Advertisement
Menu
Wyniki na żywo
/ relevo.com

Problemy z uzębieniem wpływają na kontuzje mięśniowe

Był 2009 rok. Milan miał już wszystko uzgodnione w sprawie transferu Aly'ego Cissokho z Porto. Do transakcji jednak nie doszło. Powód? Francuz nie przeszedł testów medycznych z powodu… problemów z uzębieniem, konkretniej z nieprawidłowym zgryzem. Lekarze doszli do wniosku, że w przyszłości może to stwarzać problemy kostne i mięśniowe.

Foto: Problemy z uzębieniem wpływają na kontuzje mięśniowe
Dani Carvajal świętuje zwycięskiego gola przeciwko Almerii. (fot. Getty Images)

Historia Cissokho była w świecie piłki swego rodzaju precedensem. Od tamtego momentu kontrole uzębienia podczas testów medycznych przed podpisaniem kontraktu z zawodnikiem zaczęły się stawać coraz częstsze. Zwłaszcza w klubach takich, jak Real Madryt. Kłopoty z zębami mogą bowiem stać za urazami mięśniowymi. Do serca wziął to sobie choćby Dani Carvajal, który postanowił zadbać o ten aspekt w najdrobniejszym szczególe. Dlatego też zatrudnił Sergio de la Torre, dyrektora kliniki Q-Dental, który swoją markę w stolicy Hiszpanii buduje od ponad 40 lat. De la Torre ma też duże doświadczenie w pracy z piłkarzami. Choć wcześniej zajmował się głównie tenisistami, w tym Rafą Nadalem, dziś polepsza jakość życia u najlepszych sportowców różnych dyscyplin. 

– Wcześniej nie byliśmy tak świadomi bezpośredniego powiązania kwestii uzębienia z formą piłkarzy. Czasami przychodzili do mnie zawodnicy, którzy co chwilę doznawali nowych urazów. Zdaliśmy sobie sprawę, że mieli oni problemy z infekcjami jamy ustnej. Ubytki w uzębieniu wpływają na urazy mięśniowe. Zdrowie jamy ustnej pomaga w utrzymaniu lepszej formy fizycznej i zapobiega kontuzjom – opowiada De la Torre w wywiadzie z Relevo. Wybitnego specjalistę odwiedza od jakiegoś czasu Dani Carvajal. Prawy obrońca dba o zdrowie w najdrobniejszym szczególe. Specjalne nakładki na zęby, które piłkarz zakłada na noc, jeszcze bardziej poprawiły stan zdrowia jego jamy ustnej. – Przyszedł któregoś dnia na przegląd. Już wtedy miał bardzo zadbaną jamę ustną, nie było infekcji, ani nic w tym rodzaju. Pomogliśmy mu tylko z kilkoma rzeczami. Powiedziałem mu, że wyjdzie stąd silny, jak byk. I tak też się stało – wspomina doktor. 

Zdaniem ekspertów piłkarze są narażeni na problemy z jamą ustną. – Sportowcy spożywają więcej napojów energetycznych i jedzą cztery-pięć razy dziennie. To sprawia, że w nocy dzieje się katastrofa. Szczęka jest połączona mięśniowo od głowy aż po palce stóp. Ten wpływ da się zauważyć. Problemy ze zgryzem i sposób zaciskania zębów przez piłkarzy w trakcie wysiłku mają swoje konsekwencje – kontynuuje dyrektor Q-Dental.

De la Torre zdradza też kilka anegdot ze swojej pracy. – Któregoś dnia zadzwonił do nas ktoś z Brazylii w pilnej sprawie. Było sobotnie popołudnie. Tego samego dnia odwiedził mnie jeden z piłkarzy Realu, ponieważ nazajutrz miał mecz. Chodziło o infekcję. Początkowo miał nie wystąpić, ale ostatecznie zagrał. Miał długą passę bez gola, a od tamtego momentu nie przestawał strzelać. Jakiś czas później spotkałem go na stadionie i powiedział mi z uśmiechem, że chyba musi częściej chodzić do dentysty – opowiada. 

Doktor Sergio mówi także o najdziwniejszym zleceniu, jakie otrzymał. – Jeden zawodnik chciał wymienić wszystkie zęby na złote – wyznaje. Jego głównym zadaniem jest jednak dbanie o to, by piłkarze w mniejszym stopniu narażali się na kontuzje, a nie zabiegi estetyczne. De la Torre ma między innymi swój wkład w to, że dziś Carvajal jest błyszczy w Realu Madryt. 

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!