Zmień

14 Joselu Mato "Joselu"

Środkowy napastnik, 34 lat

Informacje

  • Pełne nazwisko: José Luís Sanmartín Mato
  • Pseudonim: Joselu
  • Urodzony: 27.03.1990 (Stuttgart)
  • Obywatelstwo: Hiszpania
  • Wzrost: 192 cm
  • Waga: 81 kg
  • Mocniejsza noga: prawa
  • Stan cywilny: Kawaler
  • Agent: MRH Football Agency

Biografia

Joselu urodził się 27 marca 1990 roku w Silledzie. Dołączył do szkółki Celty Vigo, gdzie z ekipą Juvenilu rywalizował w División de Honor, jednak już w połowie sezonu awansował do Celty B. Tam rozwijał się pod okiem Alejandro Menéndeza, późniejszego szkoleniowca Realu Madryt Castilla. Za kadencji Menéndeza Joselu stał się kluczową postacią w zespole, a sezon zakończył jako jeden z najlepszych zawodników, stanowiących o sile drużyny.

Mimo młodego wieku zadebiutował w pierwszym zespole. Otrzymał powołanie na towarzyski mecz z Pontevedrą, podczas którego udowodnił swoje nieprzeciętne umiejętności trzykrotnie trafiając do siatki i prowadząc Celtę do zwycięstwa. Fenomenalne spotkanie przekonało szkoleniowców i wkrótce Joselu wziął udział w pojedynku z UD Las Palmas w Segunda División. Sukcesy w klubie pociągnęły za sobą powołania do reprezentacji Hiszpanii Sub-19.

Snajper Los Merengues to silny, utalentowany gracz, dysponujący wyśmienitą techniką i skutecznością pod bramką rywala, gdzie czuje się wspaniale. Równie dobrze posługuje się lewą i prawą nogą, do siatki trafia również po strzałach głową. Z tego powodu w rodzinnej Galicji panuje przekonanie, iż Joselu przypomina legendarnego Marco van Bastena.

Ostatniego dnia sierpnia 2009 roku Celta i Real Madryt ogłosiły transfer nastolatka do stolicy Hiszpanii. Na mocy porozumienia między klubami, Joselu spędził sezon 2009/10 na wypożyczeniu w macierzystym zespole. Do Castilli dołączył rok później, ale spora część przygotowań do rozgrywek upłynęła mu na treningach z zespołem José Mourinho, który kilka razy dał mu szansę pracy z pierwszą kadrą.

Talent José Luísa nie pozostał niezauważony przez trenerów Królewskiej Hiszpańskiej Federacji Piłki Nożnej, którzy wielokrotnie sięgali po snajpera. Dziewiętnastolatek występował w reprezentacji Sub-17, Sub-18 i Sub-19, a w barwach tej ostatniej walczył pod wodzą Luisa Milli na ostatnich Mistrzostwach Europy w Ukrainie, gdzie był najskuteczniejszym graczem La Selección.

Nietuzinkowe zdolności snajpera zapewniły mu miejsce we wstępnej kadrze drużyny Sub-20 na Mistrzostwa Świata w Egipcie. Chociaż ostatecznie nie pojechał na turniej, dostał powołanie do reprezentacji Sub-21 prowadzonej przez José Luisa Lópeza Caro, która w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy mierzyła się z Polską i Liechtensteinem.

Kontuzje w barwach Realu Madryt