Remis dający awans

W trzecim meczu fazy grupowej Igrzysk Olimpijskich Hiszpanie zremisowali 1:1 z Argentyną. Od pierwszej do ostatniej minuty na boisku przebywał Asensio, Vallejo wszedł w końcówce, a kontuzjowany Ceballos oglądał spotkanie na trybunach.

W ostatnim meczu Marco Asensio usiadł na ławce rezerwowych, a hiszpańskie media rozpisywały się o jego kiepskiej formie. Piłkarz Realu Madryt pojawił się jednak na murawie w drugiej części meczu i odmienił jego losy, asystując przy bramce Oyarzabala. Dzięki temu La Rojita wygrała 1:0 z Australią i w dzisiejszym spotkaniu z Argentyną potrzebowała przynajmniej jednego punktu, aby awansować do ćwierćfinałów Igrzysk Olimpijskich, a atakujący zagrał od początku. Na ławce rezerwowych ponownie zasiadł jednak Jesús Vallejo, który pojawił się na murawie w samej końcówce, a mecz z wysokości trybun oglądał kontuzjowany Dani Ceballos.

Hiszpanie w pierwszych 45 minutach grali tak, jak zdążyli nas już do tego przyzwyczaić. Długo utrzymywali się przy piłce, wymieniali mnóstwo podań, ale nie radzili sobie w ostatniej fazie akcji i nie potrafili pokonać bramkarza. Albicelestes zaś zdołali przeprowadzić tylko jedną groźną kontrę, która zakończyła się uderzeniem w boczną siatkę. W pierwszej połowie Asensio miał dogodną okazję do zdobycia bramki, oddał dobry strzał, ale na drodze piłki zmierzającej do siatki stanął jeden z argentyńskich defensorów. Przez trzy kwadransy byliśmy więc świadkami kolejnego monologu bez goli. Najdogodniejsze sytuacje zmarnowali jednak Cucurella i Oyarzabal, który z jedenastu metrów posłał futbolówkę nad poprzeczką.

W przerwie De La Fuente nie zdecydował się jednak na żadne zmiany i Hiszpanie rozpoczęli drugą połowę w identycznym składzie, ale La Rojita w końcu znalazła sposób na zdobycie bramki. Do siatki trafił Merino, który posłał piłkę w lewy róg po dobrym podaniu od Olmo. Albicelestes próbowali się jeszcze odgryźć i przejęli inicjatywę, dzięki czemu w końcówce doprowadzili do remisu za sprawą Belmonte. Hiszpanie drugi raz podzielili się na tych Igrzyskach punktami, ale i tak awansowali do ćwierćfinałów z pierwszego miejsca w grupie. W 1/4 finału zmierzą się z Wybrzeżem Kości Słoniowej.

Hiszpania – Argentyna 1:1 (0:0)
1:0 Merino 66’ (asysta: Olmo)
1:1 Belmonte 87’ (asysta: Almada)

Hiszpania: Simón; Óscar Gil (87' Moncayola), Eric Garcia, Pau Torres, Cucurella; Zubimendi, Merino (87' Vallejo); Asensio, Pedri (74' Soler), Olmo (84' Bryan Gil); Oyarzabal (74' Mir).
Argentyna: Ledesma; Herrera, Pérez, Medina, Bravo (83' Mosevich); MacAllister (55' Payero), Vera (55' Colombatto), Belmonte; Urzi (70' Almada), Gaich, Barco (46' De la Vega).