Szwecja w półfinale, gol Asllani

Szwecja pokonała w ćwierćfinale Japonię 3:1 i o wielki finał powalczy z Australią. Swojego pierwszego gola na Igrzyskach strzeliła Asllani.

Szwecja pokonała Japonię 3:1 i jest już tylko o krok od medalu Igrzysk Olimpijskich. Spotkanie rozpoczęło się zgodnie z przewidywaniami, jednak Japonki były w stanie doprowadzić do wyrównania. Później jednak do siatki trafiały tylko Szwedki. Pierwszego gola na turnieju zdobyła Asllani. Atakująca Królewskich wykorzystała rzut karny, którego sama chwilę wcześniej wywalczyła. W półfinale Szwedki zmierzą się z Australijkami, które po bardzo zaciętym boju pokonały Wielką Brytanię.

Szwedki od pierwszego gwizdka ruszyły do ataku i szybko przyniosło to efekty. W 7. minucie Eriksson z główki trafiła do siatki po dośrodkowaniu Rolfö. Mimo dużej przewagi Szwecji już drugi ofensywy wypad Japonii zakończył się remisowym trafieniem. Hasegawa dograła piłkę w pole karne, Ilestedt nie zdążyła z interwencją, dzięki czemu Tanaka znalazła się w dobrej sytuacji i jej nie zmarnowała. Po tej bramce mecz stał się bardziej wyrównany, chociaż więcej pracy miała Yamashita. Asllani oddała jeden celny strzał, lecz bramkarka Japonii sobie z nim poradziła.

Po zmianie stron scenariusz był bardzo podobny do pierwszej połowy. Po kilku minutach Blackstenius otrzymała znakomite podanie od Rolfö i ponownie Szwecja znalazła się na prowadzeniu. Tym razem jednak Japonia nie odpowiedziała, za to Skandynawki poszły za ciosem. Po strzale Asllani piłka trafiła w rękę zawodniczki Japonii i, po sprawdzeniu powtórek, podyktowany został rzut karny. Napastniczka Królewskich wzięła na siebie odpowiedzialność za wykonanie jedenastki i nie pomyliła się. Ten gol ustalił wynik spotkania, mimo późniejszych desperackich prób Japonii, by strzelić kontaktowego gola. Szwecja jest już o krok od strefy medalowej.

Szwecja – Japonia 3:1 (1:1)
1:0 Eriksson 7’ (asysta: Rolfö)
1:1 Tanaka 23’ (asysta: Hasegawa)
2:1 Blackstenius 53’ (asysta: Rolfö)
3:1 Asllani 68’ (rzut karny)

Szwecja: Lindahl, Björn, Erkisson, Glas, Ilestedt, Angeldal (Bennison 62’), Seger, Rolfö (Schough 75’), Asllani (Andersson 89’), Jakobsson (Janogy 89’), Blackstenius (Hurtig 75’).

Japonia: Yamashita, Shimizu, Kumagai, Minami, Miyagawa, Sugita, Miura (Endō 72’), Nakajima (Hayashi 86’), Tanaka, Hasegawa (Kitamura 82’), Iwabuchi.