Advertisement
Menu
Wyniki na żywo
/ fcbarcelona.es, athletic-club.eus

Komunikaty Barcelony i Athletiku przeciwko umowie z CVC

Athletic i Barcelona, które obok Realu Madryt zagłosowały przeciwko porozumieniu z Funduszem CVC, opublikowały oficjalne komunikaty w tej sprawie. Przedstawiamy ich pełne treści.

Foto: Komunikaty Barcelony i Athletiku przeciwko umowie z CVC
Fot. Getty Images

FC BARCELONA
Barcelona wzięła dzisiaj udział w Walnym Zgromadzeniu La Ligi, w którym przedstawiono i poddano pod głosowanie porozumienie tej organizacji z CVC Central Partners, funduszem inwestycyjnym, który stanie się partnerem La Ligi.

Barcelona, która była reprezentowana przez dyrektora ds. futbolu Mateu Alemany'ego, opowiedziała się przeciwko porozumieniu, do którego w ostatniej chwili włączono klauzulę, która mówi, że kluby, które zagłosowały przeciwko, zachowują w całości swoje prawa telewizyjne i nie będą zobowiązane do przyjęcia zastrzyku finansowego, który odbiłby się na kolejnych 50 latach życia klubu.

Należy przypomnieć, że zarówno Barça, jak i Real Madryt oraz Athletic Club, czyli trzy kluby Primery, które nie podpisały się pod porozumieniem, bronią swojego modelu własnościowego i zgromadzeniowego, w których zarządy są wybierane przez socios na ograniczony mandat. Te powody wzmacniają brak możliwości zaakceptowania zastawienia majątkowego - czym może być użyczenie części swoich praw telewizyjnych - na kolejne pół wieku, a tym bardziej patrząc także na transformację i ciągły rozwój świata futbolu.

ATHLETIC CLUB
Athletic Club chce podzielić się ze swoimi socios i kibicami przemyśleniami na temat zaproponowanej operacji między La Ligą a Funduszem CVC:

Chcemy podziękować i podkreślić pracę La Ligi. Propozycja otwiera drzwi do analizy możliwości dokapitalizowania klubów na podstawie praw, jakimi ta operuje w naszym imieniu za pomocą nowych spółek. Jednak w całym tym procesie trudno jest zaakceptować analizę, sposob wdrożenia, a także brak zgody wszystkich zainteresowanych, przynajmniej Athleticu, szczególnie patrząc na wyniki oraz ryzyko, jakie istnieje w tym modelu.

Nie zgadzamy się z momentem, 12 sierpnia, na godziny przed startem sezonu, oraz zmianą reguł rynku transferowego na 19 dni przed jego zamknięcie. Strategiczny projekt na 50 lat nie może być więźniem awaryjnych potrzeb. Nie zgadzamy się też z zaoferowanymi okresami na czele z dwoma tygodniami na ocenę pełnej propozycji, zatwierdzenie jej na Komisji Reprezentantów i następnie przegłosowanie na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu bez możliwości wprowadzenia sugestii czy modyfikacji w operacji na ponad 150 miliardów euro i umowie wiążącej nas na 50 lat.

Dane La Ligi pokazują, że CVC inwestuje 2,668 miliarda euro bez widocznego ryzyka, co zwracamy jej w całości w ciągu 40 lat oraz uzyskuje bardzo wysokie dochody dodatkowe. W ciągu 10 lat uzyskuje zwrot z inwestycji, a kluby wiąże na 50 sezonów. Do tego zastawia coś naszego przy bardzo sztywnych zobowiązaniach wobec funduszu i braku elastyczności w wykorzystaniu, bo zrzekamy się przychodów z praw audiowizualnych, nad którymi mamy na co dzień pełną kontrolę.

Uznając możliwości takiego partnera jak CVC, negocjacje indywidualne nie pozwalają zmaksymalizować wartości transakcji. Nie zechciano stworzyć przetargu, czyli rynkowego konkursu, by porównać i zachęcić do konkurencji innych inwestorów.

Operacja zawiera przyszłe ryzyko z powodu możliwego naruszenia reguł wolnej konkurencji, a nawet integralności rozgrywek. Jako kluby dysponujemy dzisiaj procentem praw audiowizualnych innych klubów, które w przyszłości mogą być częścią La Ligi bez uzyskania zysku z tej operacji.

Nie podzielamy strategii patrzenia na krótki okres. Pożyczka naruszyłaby finansowe zdolności przyszłych zarządów wobec posiadania obowiązków wypłacania środków przez 40 lat oraz oddawania części naszych przyszłych praw przez 50 lat.

Udaliśmy się na Walne Zgromadzenie z potwierdzeniem ze strony La Ligi, że jeśli klub nie akceptuje propozycji, będzie mieć do dyspozycji swoje pełne prawa telewizyjne. To oznacza, że ponownie w sposób przyśpieszony i bez uzyskania szczegółów zaoferowano możliwość braku udziału w tej operacji.

Z tych wszystkich powodów na dzisiejszym Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu zarząd Athletiku jednogłośnie, podkreślają nasze argumenty, zdecydował się zagłosować na NIE wobec propozycji La Ligi.

Dodatkowo chcemy podkreślić, że zgodnie z Artykułem 20C naszego Statutu Socjalnego głos Athletiku na tym Walnym Zgromadzeniu nie mógł być pozytywny bez zatwierdzenia ze strony naszego Walnego Zgromadzenia Socios, suwerennego organu, który musi zatwierdzić taką operację, która zakłada tego rodzaju pożyczkę.

Nasza decyzja jest oparta na kryteriach rentowności, wykorzystania szansy, zarządzania i stosowności. Athletic stawia na pracę w średnim okresie, która opiera się na skonsolidowaniu zrównoważonego rozwoju, który nada stabilizację zdolnościom do powiększenia przychodów klubów poprzez racjonalizację kosztów oraz wnosi w każdym momencie o rozgrywki z jakością i odpowiedzialnością.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!