Advertisement
Menu
/ Chiringuito, SER, marca.com, as.com

Co o karnym Asensio i golu Rodrygo mówią przepisy, wytyczne oraz eksperci?

W meczu Realu Madryt z Gironą doszło do dwóch kontrowersyjnych akcji, które rozstrzygnięto na niekorzyść Królewskich. Co mówią o nich przepisy, wytyczne oraz eksperci?

Foto: Co o karnym Asensio i golu Rodrygo mówią przepisy, wytyczne oraz eksperci?
Fot. Getty Images

W 77. minucie piłka po dośrodkowaniu z wolnego trafiła w Asensio, uderzając go w klatkę piersiową, a następnie odbijając się od jego łokcia. Po minucie sędziego wezwano do monitora VAR, gdzie podyktował on rzut karny za rękę po odbiciu się jej od ciała Hiszpana.

Juanfe Sanz z Chiringuito, ekspert sędziowski z programu i dziennikarz posiadający znajomości w Komitecie Technicznym Arbitrów, wskazuje, że karny był prawidłowy, ponieważ zagranie Asensio wpisało się w drugi punkt z paragrafu o zagraniu ręką w Przepisach Gry: zawodnik nienaturalnie powiększył swoje ciało poprzez ruch ręką, który nie był usprawiedliwiony ruchem ciała gracza. To główny argument ekspertów mówiących o prawidłowej decyzji sędziów.

Z drugiej strony, ci niezgadzający się z decyzją przywołują wytyczne dla hiszpańskich sędziów, o których wspomniał we wpisie na Twitterze sam Asensio. W wytycznych, które sporządzono po letnim obozie sędziów [pełne do zapoznania się tutaj], czytamy, że:

„Sędziowie NIE BĘDĄ KARAĆ następujących zagrań ręką:
[...]
4. Ręka zaraz po zagraniu piłki przez tego samego piłkarza
[...]”.

Co więcej, jak pokazano w wielu przypadkach na Twitterze, na konferencji sędziów z dziennikarzami przed startem sezonu pokazano kilka przykładów, w której szerzej rozsunięte i wyżej podniesione zagrania ręką nie były w żadnym wypadku karane po zagraniu piłki przez tego samego piłkarza. To usłyszeli latem również zawodnicy La Ligi na spotkaniach z sędziami. Wspomniał o tym również Thibaut Courtois, który stwierdził, że jego zdaniem taka ręka z tego powodu nie zostałaby odgwizdana w Lidze Mistrzów.

Jakby tego było mało, w wytycznych możemy przeczytać, że jeśli sytuacja jest na granicy lub wzbudza spore wątpliwości, to należy ocenić, co zablokowało zagranie ręką i jaki był jego efekt:

„Nowością w wytycznych jest dodanie zapisu, że kiedy zagranie ręką jest na granicy przewinienia, rekomenduje się arbitrom, by ocenili efekt zagrania, czyli przeanalizowali, gdzie piłka doleciałaby, gdyby nie doszło do zatrzymania jej ręką. Ten aspekt ma wtedy przechylić szalę na korzyść odgwizdania przewinienia lub powstrzymania się od wymierzania kary. Dotyczy to jednak tylko tak zwanych akcji szarych, a nie czarno-białych i oczywistych z punktu widzenia przepisów i powyższych wytycznych”.

W tej sytuacji można dodać dwa spostrzeżenia z nocnego Chiringuito. Rafa Guerrero, były sędzia pracujący dla programu, podkreśla, że w jego interpretacji to nie jest karny, bo Asensio robi ruch do ciała i próbuje zasłonić się przed zaskakującą go piłką, której nie zagrali rywale przed nim. Poza tym eksperci programu wskazali, że zachowanie Asensio jest na tyle naturalne, że Bueno i Kroos, którzy znajdowali się tuż za nim, wykonali podobne ruchy rękami chroniące swoje ciała. Co ciekawe, Cristobal Soria – były kierownik Sevilli, hejter Realu oraz fanatyk Leo Messiego i Barcelony – stwierdził, że dla niego to nie jest karny, a jeśli nie zostałby podyktowany, to dziennikarze broniący sędziów bez problemu obroniliby taką decyzję arbitra na podstawie przepisów.

Podsumowując, każdy może więc ocenić sam, co przeważa w tej sytuacji: nienaturalne położenie ręki czy piłka odbita w rękę po zagraniu przez tego samego gracza. VAR stwierdził, że klarownie nienaturalne położenie ręki, czemu rację przy monitorze przyznał Melero López.

* * *

W 89. minucie gola na 2:1 zdobył Rodrygo, ale sędzia na boisku anulował go, pokazując, że bramkarz miał piłkę pod kontrolą i Brazylijczyk go sfaulował. Kiedy bramkarz ma piłkę pod kontrolą. Przepisy Gry 2022/23 w tłumaczeniu przez PZPN na język polski mówią, że:

„Bramkarz uważany jest za kontrolującego piłkę przy pomocy ręki/rąk, gdy:
● posiada piłkę między rękoma lub między ręką a jakąkolwiek powierzchnią (np. pole gry, własne ciało) lub jeżeli dotyka jej którąkolwiek częścią ręki czy ramienia, poza sytuacjami, w których piłka odbija się od bramkarza lub wykonał on paradę obronną,
● posiada piłkę leżącą na otwartej, wyciągniętej ręce,
● odbija piłkę o podłoże lub podrzuca ją do góry”.

Sędzia López podjął decyzję sam na murawie i pokazywał, że Gazzaniga przykrył futbolówkę dłonią. Rodrygo kopnął ją po tym, jak bramkarz Girony podniósł dłoń i próbował palcami przyturlać futbolówkę do siebie, co doprowadziło do tego, że dotykał ją zaledwie dwoma palcami i jej nie nakrywał. Główne zdjęcie artykułu pochodzi z Getty Images i pokazuje moment tuż przed kopnięciem futbolówki.

Dziennikarze spierają się, czy w tym momencie golkiper faktycznie miał kontrolę nad piłką i czy może w życie nie wszedł zapis o paradzie obronnej. Eksperci sędziowscy na czele z Juanfe Sainzem są jednak praktycznie w komplecie zgodni, że gol był nieprawidłowy, bo zgodnie z zapisami przepisów bramkarz miał kontrolę nad futbolówką (w takim sensie, że piłka była wyłącznie jego pod tym, gdy nakrył ją dłonią i Rodrygo nie mógł go już w ogóle zaatakować).

Kilkanaście dni temu podobnego gola anulowano Gironie w starciu z Almeríą. Rubi, trener Almeríi, po meczu na konferencji prasowej powiedział, że dopytał sędziego, czy na pewno decyzja korzystna dla jego ekipy była prawidłowa, a ten miał mu przekazać, że jeśli bramkarz ma rękę nad piłką, to ją kontroluje i rywal nie może jej dotykać.

Ponownie poddsumowując, każdy może więc ocenić sam, czy Gazzaniga po podniesieniu dłoni z piłki wciąż miał nad nią kontrolę. Sędzia na boisku anulował gola i VAR nie wyraził żadnego sprzeciwu w tej sytuacji.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!