Advertisement
Menu
/ marca.com

Brazylia grozi Hiszpanii zastosowaniem „zasady eksterytorialności” za ataki na Viníciusa

Po niedzielnych wydarzeniach w Walencji wzrosło napięcie w relacjach między Hiszpanią a Brazylią. Głos w sprawie rasistowskich ataków na Viníciusa zabierają najważniejsze osoby w obu krajach.

Foto: Brazylia grozi Hiszpanii zastosowaniem „zasady eksterytorialności” za ataki na Viníciusa
Fot. Getty Images

Brazylijski minister sprawiedliwości ogłosił, że rząd w jego kraju rozważa przyjęcie zasady eksterytorialności w odniesieniu do rasistowskich ataków, których ofiarą padł Vinícius. „Badamy możliwość zastosowania zasady znanej jako eksterytorialność. Kodeks karny przewiduje, że w pewnych wyjątkowych sytuacjach możliwe jest zastosowanie brazylijskiego prawa w przypadku przestępstw przeciwko Brazylijczykom nawet za granicą”, wyjaśnił Flávio Dino przed brazylijskimi mediami.

Czym jest zasada eksterytorialności?
Sam minister sprawiedliwości wziął na siebie wyjaśnienie na swoim koncie na Twitterze, na czym polega zasada eksterytorialności w Brazylii.

„Zasada eksterytorialności jest ujęta w kodeksie karnym, wywodzącym się z wniosku Ministra Sprawiedliwości. Ekstremalny środek zaradczy w przypadku przestępstw przeciwko Brazylijczykom, który może być przydatny w przypadku bezczynności początkowo właściwych organów. Może funkcjonować jako odpowiedź na niesprawiedliwą agresję wobec rodaka. Kwestia eksterytorialności jest nadal analizowana i zależy od wielu czynników. Chciałbym tylko przypomnieć, że znajduje się ona w kodeksie karnym, ponieważ niektórzy kwestionują moją wzmiankę o niej jako o skrajnym środku zaradczym. Myślę, że warto, aby wszyscy wiedzieli o istnieniu tej ochrony praw Brazylijczyków. Nawiasem mówiąc, zasada ta istnieje również w Hiszpanii i innych krajach”, napisał Dino.

Prokuratura wszczęła już postępowanie w sprawie domniemanego przestępstwa
Agencja informacyjna EFE donosi, że prokuratura w Walencji wszczęła dochodzenie w sprawie domniemanego przestępstwa z powodu nienawiści w związku z obelgami rzucanymi w kierunku Viníciusa podczas niedzielnego meczu na Estadio Mestalla, według źródeł z Prokuratury Generalnej. Wcześniej Real Madryt ogłosił w oświadczeniu, że zwróci się do Prokuratury Generalnej jako oskarżyciel prywatny po złożeniu skargi przeciwko przestępstwom z powodu nienawiści i dyskryminacji.

Hiszpański minister spraw zagranicznych zaprzeczył na konferencji prasowej, że Hiszpania jest krajem rasistowskim: „Hiszpańskie społeczeństwo jest w dużej mierze społeczeństwem tolerancyjnym. Jest to społeczeństwo, które wyraźnie odrzuca rasizm i oczywiście hiszpański rząd nie pozostawi żadnych wątpliwości ani nie będzie krył żadnej postawy rasizmu, nietolerancji lub odrzucenia pluralizmu”, powiedział José Manuel Albares.

„Takie incydenty są niedopuszczalne i absolutnie godne potępienia, nie tylko na arenie sportowej, ale także w kraju takim jak Hiszpania, kraju gościnnym, którego sztandarem jest różnorodność. Ksenofobia okazywana przez niektórych chuliganów zawstydza nas jako społeczeństwo i jako sport. Obelgi pochodzą od mniejszości zapaleńców, którzy mylą pasję z nienawiścią i którzy nigdy więcej nie powinni postawić stopy na stadionie piłkarskim”, podkreślił Albares.

Brazylia wzywa Hiszpanię do podjęcia działań
Oświadczenie Flávio Dino pojawiło się po tym, jak brazylijski rząd potępił „w najostrzejszych słowach” rasistowskie obelgi, których Vinícius Júnior „wielokrotnie doświadczał w Hiszpanii”.

Rząd Luli da Silvy wezwał Hiszpanię, La Liga, Hiszpańską Federację Piłkarską i FIFA do podjęcia działań i wyraził „głębokie ubolewanie, że do tej pory nie podjęto żadnych skutecznych środków w celu zapobieżenia i uniknięcia powtórzenia się tych aktów rasizmu”.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!