Majowy finał Ligi Mistrzów między Realem Madryt a Liverpoolem został opóźniony przez problemy z dotarciem kibiców angielskiej drużyny na Stade de France i incydenty pod obiektem, gdzie doszło do olbrzymich zgromadzeń zablokowanych fanów Liverpoolu i przestępstw z udziałem miejscowej ludności, która wykorzystała problemy organizacyjne. Ostatnio The Guardian opublikował wyniki swojego śledztwa w tej sprawie poprzez interaktywny artykuł.
L’Équipe podaje, że przez te wydarzenia dwóch kibiców Liverpoolu popełniło samobójstwa. Śledztwa trwają, ale obie osoby były też świadkami wydarzeń w 1989 roku na Hillsborough, gdzie przez złą organizację i panikę zmarło 97 kibiców The Reds, którzy zostali zmiażdżeni i zduszeni przez spanikowany tłum.
Peter Scarfe, prezes Hillsborough Survivors Support Alliance, potwierdził, że na meczu w Paryżu było obecnych przynajmniej 150 osób pamiętających wydarzenia z Hillsborough. Podkreśla on, że sytuacja pod Stade de France z nagromadzeniem tłumów i paniką przypominała wydarzenia sprzed ponad 30 lat. Miało to doprowadzić do rozbudzenia traumy u 52-letniej i 63-letniej osoby, które jego zdaniem popełniły przez to samobójstwa. Do pierwszego doszło tydzień po meczu, do drugiego w poprzednim tygodniu.
UEFA ma opublikować wyniki niezależnego raportu w sprawie wydarzeń wokół tego finału późną jesienią. The Guardian w innym artykule podał, że Federacja spodziewała się problemów z dotarciem kibiców na obiekt i już przed spotkaniem przygotowała komunikat o opóźnieniu startu meczu właśnie z tego powodu. Francuskie władze za chaos obwiniają głównie angielskich fanów.
Komentarze (35)
Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz.
Zaloguj się