Real Madryt umocnił się na fotelu lidera

W zaległym meczu z 15. kolejki Ligi Endesa Real Madryt pokonał Joventut i umocnił się dzięki temu na pozycji lidera, ponieważ Barça przegrała swoje spotkanie.

Real Madryt wysoko pokonał Joventut w zaległym meczu z 15. kolejki Ligi Endesa. Królewscy wykorzystali wpadkę Barcelony, która niespodziewanie na własnym parkiecie przegrała z Manresą, i zagwarantowali sobie pierwsze miejsce w tabeli na półmetku rozgrywek. Joventut nie był łatwym rywalem, ale właściwie tylko w pierwszej połowie rywalizacji. Po przerwie Blancos rozbili rywali i pewnie zwyciężyli. Świetny mecz rozegrali Yabusele (16 punktów, 5 zbiórek), Llull (11 punktów, 4 zbiórki, 4 asysty) czy Heurtel (20 punktów, 3 asysty), ale warto też docenić pracę defensywną Taylora.

Pierwsza kwarta to prowadzenie Realu Madryt od początku do końca. Królewscy postawili na rzuty za trzy punkty i to całkiem dobrze funkcjonowało, bo co druga taka próba kończyła się powodzeniem. Pablo Laso nie zwlekał z rotowaniem składem i już w pierwszej części na parkiecie pojawiło się dziewięciu graczy Królewskich. Joventut znacznie więcej zyskiwał na wejściach pod kosz. Katalończycy korzystali z fauli madrytczyków i wykorzystywali rzuty osobiste. Poza tym zaliczyli kilka ofensywnych zbiórek, co zirytowało Laso. Po 10 minutach na prowadzeniu znajdowali się madrytczycy (20:24).

Po krótkiej przerwie na parkiet wróciły zupełnie odmienione drużyny. Nie grał Tavares i Królewscy całkowicie przegrali rywalizację na tablicach (14:4 w zbiórkach). W dodatku w pewnym momencie Królewscy się zablokowali. To pozwoliło Joventutowi na serię punktową 13:0 i najwyższe prowadzenie w meczu (40:29). Znów Pablo Laso był wściekły na podopiecznych. Tym razem zarzucał im zbyt szybkie decyzje o rzutach za trzy punkty, zamiast próbować wywierać presję na defensywie rywali i zdobywać rzuty osobiste. Ostatecznie jednak Blancos odblokowali się na obwodzie i przed przerwą zbliżyli się do gospodarzy (42:38).

Po zmianie stron Real Madryt odzyskał równowagę. Yabusele i Poirier zaczęli wygrywać walkę o zbiórki, a poza tym Królewscy byli skuteczni. Trafiali po wejściach pod kosz, z dystansu i z rzutów osobistych. Joventut natomiast to stracił i zaczął się odbijać od obrony madrytczyków. Jeszcze przez moment Katalończycy mieli dwucyfrową przewagę, lecz Real Madryt wyszedł na prowadzenie dzięki serii punktowej 15:0. Idealnym podsumowaniem tej kwarty był celny rzut za trzy punkty Yabusele równo z końcową syreną (58:65).

W ostatniej kwarcie dosyć szybko wszystko się rozstrzygnęło. Królewscy rozpoczęli od kolejnej serii punktowej, tym razem 10:0 i przewaga stała się już wyraźna. Znakomicie na parkiecie spisywał się Heurtel, który raz za razem kończył akcje celnymi rzutami. Joventut męczył się w ofensywie, zupełnie nie przypominając samych siebie z początku meczu czy z drugiej kwarty. Blancos ze spokojem utrzymali korzystny wynik do końca meczu, a różnica punktowa przekroczyła nawet 20 punktów w ostatnich minutach.

71 – Joventut (20+22+16+13): Ribas (10), Vives (7), Willis (4), Parra (4), Tomić (18), Busquets (2), Paul (2), Brodziansky (12), Ventura (3), Bassas (0), Feliz (7), Birgander (2).

90 – Real Madryt (24+14+27+25): Abalde (5), Hanga (6), Tavares (8), Yabusele (16), Taylor (11), Williams-Goss (6), Causeur (2), Randolph (0), Heurtel (20), Rudy (0), Poirier (5), Llull (11).