Menu
/ as.com, marca.com, Twitter

Infantino: Super Bowl czy Wimbledon są w każdym roku

Foto: Infantino: Super Bowl czy Wimbledon są w każdym roku
Fot. Getty Images

Gianni Infantino w czasie podróży do Izraela wypowiedział się na temat opcji z rozgrywaniem mundialu co 2 lata. Prezes FIFA przekonuje, że to dobry pomysł.

Wczoraj opublikowaliśmy najnowsze przemyślenia w tej sprawie ze strony Arsène'a Wengera, dyrektora ds. rozwoju światowego futbolu w FIFA, który jest głównym odpowiedzialnym za wdrożenie tej idei. W rozmowie z The Jerusalem Post odniósł się do niej też prezes Gianni Infantino.

– Mundial to magiczny turniej i może to właśnie powód, przez który powinien odbywać się częściej. Tak przynajmniej twierdzą niektóre osoby. Prestiż wydarzenia zależy od jego jakości, a nie częstotliwości. Masz Super Bowl w każdym roku, Wimbledon w każdym roku, Ligę Mistrzów w każdym roku. Wszyscy na to czekają i się tym ekscytują. Na początku ja też byłem przeciwko. Słuchałem ostatnio Avrama Granta, który pracował w tak wielu krajach i też był przeciwko, ale postawił pytanie: dlaczego mamy być przeciwko? Bo ktoś zdecydował 100 lat temu, że będziemy grać co 4 lata? Dlaczego mamy na to nie spojrzeć? I my na to patrzymy. Od 2026 roku będziemy mieć mistrzostwa z 48 krajami i zobaczymy, czy będziemy je od tego momentu rozgrywać też co 2 lata – podkreślił Infantino.

– Jak zmieścić mundial w terminarzu? To uczciwe pytanie. Dlatego właśnie jeśli wprowadzimy mundial co 2 lata, będzie to oznaczało zmniejszenie liczby meczów reprezentacji i co najważniejsze, liczby podróży w sezonie. Podróż, jet lag, zmiany klimatu, to z tego biorą się kontuzje. Nie z liczby meczów, bo topowi sportowcy chcą rozgrywać jak najwięcej spotkań. Jeśli musisz podróżować 6-7 razy w roku do Ameryki Południowej czy Afryki, zmieniać lato na zimę i odwrotnie, to jest właśnie prawdziwy problem – dodał prezes FIFA.

The Athletic dodaje, że Infantino w czasie wizyty w Izraelu otworzył opcję zorganizowania mundialu dla Izraela, Palesytyny i ich sąsiadów z Bliskiego Wschodu. Szef FIFA rozmawiał z politykami o porozumieniach, jakie ostatnio podpisano ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Bahrajnem, a także Sudanem czy Maroko. Poza tym działacz potwierdził, że FIFA wciąż pracuje nad nowym klubowym mundialem.

Przewiduje się, że FIFA zatwierdzi projekt jeszcze w tym roku i podda go pod głosowanie związków krajowych nawet przed jego zakończeniem. Jeśli wszystko zostanie zaakceptowane, pierwszy nowy mundial co 2 lata zostanie rozegrany w 2028 roku, dwa lata po mistrzostwach w Ameryce Północnej. Ramy światowego terminarza klubowo-reprezentacyjnego są ustalone do końca sezonu 2023/24.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!