Menu
/ COPE, Twitter, as.com, marca.com

Real, Barcelona i Athletic oferują alternatywę dla CVC!

Foto: Real, Barcelona i Athletic oferują alternatywę dla CVC!
Fot. Getty Images

Real Madryt, Barcelona i Athletic przygotowały dla klubów La Ligi alternatywę wobec porozumienia z funduszem CVC. La Liga oskarża je o niszczenie wspólnej przyszłości.

La Liga na początku sierpnia dogadała się z funduszem CVC, że ten w zamian za pożyczenie La Lidze 2,7 miliarda euro uzyska 10,95% udziału w holdingu z prawami komercyjnymi La Ligi na czele z tymi telewizyjnymi na kolejnych 50 lat. Każdy klub, który zgodziłby się na ten kontrakt, będzie mógł otrzymać oprocentowaną na 0% pożyczkę na 40 lat spłaty. Umowę przyjęło 39 klubów z 42, a poza porozumieniem pozostały Real Madryt, Barcelona, Athletic Club. Bez tych klubów CVC miało przekazać ostatecznie około 2 miliardów euro za około 9% praw komercyjnych La Ligi, ale w ostatnich tygodniach fundusz miał dopracować swoją propozycję i poddać po raz kolejny pod głosowanie, ale już bez włączania w to praw niezainteresowanych klubów.

Wczoraj trójka buntowników wysłała 39 pozostałym klubom alternatywą ofertę, jaką wypracowała wspólnie z Bank of America, JP Morgan i HSBC. Te trzy banki wyceniły wartość La Ligi na 30 miliardów euro (przy 24 miliardach euro ze strony CVC) i proponują pożyczenie 1,99 miliarda euro, ale na okres 25 lat i z oprecentowaniem na poziomie 2,5-3%. Każdy zainteresowany klub otrzymałby tę samą kwotę, jaką gwarantują mu La Liga z CVC i nie byłaby ona przelewana w trzech transzach jak w poprzednim przypadku, a od razu w całości do końca tego sezonu. Co najważniejsze, klub w nowej propozycji miałby pełną swobodę wydania pieniędzy, gdy CVC narzuca wydanie 70% kwoty na infrastrukturę, 15% na drużynę i 15% na pokrycie długów.

Ta operacja także zostałaby oparta na zyskach z przyszłych praw telewizyjnych, co proponuje sama La Liga. 39 klubów stoi przed ciekawą decyzją, bo głosowanie Walnego Zgromadzenia La Ligi nad porozumieniem z CVC odbędzie się 10 grudnia. Real, Barcelona i Athletic w przesłanych dokumentach twierdzą, że zależnie od rozwoju rozgrywek 39 klubów może oszczędzić na wyborze ich propozycji od – UWAGA – 3,79 miliarda do nawet 167,75 miliarda euro w okresie 50 lat!

La Liga potwierdziła, że trójka wspomnianych klubów przedstawiła członkom Walnego Zgromadzenia ofertę finansowania działalności z kredytem na 25 lat. W swoim komunikacie organizacja stwierdza, że zaprezentowanie takiej propozycji 2 grudnia, gdy 10 grudnia odbędzie się głosowanie nad porozumieniem z CVC, jest chęcią zniszczenia kolektywnej przyszłości La Ligi na rzecz indywidualnych celów tych klubów.

Organizacja wskazuje, że nieznane są dokładne szczegóły tego finansowania, ale pierwsze informacje mają pokazywać, że porozumienie nie będzie prawnie możliwe do przyjęcia przez większość klubów, w tym Barcelonę. La Liga dodaje, że operacja z CVC to coś więcej niż sfinansowanie działalności, bo rozgrywki zyskają w tym przypadku wspólnika handlowego z dużym doświadczeniem biznesowym.

La Liga podsumowuje, że zaskakuje, iż promotorzy Superligi, która miała zabić ligi krajowe, martwią się projektem, który popiera większość klubów Primery i Segundy, a który nie wpływa na działalność tych ekip. Przed nami niewątpliwie ekscytujące dni w oczekiwaniu na głosowanie w sprawie CVC.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!