Advertisement
Menu
/ Deloitte

Królewscy pozostają drudzy pod względem przychodów

Firma Deloitte opublikowała swój coroczny ranking klubów z największymi rocznymi przychodami. Real Madryt pozostał w nim na drugim miejscu. Liderem zestawienia drugi rok z rzędu jest Manchester City.

Foto: Królewscy pozostają drudzy pod względem przychodów
Fot. Getty Images

Zdaniem Deloitte w sezonie 2021/22 Real Madryt uzyskał przychody w wysokości 713,8 miliona euro (klub informował o 722 milionach euro). Drugi raz z rzędu liderem tego zestawienia jest Manchester City, który miał zanotować 731 milionów euro przychodów zwyczajnych. Wcześniej w 25-letniej historii tego badania na pierwszym miejscu znajdowały się tylko Real Madryt, Barcelona i Manchester United.

Real Madryt ostatecznie zebrał 713,8 miliona euro przychodów, na które złożyło się 318 milionów euro przychodów komercyjnych (321,6 rok temu), 308 milionów euro z tytułu transmisji i nagród w rozgrywkach (310,5) oraz 88 milionów euro z tytułu dnia meczowego (8,6). Poza przychodami podstawowymi sprzedano także piłkarzy za 75,8 miliona euro oraz kupiono za 115,6 miliona euro. Według Deloitte, wydatki na pensje i amortyzacje wyniosły aż 73% budżetu, co wcześniej hiszpańscy eksperci tłumaczyli wydatkami na premie za tytuły oraz przyśpieszeniem amortyzacji niektórych zawodników. Po raz pierwszy w historii analiz Deloitte podaje wpływ futbolu kobiet, który w przypadku Realu Madryt miał wygenerować 1,4 miliona euro przychodu.

Real Madryt ciągle nie wrócił do poziomu przychodów sprzed pandemii (757 milionów euro w sezonie 2018/19). Swoje rekordowe wyniki sprzed pandemii przebiły już za to Liverpool, PSG, Chelsea, Manchester City czy Tottenham.

Po raz pierwszy ponad połowa klubów topowej 20 pochodzi z jednego kraju (11 z 20 z Anglii). W najlepszej 30 jest aż 16 angielskich klubów. Poza tym w 30 znajduje się 5 klubów z La Ligi, po 3 z Serie A i Bundesligi oraz po 1 z Ligue 1, Eredivisie oraz Primeira Liga. Wszystkie klubowy topowej 30 poza Villarrealem występują na co dzień na stadionach o pojemności większej niż 40 tysięcy widzów.

Topowa 20 klubów w Europie wypracowała w sumie 9,2 miliarda euro przychodów, co jest 13% wzrostem względem rozgrywek 2020/21 (8,2 miliarda) i minimalnie niższym wynikiem niż ostatni pełny sezon bez pandemii (9,2 miliarda w rozgrywkach 2018/19).

Article photo

Real Madryt ostatni raz przewodził zestawieniu w sezonie 2017/18. Następnie w czterech kolejnych edycjach zajmował zawsze drugie miejsce, będąc dwa razy za Barceloną i dwa razy za City.

Królewscy informowali w październiku, że planowane przychody na trwający sezon 2022/23 wynoszą 769,6 miliona euro, co oznaczałoby przebicie ich poziomu sprzed pandemii.

Pełny raport Deloitte nie jest jeszcze do pobrania, ale z bardziej szczegółowymi wynikami dotyczącymi klubów topowej 20 można zapoznać się na tej stronie.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!