Menu
/ COPE

Gil Manzano: Trenujemy fizycznie i mamy testy sędziowskie

Foto: Gil Manzano: Trenujemy fizycznie i mamy testy sędziowskie
Fot. Getty Images

Jesús Gil Manzano opowiedział radiu COPE o swojej pracy w trakcie przerwy w rozgrywkach piłkarskich wynikającej z pandemii koronawirusa. Przedstawiamy wypowiedzi jednego z trzech hiszpańskich arbitrów znajdujących się w grupie UEFA Elite.

– Co robię w tych dniach? Co przyniesie mi na myśl wyobraźnia i co mogę robić w czterech ścianach. Sytuacja zaskoczyła nas wszystkich, a szczególnie osoby bardzo aktywne fizycznie. My spędzamy dużo czasu poza domem, a nagle jesteśmy w nim w każdej godzinie każdego dnia. To trochę wszystko złamało. Dostaliśmy plany treningowe od Komitetu Sędziów, a ja mam także trenera personalnego. Próbuję stawać na wysokości tej sytuacji. Ja całe życie trenuję lekkoatletykę, więc to też na mnie wpływa. Wychodziłem biegać praktycznie każdego dnia.

– Co robię w sezonie? Normalnie trenuję 6-7 dni w tygodniu i biegam po 10-12 kilometrów dziennie. To wszystko wzięło się z podstaw lekkoatletycznych. Zacząłem trenować ten sport w wieku 9 lat. Teraz jestem sędzią, ale ciągle lubię trenować i mam nawet swoją grupę treningową, w której rywalizujemy ze sobą. Staram się ciągle z nimi pracować. Więc przeszedłem nagle z 10-12 kilometrów dziennie i ćwiczeń na siłowni do takiej sytuacji, gdzie nie mogę zrobić wiele poza treningiem aerobowym. Dlatego muszę korzystać z wyobraźni. Mam plan treningowy z Komitetu Arbitrów i ćwiczenia o wielkiej intensywności od swojego trenera, ale to nie wystarczy. Kupiłem rower do spinningu i orbitrek, by móc wykonywać taką aktywność w domu. Miałem zmieniać mieszkanie na takie z siłownią, więc musiałem przyśpieszyć pewne zakupy. Próbuję to pomieścić.

– Analizy sędziowskie? Tak, pracujemy nad tym. Mamy specjalną stronę, dzięki której pozostajemy w kontakcie z Komitetem Arbitrów. Tam wysyłają nam akcje do analizy, egzaminy, wideotesty. Teraz robią to oczywiście częściej. Z UEFA też dostaliśmy wideotesty. Dostajemy różne akcje i pokazujemy, jakie decyzje podjęlibyśmy na boisku, a jakie w systemie VAR. Na koniec otrzymujemy wyniki i w ten sposób pozostajemy w kontakcie z sytuacjami piłkarskimi i nie wytracamy tej dynamiki, jaką mieliśmy wcześniej.

– Ogólne samopoczucie sędziów? Jest dobre. Carlos [Velasco Carballo] organizuje nam co dwa dni grupowe wideokonferencje i widzimy się ze sobą. Na razie jest dobrze.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!