Advertisement
Menu

Borussii Dortmund opłaca się przegrać w finale, bo Real zapłaci jej więcej?

Internet w tych dniach obiegła informacja, że Borussii Dortmund opłaca się przegrać finał Ligi Mistrzów, bo dostanie wtedy więcej pieniędzy od Realu Madryt z tytułu bonusu wynikającego z transferu Jude'a Bellinghama niż potencjalnej premii finansowej od UEFA za zwycięstwo. Ile w tym prawdy? Oczywiście jest to kłamstwo.

Foto: Borussii Dortmund opłaca się przegrać w finale, bo Real zapłaci jej więcej?
Jude Bellingham w barwach Borussii Dortmund. (fot. Getty Images)

Viralowa informacja brzmi: „Jeśli Borussia Dortmund wygra Ligę Mistrzów, dostanie od UEFA 20 milionów euro. Jeśli Borussia Dortmund przegra finał Ligi Mistrzów, dostanie od Realu Madryt 25 milionów euro z tytułu bonusu za transfer Jude'a Bellinghama. Borussii Dortmund opłaca się przegrać finał Ligi Mistrzów”.

Oczywiście w praktyce ta informacja nie jest prawdą. Zaczynając od kwot za zwycięstwo w Lidze Mistrzów, obaj finaliści za dojście do meczu na Wembley otrzymają po 15,5 miliona euro. To kwota gwarantowana dla każdego z klubów, a zwycięzca otrzyma dodatkowo 4,5 miliona euro. Do tego dochodzą późniejsze premie za Superpuchar Europy: 3,5 miliona euro za występ w finale i 1 milion euro za zwycięstwo. W sumie zwycięzca czerwcowego finału dostanie 15,5 miliona euro za udział w finale i może zarobić dodatkowe 9 milionów euro. Co więcej, grudniu tę drużynę czeka jeszcze występ w finale Pucharu Interkontynentalnego, ale kwoty za ten finał organizowany przez FIFA nie są jeszcze ujawnione.

Co do kwoty za transfer Jude'a Bellinghama, Borussia Dortmund w wiadomości do swoich akcjonariuszy potwierdziła, że sprzedała Anglika 103 miliony euro, a dodatkowo przewidziano zmienne za osiągnięte cele w wysokości do 30% podstawowej kwoty transferu, czyli około 30,9 miliona euro.

Dotychczas niewiele informowano o dokładnym rozkładzie tych bonusów, ale po wspomnianej viralowej informacji dotyczącej finału Ligi Mistrzów sprawę zbadał niemiecki Sky Sport. Patrick Berger podaje, że Borussia tylko za dotychczasowe osiągnięcia Bellinghama w Realu Madryt otrzyma dodatkowo około 10 milionów euro. Całkowite bonusy dla BVB poza występami i golami gracza obejmują również takie założenia drużynowe przez okresu sześciu lat obowiązywania pierwszego kontraktu zawodnika z Realem, jak sześć awansów do Ligi Mistrzów, dwa mistrzostwa Hiszpanii i jeden triumf w Lidze Mistrzów. A ile warta będzie dla BVB ta potencjalna wygrana Jude'a w londyńskim finale? Berger podaje, że około 4-5 milionów euro, a na pewno nie więcej niż 5 milionów euro. Jeśli więc Królewscy wygrają w finale Ligi Mistrzów, to koszt transferu Bellinghama tylko po tym sezonie wzrośnie do około 118 milionów euro.

Dlatego ta konkretna viralowa informacja o tym, że Borussii opłaca się przegrać, jest kłamstwem i żadne jej liczby nie są prawdziwe. Przede wszystkim, bonus za wygraną Jude'a z Realem wyniesie około 5 milionów euro, a BVB w przypadku zwycięstwa zgarnie 4,5 miliona euro bonusu od UEFA plus zanotuje pewny przychód w wysokości 3,5 miliona euro za udział w Superpucharze. Oczywiście ktoś może stwierdzić, że BVB opłaca się przegrać, bo nie musi wypłacać wtedy zawodnikom premii, a Królewscy poprzez przelew za Jude'a pokryją jej częściowo utracone bonusy od UEFA za wygraną, ale dokładnie to samo można przypisać Królewskim: jeśli Real przegra, nie będzie musiał wypłacać bonusów piłkarzom (za samą Ligę Mistrzów mogą sięgnąć miliona euro na głowę) ani dopłacać Borussii. Bez wątpienia jednak oba zespoły 1 czerwca wyjdą po zwycięstwo, bo chwała jest ponad wszystkimi tymi wyliczeniami, a viralowe kłamstwo ma na celu jedynie naruszyć wizerunek obu zespołów.

Zachęcamy do zamieszczania tego artykułu pod wpisami i postami, które powielają to kłamstwo. Przy okazji przypominamy o obalonym innym fake newsie dotyczącym rzekomych 50 milionów euro za udział każdego klubu w nowym Klubowym Mundialu.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!