Norwegia ledwo pokonuje Irlandię Północną

Norwegia wygrała z Irlandią Północną 1:0 po samobójczym trafieniu Stuarta Dallasa, który niefortunnie interweniował po rzucie rożnym wykonywanym przez Martina Ødegaarda. Pomocnik Królewskich rozegrał 78 minut, po czym został zmieniony i mógł odpocząć.

Pierwsza połowa upłynęła pod znakiem dominacji Norwegów i ich nieskuteczności w ataku. Co prawda linia obrony rywali, złożona z aż pięciu zawodników i wspierana dodatkowo przez dwóch defensywnych pomocników sprawy nie ułatwiała, ale można było się spodziewać zdecydowanie więcej. Przyzwoite spotkanie, choć bez błysku, rozgrywał Martin Ødegaard, który naprawdę starał się grą na jeden kontakt i niekonwencjonalnymi podaniami rozedrzeć defensywę Irlandii Północnej, ale nie dawał sobie rady, a gdy już jego koledzy mieli w miarę dobre okazje. Na przerwę schodziliśmy więc z bezbramkowym remisem, który nie zadowalał gospodarzy.

W drugiej połowie nie było widocznej zmiany, ale nie musiało być tu żadnej zmiany, bo Norwegom brakowało nieco szczęścia. Lagerbeck postanowił odświeżyć atak i wpuścił na boisko Sørlotha, który był dużo bardziej aktywny niż Joshua King. Z kolei Ødegaard głównie stwarzał zagrożenie po stałych fragmentach gry, dośrodkowując czy to z rzutów rożnych, czy z rzutów wolnych. Właśnie po jednym z kornerów piłka w końcu odnalazła drogę do siatki. Pomocnik Królewskich dośrodkował, a piłka niefortunnie odbiła się od jednego z obrońców, Stuarta Dallasa i wpadła do bramki. Oczywiście nie można tu Martinowi zaliczyć asysty, ale udział przy golu jak najbardziej. Do Norwegów wreszcie wróciło szczęście, którego nie mieli wcześniej.

Lagerbeck zdecydował się zdjąć Ødegaarda w 78. minucie. Teraz Norweg będzie mógł skupić się na grze w białej koszulce, bo jego reprezentacja spokojnie dowiozła jednobramkowe prowadzenie w tym zaskakująco nieprzyjemnym i skomplikowanym meczu. Choć na tym zgrupowaniu przegrali awans na EURO 2021, to w swojej grupie w Lidze Narodów zajmują drugą pozycję, z dziewięcioma punktami po czterech meczach. Taką samą liczbę oczek na koncie ma pierwsza Austria. Norwegowie wciąż więc mogą powalczyć o awans do Ligi A.

Norwegia – Irlandia Północna 1:0 (0:0)
1:0 Stuart Dallas 68' (gol samobójczy)

Norwegia: Hansen; Elabdellaoui, Strandberg, Ajer, Meling; Ødegaard (78' Linnes), Berge, Normann (65' Midtsjø), Elyounoussi; King (65' Sørloth), Håland (87' Henriksen).

Irlandia Północna: Carson; Smith (60' Dallas), Flanagan, J. Evans (46' McLaughlin), Ballard, Ferguson; Thompson (85' Davis), C. Evans, Saville (60' McNair); Washington (75' Whyte), Magennis.