Advertisement
Menu
/ as.com

Xavi: Pora powiedzieć dość

Trener Barcelony, Xavi, na konferencji prasowej przed meczem z Realem Valladolid odniósł się do skandalu rasistowskiego na Mestalla. Katalończyk podkreślił, że w takich przypadkach nie ma barw klubowych i należy stanąć w obronie Viníciusa.

Foto: Xavi: Pora powiedzieć dość
Fot. twitter.com

– Niestety ogólnie w futbolu zawsze pojawiały się przypadki rasizmu i to wielka szkoda, że tego typu sytuacje mają miejsce w 2023 roku. Trzeba potępić jakikolwiek akt rasizmu. Tutaj nie ma herbów, ale są ludzie i trzeba potępiać takie akty rasizmu, jakie obserwowaliśmy na Mestalla w przypadku Viníciusa.

– Czy z powodu rasizmu i obelg powinno się przerywać mecze? Tak. Podoba mi się to pytanie, ponieważ sam wielokrotnie o tym myślałem. Jestem tutaj w pracy. Siedzę na ławce i wyzywają mnie od różnych synów. Nie widziałem przypadków, aby w ten sposób odnoszono się do robotnika na budowie czy piekarza. Jakakolwiek obelga? Kończymy mecz. Nie obrażasz w ten sposób nauczycieli w szkole. Jeśli odezwiesz się w ten sposób do robotnika, to wyląduje ci cegła na głowie. Trzeba się postawić. W godzinach pracy nie muszę wysłuchiwać jakichkolwiek obelg. Zawsze się nad tym zastanawiałem, ale to odpowiednia pora, aby powiedzieć dość.

– Co mogę zaproponować? To nie ja powinienem podejmować tutaj decyzje, ale powinniśmy się wszyscy spotkać i mocno na to zareagować. To jest kwestia wychowania. Jeśli idę do teatru i sztuka mi się nie podoba, to nie zaczynam rzucać wulgaryzmami. A obrażanie sędziów? W tych sytuacjach trzeba zdjąć barwy klubowe. Vinícius to przede wszystkim człowiek i niezależnie od koszulki trzeba stawać w obronie każdego człowieka.

Madridistas docenią te słowa? Tu nie chodzi o madridistas. Vinícius jest przede wszystkim człowiekiem, a dopiero później zawodnikiem Realu Madryt. Trzeba wspierać wszystkich zawodników, niezależnie od rasy.

– Przesłanie? Tu nie chodzi o to, żeby chronić konkretnie Viníciusa, ale po prostu każdego człowieka pracującego w futbolu. Trzeba stanąć w obronie zawodu piłkarza, zawodu trenera, zawodu dziennikarza. Często o tym myślałem, ale teraz skoro znaleźliśmy się w takiej sytuacji, wykorzystam ją po to, aby powiedzieć to na głos.

– Komunikat Viníciusa o rasizmie w Hiszpanii? Nie wydaje mi się, że powinniśmy docierać do takiego punktu, w którym rasistowską nazywamy całą Hiszpanię lub całą La Ligę. Ale tak, mieliśmy przypadki rasizmu. W takich sytuacjach trudno jest się powstrzymać i nie zareagować na takie obelgi. I to właśnie przydarzyło się Viníciusowi. Ale nie, osobiście nie powiedziałbym, że cała Hiszpania jest rasistowska.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!