Menu
/ lequipe.fr

Oficjalnie: Złota Piłka będzie przyznawana za sezon

Foto: Oficjalnie: Złota Piłka będzie przyznawana za sezon
Fot. Getty Images

Złota Piłka zmienia swoje zasady. L’Équipe, do którego należy France Football, ogłosiło, że od teraz między innymi nagroda będzie przyznawana za sezony, a nie lata kalendarzowe!

Złota Piłka ma 66 lat i z czasem zmieniała już swoje zasady. W 1995 roku rozszerzono ją na wszystkich graczy występujących w Europie, a od 2007 roku dopuszczono do głosowania na jakiegokolwiek zawodnika z całego świata. W 2018 roku wprowadzono też Złotą Piłkę Kobiet. Teraz nadchodzą kolejne historyczne modyfikacje w przyznawaniu tej nagrody.

L’Équipe wskazuje, że jak wszystko w życiu, Złota Piłka musi cały czas radzić sobie z luką między tradycją a nowoczesnością. Nagroda musi przetrwać, ale też utrzymać wiarygodność, swoją legitymację oraz atrakcyjność. To najwyższy czas, by Złota Piłka ewoluowała i odnowiła się, by odpowiedzieć na krytykę, ale przede wszystkim jest to pragnienie pozostania nienagannym i wzorowym trofeum. Oto cztery zmiany, jakie są wprowadzone od tego roku.

1. KALENDARZ
Pierwotnie nagroda została zaprojektowana, by wybrać najlepszego piłkarza roku i nigdy tego nie modyfikowano. Oznaczało to skupianie się na okresie od stycznia do grudnia, czyli połowach dwóch sezonów, a nie jednego ciągłego roku rozgrywkowego.

Od teraz Złota Piłka z roku kalendarzowego przenosi się na sezon, którym według regulaminu będzie czas od sierpnia do lipca kolejnego roku. Oficjalnie następna taka nagroda zostanie przyznana w przypadku kobiet i mężczyzn za rozgrywki 2021/22, które zakończą się kobiecym EURO, którego finału zostanie rozegrany 31 lipca 2022 roku. To oznacza także, że mundial w Katarze będzie już częścią Złotej Piłki 2023.

2. MOCNIEJSZE LISTY KANDYDATÓW
Złota Piłka rozpoczyna się w danej edycji od ujawnienia list nominowanych (30 wśród mężczyzn, 20 wśród kobiet, 10 wśród bramkarzy i młodych zawodników). Zdecydowano się wzmocnić ten pierwszy krok. Dotychczas o tych listach nominowanych decydowali głównie dziennikarze France Football, a w ostatnim czasie także L'Équipe. Teraz głos będą mieć także Didier Drogba, główny ambasador nagrody, oraz głosujący dziennikarz z poprzedniej edycji, którego wybory najbardziej pokryły się z ostatecznymi wynikami.

Już ogłoszono, że w tym roku w nagrodach męskich o nominacjach będzie decydować Truong Anh Ngoc z wietnamskiego The Thao & Van Hoa, który w ostatniej edycji idealnie trafił z najlepszą piątką graczy. Wśród kobiet głos będzie mieć Karolina Hlavackova z Czech, która jako jedyna wytypowała w pełni poprawnie podium Złotej Piłki Kobiet. Z tych trzech różnych list wspólnie wybierani będą ostateczni nominowani.

3. BARDZIEJ WYMAGAJĄCY SYSTEM GŁOSOWANIA
W 1956 roku w Złotej Piłce głosowało 16 europejskich jurorów, a w 2021 roku było ich już 170 z całego świata. Ta uniwersalność przełożyła się na wpływ i reputację nagrody, ale czy poprawiła 10-krotnie głosowanie? Czy jednak szersze grono głosujących nie osłabia nagrody? Czy otwarcie na mniejsze kraje z mniejszą kulturą piłkarską nie umniejsza nagrodzie przez brak odpowiedniego doświadczenia czy pełnej wiedzy?

Złota Piłka od teraz chce pozostać demokratyczna, ale chce również zawęzić grono głosujących do elity. Stąd decyzja o przyznawaniu głosu dziennikarzom ze 100 pierwszych krajów w rankingu FIFA w przypadku mężczyzn i 50 w przypadku kobiet. Ta zasada ma wzmocnić merytoryczność nagrody i ograniczyć rzadkie, ale jednak głosy bazujące na fantazjach. Francuzi wskazują, że stracą malowniczość nagrody, ale zyskają legitymację i rzetelność.

4. KLAROWNIEJSZY REGULAMIN
Zasady wybierania najlepszego gracza praktycznie nie zmieniły się od powstania nagrody, ale kryteria wyboru wywołują w ostatnim czasie ogromne debaty. Dlatego zdecydowano się je odświeżyć, by uniknąć niejasności. Podkreśla się: Złota Piłka to nagroda indywidualna. Dlatego kryterium numer 1 będzie ocena indywidualnych występów oraz aspekt bycia decydującym.

Jako że piłka nożna pozostaje grą drużynową, kryterium numer 2 będzie skupienie się na występach zespołowych i nagrodach drużynowych zdobytych w sezonie. Na końcu, kryterium numer 3 pozostaną klasa zawodnika oraz jego gra fair play, bo bycie wzorem i przykładem ciągle ma znaczenie. Co uważniejsi dostrzegą usunięcie z kryteriów punktu o karierze zawodnika. Ma to być pokazanie, że Złota Piłka to otwarty konkurs za jeden sezon, a nie domena określonej grupy.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!