Advertisement
Menu
/ elmundo.es, mscbs.gob.es, elpais.com

Ponad 28 tysięcy zarażonych koronawirusem w Hiszpanii

Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia informuje, że w kraju oficjalnie zarażone koronawirusem są już 28 572 osoby, a 1720 zmarło. Najgorzej wciąż wygląda sytuacja w Madrycie, gdzie liczba zakażonych wzrosła już do niemal dziesięciu tysięcy.

Foto: Ponad 28 tysięcy zarażonych koronawirusem w Hiszpanii
IFEMA, największe centrum targowo-wystawiennicze w Madrycie, gdzie mają przebywać teraz zarażeni. (fot. Getty Images)

Pedro Sánchez nie ma wyjścia i jest zmuszony wydłużyć stan wyjątkowy o kolejnych piętnaście dni. Premier Hiszpanii dziś rano poinformował już o tym zamiarze wspólnoty autonomiczne. Obecny stan miał potrwać do 29 marca, ale wiadomo już, że sytuacja w kraju jest na tyle trudna, że do tego czasu pandemia koronawirusa nie minie. Pomysł Sáncheza najprawdopodobniej zostanie zaakceptowany, ale najpierw musi zostać przegłosowany w Kongresie Deputowanych. Minister transportu José Luis Ábalos poczynił już zaś pierwsze kroki, aby przygotować Hiszpanię na to, że wszystko wydłuży się przynajmniej do 13 kwietnia.

COVID-19 każdego dnia pozbawia życia kolejnych Hiszpanów. Wczoraj z powodu zakażenia koronawirusem w madryckim szpitalu zmarł Lorenzo Sanz. 76-latek zmagał się także z nadciśnieniem, a zarażanie wywołało u niego nie tylko niewydolność oddechową, ale też niewydolność nerek. Hiszpanie postanowili zaś zintensyfikować swoje działania i koleje hotele oraz centra przekształcane są w szpitale. Złożono także zamówienie na 640 000 szybkich testów, 700 respiratorów i 1,3 miliona maseczek dla pracowników oraz pacjentów.

Dziś po południu Hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia opublikowało kolejny raport na temat aktualnej sytuacji. Na ten moment zarażonych koronawirusem jest w kraju 28 572 osób, co oznacza wzrost o ponad trzy tysiące względem ostatniej doby. Z powodu COVID-19 zmarło natomiast 1720 osób. Najgorzej wciąż jest w Madrycie, gdzie choroba dotknęła 9702 mieszkańców, a 1021 z nich zmarły. Liczba zakażonych cały czas rośnie również w Katalonii, gdzie jest ich już 4704, a 191 nie żyje. W Hiszpanii wyzdrowiało do tej pory 2575 osób.

Od ubiegłego czwartku pod kwarantanną znajdują się zaś wszyscy zawodnicy Realu Madryt, którzy zostali również przebadani, lecz pozytywny wynik testu otrzymał jedynie koszykarz Trey Thompkins. W Belgradzie przebywa z kolei Luka Jović, który udał się tam za zgodą klubu. Napastnik nie miał do końca świadomości, jakie zasady kwarantanny obowiązują w jego kraju, ale zapowiedział już, że „jest gotów ponieść konsekwencje swoich działań”. Pozostali gracze pozostają w swoich domach, gdzie cały czas są w kontakcie z trenerami oraz fizjoterapeutami, aby móc utrzymywać dobrą kondycję fizyczną.

Jako redakcja RealMadryt.pl ponownie przyłączamy się do apeli ze wszystkich stron – zostańcie w domach. Opuszczajcie je tylko, jeśli istnieje taka konieczność. Nie organizujcie imprez, domówek i spotkań towarzyskich. Na to wszystko przyjdzie jeszcze czas. Nie podróżujcie też po kraju i unikajcie miejsc, gdzie może znajdować się większa liczba osób. Jeśli macie dzieci – nie wysyłajcie ich na place zabaw, nie odwiedzajcie różnych poradni i innych miejsc, gdzie wy i wasze pociechy narażone są na kontakt z nosicielami koronawirusa. Dbacie nie tylko o swoje zdrowie, ale o zdrowie nas wszystkich – waszych dziadków, rodziców, przyjaciół, znajomych, sąsiadów i każdej innej osoby.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!