Advertisement
Menu
/ UEFA

Slavko Vinčić na finał Ligi Mistrzów

Dla Słoweńca będzie to dopiero pierwszy mecz Realu Madryt.

Foto: Slavko Vinčić na finał Ligi Mistrzów
Slavko Vinčić i Julian Ryerson. (fot. Getty Images)

Komisja Sędziowska UEFA wyznaczyła Slavko Vinčicia ze Słowenii na arbitra finału Ligi Mistrzów między Borussią Dortmund a Realem Madryt. Mecz odbędzie się 1 czerwca (sobota) o 21:00 czasu polskiego na Wembley.

44-latek jest sędzią międzynarodowym od 2010 roku. Mecz w stolicy Anglii będzie dla niego drugą finałową potyczką w rozgrywkach UEFA. W 2021 roku prowadził spotkanie w Sewilli pomiędzy Eintrachtem Frankfurt a Rangersami. W tym sezonie prowadził siedem spotkań Ligi Mistrzów, w tym rewanżowe starcie w ćwierćfinale między Borussią Dortmund a Atlético Madryt.

Co ciekawe, Real Madryt spotkał się z tym arbitrem dopiero po raz pierwszy. Słoweniec dwukrotnie prowadził za to starcia z udziałem BVB. W 2018 roku RB Salzburg pokonał Niemców 2:1 w Dortmundzie, a sześć lat później – w kwietniu tego roku – podopieczni Edina Terzicia pokonali Atlético 4:2. Sędzia uniknął jednak wtedy większych kontrowersji.

Polscy kibice mogą go kojarzyć ze spotkań reprezentacji w Warszawie. Słoweniec był bowiem rozjemcą potyczek z Albanią (1:0) w 2023 roku i niedawno z Estonią (5:1) w półfinale barażów do EURO 2024. Jego największym sukcesem w rozgrywkach międzynarodowych był dotychczas właśnie ćwierćfinał Ligi Mistrzów, ale też prowadzenie spotkań na dwóch wielkich turniejach – EURO 2020 (dwa mecze fazy grupowej i ćwierćfinał między Belgią a Włochami) i Mistrzostwach Świata w Katarze (dwa mecze fazy grupowej). Znalazł się też wśród arbitrów, którzy pojadą na EURO 2024.

W tym sezonie Vinčić poprowadził łącznie 5 meczów Ligi Mistrzów Pokazał w nich 19 żółtych kartek (średnio 3,80 na mecz) i ani jednej czerwonej. Nie podyktował też ani jednego rzutu karnego.

Sędzia główny: Slavko Vinčić (Słowenia)
Asystenci: Tomaž Klančnik i Andraž Kovačič (Słowenia)
Czwarty sędzia: François Letexier (Francja)
Rezerwowy sędzia liniowy: Cyril Mugnier (Francja)
Sędzia VAR: Nejc Kajtazović (Słowenia)
Asystent VAR: Rade Obrenović (Słowenia)
Wsparcie VAR-u: Massimiliano Irrati (Włochy)
Delegat UEFA: Łukasz Wachowski (Polska)
Obserwator sędziego: Roberto Rosetti (Włochy)

* * *

UEFA ogłosiła także sędziów na pozostałe finały swoich rozgrywek. Finał Ligi Europy w Dublinie pomiędzy Atalantą a Bayerem Leverkusen poprowadzi rumuński zespół z Istvánem Kovácsem na czele, a za VAR będzie odpowiedzialny Pol van Boekel z Holandii. Rozjemcą w decydującym spotkaniu w Lidze Konferencji w Atenach między Olympiakosem a Fiorentiną będzie Artur Soares Dias z Portugalii, zaś za VAR odpowiedzialny będzie jego rodak, Tiago Martins.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!