Advertisement
Menu
/ abc.com

Endrick, gwiazda zrodzona na YouTubie

Wychowany w bardzo skromnej rodzinie, ojciec brazylijskiego napastnika publikował jego filmy wideo, aby przyciągnąć uwagę skautów. Pobił rekordy w Brazylii i w wieku 17 lat zadebiutował w reprezentacji narodowej. W przyszłym sezonie będzie grał dla Realu Madryt

Foto: Endrick, gwiazda zrodzona na YouTubie
Fot. Getty Images

W wieku zaledwie 17 lat i 3 miesięcy Endrick prześcignął Ronaldo Nazario. Przynajmniej pod względem wczesnego debiutu w drużynie narodowej. Młody napastnik Palmeiras, po rozegraniu dziesięciu minut w meczu z Kolumbią, zadebiutował w miniony piątek w seniorskiej kadrze, prześcigając tym samym uznawaną przez wielu za najlepszą „dziewiątkę” wszech czasów, która zadebiutowała w reprezentacji Brazylii w wieku 17 lat, 6 miesięcy i 2 dni.

Kolejny krok w krótkiej, ale obiecującej karierze przyszłego napastnika, którego przeznaczeniem jest stać się jednym z najlepszych graczy na świecie w ciągu najbliższych piętnastu lat. Nie ma co do tego wątpliwości. „Nie chciałbym angażować się w kontrowersje ani robić niczego, co mogłoby nadszarpnąć mój wizerunek. Dlatego po prostu pracuję i staram się nie robić hałasu. Dziękuję Bogu za to, że dał mi taką mentalność, bo gdybym miał inną, mógłbym być już stracony. Podpisałem kontrakt z Realem Madryt i gram dla najlepszego klubu w Brazylii i Ameryce Południowej, a moim obowiązkiem jest to utrzymać”, powiedział Endrick kilka dni temu w wywiadzie dla TNT Sports.

W tej samej rozmowie udowodnił, że Real Madryt podpisał kontrakt z 17-latkiem z głową 30-latka. Bezbłędny profesjonalista, pomimo swojego niedojrzałego wieku, który w głowie ma tylko piłkę nożną: „Dzięki Bogu mogłem doświadczyć wielu rzeczy i zobaczyć inne, które przytrafiły się niektórym graczom, a których nie chcę, aby przytrafiły się mnie. Muszę uczyć się od innych. Szczerze mówiąc, nienawidzę imprezować. Nie lubię wychodzić, nie lubię muzyki. Mam prostsze upodobania, takie jak chodzenie do restauracji na jedzenie, granie w gry wideo z przyjaciółmi i przebywanie z rodziną”.

Rodzinie, której zawdzięcza wszystko, zwłaszcza ojcu, bez którego nie byłby w tym miejscu, w którym jest teraz. Endrick Felipe Moreira de Sousa urodził się 21 lipca 2006 roku w Taguatinga, dzielnicy niedaleko Brasilii. Jego starsza siostra, Lavinia, urodziła się przed nim. Napastnik ma także młodszego brata, Noah Gaela, który ma zaledwie cztery lata. Pięcioosobową rodzinę uzupełnia jego matka, Cintia. Jego ojciec Douglas grał zawodowo w piłkę nożną. Endrick, który był nieodłącznym towarzyszem ojca w każdy weekend, zaraził się pasją do futbolu, ale talent Douglasa był ograniczony i musieli podjąć drastyczną decyzję. W 2017 roku rodzina przeprowadziła się do São Paulo z myślą o lepszym życiu, ale droga do celu była trudna, bardzo trudna.

W brazylijskiej metropolii Douglas zaczął zarabiać jako steward na terminalu autobusowym, a następnie jako sprzedawca kawy w Barra Funda, dzielnicy obok Perdizes, gdzie znajduje się stadion Palmeiras. Praca ta pozwalała mu wyżywić rodzinę, ale niewiele więcej. Nie stać ich było nawet na czynsz za dom, więc w wolnym czasie Douglas filmował Endricka i wrzucał filmy na YouTube'a w nadziei, że jakiś skaut dostrzeże potencjał jego syna. I tak się stało.

Palmeiras zaryzykowało
Corinthians, Santos i São Paulo były zainteresowane Endrickiem, ale żaden z nich nie zaoferowało wystarczających pieniędzy, aby przynajmniej pokryć koszty utrzymania chłopca i jego rodziny. 150 reali miesięcznie (około 29 euro) to była najwyższa oferta. To nie wystarczyło, dopóki sam Palmeiras nie zwrócił na niego uwagi i nie upiekł dwóch pieczeni na jednym ogniu. Zaoferował chłopcu 1000 euro miesięcznie i dał jego ojcu pracę jako sprzątacz w obiektach klubu. Tak więc w wieku 10 lat Endrick wstąpił w szeregi młodzieżowe klubu, a jego rodzina w końcu odetchnęła z ulgą finansową.

Endrick strzelił 165 goli w 169 meczach dla drużyn młodzieżowych i zdobył siedem bramek w siedmiu meczach na Copinha 2022, znanym na całym świecie brazylijskim turnieju dla obiecujących młodych graczy. Zadebiutował również w lidze brazylijskiej w wieku 16 lat, 2 miesięcy i 15 dni, pobijając rekord należący wcześniej do Viníciusa, który zadebiutował w wieku 16 lat, 9 miesięcy i 29 dni. Jest także najmłodszym strzelcem w lidze brazylijskiej, zdobywając swoją pierwszą bramkę w wieku 16 lat, 3 miesięcy i 4 dni, a także najmłodszym strzelcem Palmeiras w historii Copa Libertadores i czwartym ogólnie, świętując swoją pierwszą bramkę w wieku 16 lat, 10 miesięcy i 16 dni. Rekord za rekordem pokazuje potencjał tego pomysłowego 173-centymetrowego lewonożnego napastnika, który budową ciała przypomina Roberto Carlosa.

„Endrick zawsze grał w drużynach z zawodnikami starszymi od niego o trzy lata i zawsze kończył jako najlepszy strzelec. To właśnie uświadomiło nam, że dobrze trafiliśmy. Nawet w tym wieku miał cechy przywódcze i był bardzo profesjonalny. Nigdy nie spóźniał się na treningi i zawsze wychodził z nich jako ostatni”, powiedział ABC João Paulo Sampaio, człowiek odpowiedzialny za młodzieżowe drużyny Palmeiras. „Jest również bardzo dobrym chłopcem, który został wzorowo wychowany. W Palmeiras zatrudniamy ludzi, a następnie zawodników. Bez tych pierwszych niemożliwe jest istnienie tych drugich. Muszą być dobrymi ludźmi i dobrymi piłkarzami. Taki jest nasz model piłki młodzieżowej”, dodaje.

W grudniu 2022 roku Real Madryt ogłosił podpisanie kontraktu z Endrickiem, za którego zapłacił 35 milionów euro, 25 w zmiennych i 12 więcej w podatkach, w sumie 72. Sześciosezonowy kontrakt z początkową pensją w wysokości trzech milionów euro wejdzie w życie od lipca 2024 roku, kiedy będzie pełnoletni. „Moim idolem był Cristiano, a Vinícius wysyłał mi wiadomości, w których opowiadał o różnych rzeczach. Chciałem po prostu spełnić swoje marzenie z dzieciństwa i marzenie mojego ojca. Dorastaliśmy oglądając, jak Real Madryt wygrywa kilka tytułów Ligi Mistrzów i Bóg powiedział mi, że moja ścieżka powinna tam prowadzić. I to właśnie zrobiłem”, przyznał Endrick.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!