Minutę wcześniej plac gry w akompaniamencie braw całego stadionu opuścił Luka Modrić.

Po godzinie gry gospodarze wyraźnie przycisnęli i w 67. minucie Livaković popisał się świetną paradą po uderzeniu z dystansu Vitinhii. Kilkanaście sekund później bliski wyrównania po dośrodkowaniu Cancelo był Rubén Dias, ale uderzał niecelnie. W 82. minucie Chorwaci efektownie rozklepali Portugalczyków, jednak pojedynek sam na sam z Diogo Costą przegrał Luka Sučić. Mimo lepszej postawy Portugalczyków po zamianie stron wynik nie uległ już zmianie i ostatecznie Chorwaci wygrali w Oeiras 2:1. Dla kadry Dalicia był to ostatni test przed rozpoczynającym się w piątek EURO. Pierwsze spotkanie na turnieju w Niemczech Modrić i spółka zagrają w sobotę o godzinie 18:00 przeciwko Hiszpanii.

Portugalia – Chorwacja 1:2 (0:1)
0:1 Luka Modrić 8' (rzut karny)
1:1 Diogo Jota 48' (asysta: Semedo)
1:2 Ante Budimir 54'

Portugalia: Diogo Costa, Dalot (46' Semedo), Rubén Dias, Inácio, Nuno Mendes (46' João Cancelo), Palhinha, Bruno Fernandes (70' Pedro Neto), Vitinha (85' Nunes), Bernardo Silva (70' Neto), João Félix (46' Leão) i Gonçalo Ramos (46' Diogo Jota)
Chorwacja: Livaković, Stanišić, Šutalo, Pongračić, Gvardiol, Brozović (75' Ivanušec), Modrić (54' Sučić), Kovačić (75' Vlašić), Majer (54' Pasalić), Kramarić (54' Perisić) i Budimir (67' Petković).