Awans Walii na Mistrzostwa Świata w Katarze

Walia jest 30. zespołem, który zapewnił sobie udział w Mistrzostwach Świata w Katarze. Dziś pokonała Ukrainę 1:0.

Robert Page nadal ufa Garethowi Bale’owi, który niedawno zakończył sezon klubowy. Choć najlepszy walijski zawodnik ostatnich lat w tym roku tylko raz wystąpił w Realu Madryt od pierwszej minuty, może liczyć na szanse od selekcjonera. Po drugiej stronie w kadrze meczowej ponownie zabrakło Andrija Łunina, który wspierał kolegów z trybun.

W pierwszej części meczu każdy zespół miał kilka lepszych momentów. Ukraina przeważała, ale Walijczycy starali się grać swoje. W 34. minucie mieli rzut wolny z lewej strony boiska, do którego przymierzał się Gareth Bale. Zawodnik Realu Madryt (do 30 czerwca) mocno wstrzelił piłkę w pole karne, a niefortunna interwencja Andrija Jarmołenki całkowicie zaskoczyła bramkarza. Futbolówka wpadła do bramki, a Walijczycy wyszli na prowadzenie.

Niedługo później doszło do ogromnej kontrowersji w polu karnym Walii. Joe Allen zamiast w piłkę kopnął nogę Jarmołenki, który padł jak rażony piorunem. Antonio Mateu Lahoz nie odgwizdał przewinienia, a sędzia VAR (Juan Martínez Munuera) nie zmienił jego decyzji.

Po przerwie niewątpliwie na bohatera meczu wyrastał Wayne Hennessey, bramkarz Walii. Bardzo dobrze radził sobie z uderzeniami gości, którzy coraz chętniej atakowali. Musieli jednak mieć się na baczności, ponieważ Walia dobrze kontrowała i też stworzyła sobie kilka świetnych szans. Najlepsze z nich zmarnowali Brennan Johnson (strzał w słupek) i Gareth Bale (interwencja bramkarza).

Po pokonaniu Austrii i Ukrainy w meczach barażowych Walia melduje się na Mistrzostwach Świata w Katarze, gdzie trafia do grupy z Anglią, Iranem i Stanami Zjednoczonymi. Skład uczestników turnieju finałowego uzupełnią Kostaryka lub Nowa Zelandia i Zjednoczone Emiraty Arabskie, Australia lub Peru.

Gola można obejrzeć, klikając poniżej na nazwisko strzelca.

Walia – Ukraina 1:0 (1:0)
1:0 Jarmołenko 34’ (gol samobójczy)

Walia: Hennessey; C. Roberts, B. Davies, Rodon, N. Williams (90'+3' Norrington-Davies); Ampadu, Ramsey, Allen, James (71’ Johnson); Moore, Bale (83’ Wilson).
Ukraina: Buszczan; Karawajew, Zabarny, Matwijenko, Mykołenko; Stepanenko (70’ Sydorczuk); Jarmołenko, Malinowski (70’ Szaparenko), Zinczenko, Cyhankow (77’ Mudryk); Jaremczuk (77’ Dowbyk).