Rekord Modricia, wpadka Chorwacji

Na inaugurację rywalizacji o wyjazd na mistrzostwa świata Chorwacja przegrała ze Słowenią 0:1. Luka Modrić rozegrał przeciętne spotkanie, w którym wyrównał rekord Srny pod względem liczby występów w reprezentacji.

Od niespodziewanej porażki Chorwacja rozpoczęła walkę o bilet na mistrzostwa świata. W Lublanie Luka Modrić i spółka rozegrali słaby mecz i przegrali 0:1. Dla zawodnika Realu Madryt, który spędził na boisku pełne 90 minut, to było wyjątkowe spotkanie, ponieważ wyrównał rekord Darijo Srny. Luka założył koszulkę reprezentacji po raz 134. Już za kilka dni pomocnik obejmie samodzielne prowadzenie w klasyfikacji graczy z największą liczbą meczów w Chorwacji.

Mecz rozpoczął się zgodnie z planem od przewagi Chorwatów. Po strzale Vlašicia piłka wylądowała na słupku. Jednak tuż przed upływem pierwszego kwadransa Słowenia objęła prowadzenie. Błąd w wyprowadzeniu piłki skończył się szybką kontrą, którą przy odrobinie szczęścia sfinalizował Lovrić. To był jedyny celny strzał Słowenii w pierwszej połowie. Modrić oczywiście bardzo często miał piłkę przy nodze. Przechodziły przez niego niemal wszystkie akcje Chorwatów. Luka jeszcze przed przerwą zaliczył trzy kluczowe podania, chociaż można też mieć do niego pretensje, bo stracił kilka piłek.

W drugiej części Chorwacja jeszcze dłużej utrzymywała się przy piłce, ale niewiele z tego wychodziło. Modrić oczywiście dalej otrzymywał mnóstwo podań, jednak w drugiej połowie jego gra nieco straciła na rozpędzie. Luka nie pokazywał niczego nadzwyczajnego, a w jego ślady poszli koledzy. Długie posiadania nie przekładały się na sytuacje bramkowe. Oblak musiał mieć się na baczności, lecz z drugiej strony wcale nie był często zmuszany do interwencji. Słowenia utrzymała korzystny wynik, a Chorwaci na pierwsze punkty będą musieli poczekać.

Słowenia – Chorwacja 1:0 (1:0)
1:0 Lovrić 15’

Słowenia: Oblak, Stojanović, Blažič, Mevlja, Balkovec, Bijol (Vetrih 69’), Lovrić (Bajrić 87’), Kurtić, Bohar (Črnigoj 64’), Iličić (Skubic 87’), Šporar (Kramer 69’).
Chorwacja: Livaković, Vrsaljko, Lovren, Vida, Barišić (Oršić 46’), Brozović, Kovačić (Pašalić 82’), Modrić, Vlašić (Budimir 69’), Kramarić (Brekalo 64’), Perišić.