Szwecja wysoko pokonuje USA, 90 minut Asllani

Niespodziewanie zakończył się pierwszy mecz w grupie G na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Szwecja wygrała 3:0 z faworyzowanym zespołem USA.

Od dużej niespodzianki rozpoczęły się zmagania w grupie G na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Szwecja wysoko pokonała USA, a przecież Amerykanki to zdecydowane faworytki do złotego medalu, po który sięgały w latach 2004, 2008 i 2012. Zawodniczki ze Skandynawii pokazały jednak, że nie stoją na straconej pozycji. Rozegrały bardzo dobry mecz i sprzyjało im szczęście, bo rywali obijały obramowanie bramki. Pełne 90. minut na murawie spędziła Asllani.

Faworytkami spotkania były zawodniczki USA, ale to Szwedki od samego początku przejęły inicjatywę. Początkowo niewiele z tego wynikało, jedna z czasem akcje stawały się coraz groźniejsze. Szansę miała między innymi Asllani, która oddała mocny strzał, zmuszając Naether do sporego wysiłku. Kilkadziesiąt sekund później Szwecja w końcu wyszła na prowadzenie. Z prawej strony pola karnego dośrodkowała Jakobsson, była już piłkarka Realu Madryt, a Blackstenius uprzedziła bramkarkę rywalek, pakując piłkę do siatki. Odpowiedź Amerykanek mogła przyjść tuż przed przerwą, lecz strzał Lavelle wylądował na poprzeczce.

Podwójna zmiana w przerwie sprawiła, że mecz się wyrównał. Przewaga Szwecji nie była tak widoczna, a mimo tego udało się jej podwyższyć prowadzenie. Ponownie to Blackstenius zdobyła bramkę. Zawodniczka Häcken idealnie znalazła się w polu karnym i odbita od słupka piłka trafiła wprost pod jej nogi. Amerykanki ruszyły po kontaktowego gola i były ku temu szanse. Najpierw okazję miała Lavelle, lecz jej strzał został zablokowany, a później Press trafiła w słupek. W odpowiedzi do ataku ruszyła Szwecja i po chwili było 3:0. Glas dośrodkowała idealnie na głowę Hurtig i Naeher była bez szans. Ten gol ustalił wynik spotkania. Idealna inauguracja dla Szwedek.

Szwecja – USA 3:0 (1:0)
1:0 Blackstenius 25’ (asysta: Jakobsson)
2:0 Blackstenius 55’
3:0 Hurtig 73’ (asysta: Glas)

Szwecja: Lindahl, Andersson (Roddar 88’), Björn, Ilestedt, Glas, Seger, Angeldal (Bennison 75’), Asllani, Rolfö (Schough 63’), Jakobsson (Janogy 75’), Blackstenius (Hurtig 63’).

USA: Naeher, O’Hara, Dahlkemper, Sauerbrunn, Dunn (Davidson 80’), Lavelle (Mewis K. 80’), Horan, Mewis S. (Ertz 46’), Heath (Repinoe 64’), Press, Morgan (Lloyd 46’).