Walia Bale'a awansowała do 1/8 finału EURO

Walia z Garethem Bale'em w podstawowym składzie przegrała w Rzymie z Włochami, ale awansowała do 1/8 finału. Trzecie miejsce w grupie zajęli Szwajcarzy, którzy pewnie pokonali Turcję.

W Rzymie od początku przeważali Włosi, a goście liczyli na przebłyski Garetha Bale'a, który znowu pokazywał się z dobrej strony przy długich piłkach za linię obrony rywala. Groźniejsze sytuacje i w dużo większej liczbie tworzyła ekipa Manciniego, ale brakowało jej dokładności w ostatnich zagraniach. Kiedy coraz bardziej mecz wyglądał na spokojne 0:0 pasujące obu ekipom, remis pod koniec pierwszej połowy przełamał Pessina, który wykorzystał sprytne dośrodkowanie Verrattiego z rzutu wolnego z bocznego sektora.

Druga połowa rozpoczęła się od dobrej sytuacji Walijczyków, ale Ramsey zagubił się w sytuacji sam na sam z Donnarummą. Po 10 minutach tej części gry z boiska wyleciał Ampadu za atak korkami na kostkę Bernardeschiego i szanse gości na sukces spadły praktycznie do zera. Pomimo dominacji gospodarze nie podwyższyli wyniku i wygrali ostatecznie tylko 1:0. Najlepszą okazję dla gości po czerwonej kartce zmarnował Bale, który niepilnowany uderzył wolejem wysoko ponad bramką.

W drugim meczu tej grupy spotkanie mocno zaczęli podrażnieni dwoma porażkami Turcy, ale jak nie idzie, to nie idzie. Szwajcarzy dwoma pięknymi uderzeniami sprzed pola karnego zdobyli kontrolę nad spotkaniem w pierwszej połowie i chcieli zamknąć spotkanie na starcie drugiej części gry, ale ich nieskuteczność zemściła się i to Kavheci kolejnym pięknym uderzeniem z dystansu pozwolił Turkom wrócić do meczu. Szwajcarzy w końcu znaleźli jednak drogę do skuteczności i po kilku minutach nerwowości odpowiedzieli kolejnym golem Shaqiriego, odzyskując pełny spokój i dowoząc wynik do końca.

Ostatecznie z grupy A z pierwszego miejsca awansują Włosi, a z drugiego Walijczycy. Szwajcaria zajmuje 1. miejsce w tabeli ekip z trzecich miejsc, ale zespoły z pozostałych grup mają do rozegrania jeszcze po jednym meczu.

Włochy – Walia 1:0 (1:0)
1:0 Pessina 39' (asysta: Verratti)

Włochy: Donnarumma (89', Sirigu); Tolói, Bonucci (46', Acerbi), Bastoni, Emerson; Jorginho (75', Cristante), Pessina (87', Castrovilli), Verratti; Chiesa, Bernardeschi (75', Raspadori) i Belotti
Walia: Ward; Gunter, Rodon, Ampadu (55', czerwona kartka); Roberts, Morrell (60', Moore), Allen (86', Levitt), Williams (86', Davies); Ramsey, James (74', Wilson) i Bale (86', Brooks)

Szwajcaria – Turcja 2:1 (2:0)
1:0 Seferović 6' (asysta: Zuber)
2:0 Shaqiri 26' (asysta: Zuber)
2:1 Kahveci 62' (asysta: Çalhanoglu)
3:1 Shaqiri 68' (asysta: Zuber)

Szwajcaria: Sommer; Elvedi, Akanji, Rodríguez; Widmer (90', Mbabu), Freuler, Xhaka, Zuber (85', Benito); Shaqiri (76', Vargas); Seferović (76', Gavranović) i Embolo (85', Mehmedi)
Turcja: Çakir; Çelik, Demiral, Söyüncü, Müldür; Ayhan (64', Yokuslu); Cengiz Ünder (80', Karaman), Ozan Tufan (64', Yazıcı), Kahveci (80', Kökçü), Çalhanoglu (86', Toköz); Yilmaz