Wygrane Czech i Słowacji, remis Hiszpanów

Poniedziałek na EURO przyniósł zwycięstwa Czechów, Słowaków oraz remis reprezentacji Hiszpanii.

Dzień na mistrzostwach Europy rozpoczął się na Hampden Park w Glasgow, gdzie Szkoci grali z Czechami. Gospodarze zawiedli i przegrali 0:2. Oba gole dla naszych południowych sąsiadów strzelił Patrik Schick. Pierwszą z nich zdobył głową po dośrodkowaniu Vladimíra Coufala, a przy drugiej wykorzystał błąd bramkarza, który wyszedł za daleko i uderzył niemal z linii środkowej. Z pewnością będzie to solidna kandydatura do miana najładniejszego gola turnieju. Najlepszym piłkarzem Wyspiarzy był Andy Robertson, który zanotował 6 kluczowych podań, jednak w końcowym rozrachunku niczego to nie dało. Dzięki wygranej Czechy zostały liderem grupy D.

18 czerwca, 21:00 – Anglia vs Szkocja

Oczy polskich kibiców były dziś jednak zwrócone na Sankt Petersburg, gdzie reprezentacja prowadzona przez Paulo Sousę przegrała ze Słowacją 1:2. Pierwsze minuty były obiecujące dla biało-czerwonych, ale sprawy szybko wymknęły się spod kontroli, co pokazała 18. minuta. Róbert Mak ograł Bartosza Bereszyńskiego i wykorzystał bierność Kamila Jóźwiaka, uderzając w słupek. Piłka odbiła się od Wojciecha Szczęsnego i wpadła do bramki. Podopieczni Štefana Tarkovičia na przerwę schodzili z prowadzeniem 1:0, ale tuż po niej musieli się zmierzyć ze zrywem Polaków. Do siatki trafił Karol Linetty, ale dobrą dynamikę drużyny Sousy zatrzymała w 62. minucie druga żółta kartka Grzegorza Krychowiaka. Grając już w dziesiątkę, Polska straciła drugą bramkę po uderzeniu Milana Škriniara i nie potrafiła odwrócić losów rywalizacji.

W ostatnim dzisiejszym meczu reprezentacja Hiszpanii zremisowała ze Szwecją 0:0. Od początku zespół Luisa Enrique przeważał, lecz La Furia Roja brakowało skuteczności. Strzał Daniego Olmo zatrzymał Robin Olsen, a Álvaro Morata robił to, co lubi najbardziej – marnował dogodne sytuacje. Szwecja też miała swoje akcje. Słupek obił Alexander Isak, a Marcus Berg nie trafił w piłkę, którą powinien umieścić w odsłoniętej części bramki. Enrique w drugiej połowie wpuścił na murawę Pablo Sarabię, Thiago, Mikela Oyarzabala, Gerarda Moreno i Fabiána Ruiza, ale żaden z nich nie był w stanie przełamać hiszpańskiej niemocy strzeleckiej. Atakujący Villarrealu pod koniec regulaminowego czasu gry nie wykorzystał piłki meczowej, z kilku metrów trafiając głową w golkipera rywali. Tuż przed końcowym gwizdkiem świetnej szansy nie zamienił na gola także Sarabia. Niespodziewanym liderem grupy E została więc Słowacja.