Menu
/ lequipe.fr

Ile będzie kosztował Mbappé?

Foto: Ile będzie kosztował Mbappé?
Fot. Getty Images

Za rok Kylian Mbappé będzie głównym celem transferowym Realu Madryt i Liverpoolu. Oba kluby stoczą zacięty bój o piłkarza, który na dziś jest wyceniany najwyżej na świecie. Kontrakt Francuza wygasa jednak w 2022 roku, a to oznacza, że przyszłego lata jego cena może spaść. Ile może kosztować mistrz świata, jeśli oczywiście nie przedłuży umowy z PSG?

Były trener dużego francuskiego klubu, a dziś transferowy ekspert, przypomniał o ważnej rzeczy, kiedy został poproszony o skomentowanie zasad działania rynku przed niewtajemniczoną publiką: zawodnik nigdy nie jest sprzedawany ani kupowany, powiedział, ponieważ jest człowiekiem takim jak ty i ja, któremu nie można przyklejać na czole etykiety z ceną, niezależnie od kwoty. Nie, kontynuował, to, co jest negocjowane między stronami, to wartość jego obecnego kontraktu z klubem A oraz odszkodowanie, które klub B jest gotów zapłacić za wykupienie tego kontraktu.

Poza humanistyczną skromnością, przypomnienie to ma tę zaletę, że podkreśla centralną rolę istotnej cechy kontraktu w określaniu wartości gracza: czasu jego trwania. Niezależnie od tego, czy jesteśmy Realem Madryt, czy Liverpoolem, dwoma klubami chętnymi do sprowadzenia Kyliana Mbappé, cena dla PSG nie będzie taka sama, jeśli mistrz świata będzie związany z nimi jeszcze dwuletnim kontraktem (jak teraz), czy do jego wygaśnięcia pozostanie tylko jeden rok (przyszłe lato). Jest to niezmienna reguła rynku wypracowana przez oceniających: przy takich samych wynikach gracza, wartość jego kontraktu spada mechanicznie w miarę zbliżania się do jego końca.

Ten nieunikniony spadek wyjaśnia, dlaczego często widzimy przedłużenia umów, które nie mają innego celu niż zwiększenie wartości kontraktu tuż przed transferem. Teoretycznie 21-latek mógłby przedłużyć kontrakt w trakcie sezonu i zostać sprzedany po jego zakończeniu. Co więcej, obserwatorium piłkarskie CIES (Międzynarodowe Centrum Badań nad Sportem) dostarczyło pouczającego oszacowania tego scenariusza. „Gdyby Kylian Mbappé przedłużył kontrakt z Paris Saint-Germain do czerwca 2023, jego szacunkowa wartość transferu wzrosłaby z 242 milionów euro do 281”, co stanowi wzrost o 39 milionów euro, wynika z badania, które przeprowadzono w lipcu ubiegłego roku.

W obecnej sytuacji kontraktowej Kylian Mbappé pozostaje najdroższym graczem na świecie, oceniający są jednomyślni. Transfermarkt (180 milionów euro na 8 kwietnia), firma audytorska KPMG (200 milionów euro na 3 sierpnia) i obserwatorium piłkarskie CIES (242 miliony euro na 6 lipca) stawiają Paryżanina na pierwszym miejscu wśród najbardziej wartościowych zawodników. Jego cena z pewnością spadła z powodu przedwczesnego zakończenia ligi francuskiej, ale spadek w jego przypadku ograniczono do -10% według Transfermarkt, wobec -20% dla kolejnych sześciu najdroższych graczy.

Ale krzywa znowu się odwróci. Wspomniane wyżej rankingi mogą być jednymi z ostatnich, które umieściły Francuza na samym szczycie. Zbliżając się do ostatniego roku kontraktu, będzie ustępował innym. W każdym razie jest to scenariusz, który dostrzega Raffaele Poli. „Bez przedłużenia umowy, już w styczniu z pewnością wyprzedzą go młodzi zawodnicy, którzy awansują, jak Trent Alexander-Arnold (Liverpool, 21 lat, wartość transferu szacowana na 171 milionów), Alphonso Davies (Bayern, 19, 136 milionów) lub Erling Håland (Dortmund, 20, 108 milionów). Nawet jeśli nadal będzie osiągał świetne wyniki, bez nowego kontraktu, jego wartość nieuchronnie spadnie do 150 milionów euro lub nawet mniej", zauważa szef CIES.

Kryzys spowodowany pandemią koronawirusa może również wpłynąć na wysokość kwoty, jaką będzie trzeba przelać na konto PSG, zauważa Christian Schwarz, który na portalu Transfermarkt odpowiada za ustalanie wartości transferów. „Wciąż trudno jest przewidzieć średnioterminowe skutki kryzysu koronawirusa na ceny transferów. Możliwości finansowe Realu i Liverpoolu również są ograniczone. Niemniej jednak kwota przelewu za Mbappé powinna osiągnąć trzycyfrową wartość, nawet jeśli pozostał tylko mu tylko rok umowy".

100 milionów euro, jak Hazard?
Dla porównania mogą służyć przypadki innych czołowych graczy. W czerwcu 2019, rok przed wygaśnięciem kontraktu w Barcelonie, wartość transferu Lionela Messiego została oszacowana przez CIES na 100 milionów euro. Sześciokrotny zdobywca Złotej Piłki jest oczywiście poza skalą, ale ma też 33 lata, o 12 więcej niż Mbappé, który w grudniu skończy 22 lata. Według Christiana Schwarza „transfer Mbappé będzie prawdopodobnie wyższy niż ta suma ze względu na jego młody wiek”.

Eden Hazard był o rok do końca kontraktu w Chelsea, kiedy przeszedł do Realu Madryt w 2019 roku w wieku 28 lat za sto milionów euro. To sytuacja, która za rok może wydawać się analogiczna, ale znów trzeba podkreślić, że Mbappé jest młodszy, więc będzie kosztował nieco więcej niż Belg. Jeśli przed spakowaniem swoich walizek przedłuży kontrakt z PSG, Los Blancos lub The Reds będą zmuszeni wyłożyć na stół znacznie więcej pieniędzy albo kompletnie o nim zapomnieć.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!