REKLAMA
REKLAMA

Zidane nie rotuje już tak jak kiedyś

W tym sezonie Francuz rzadziej dokonuje zmian w składzie, niż miało to miejsce w przeszłości. We wszystkich dotychczasowych meczach aż siedmiu zawodników przebywało już na boisku przez ponad 80% możliwego czasu gry.
REKLAMA
REKLAMA
Zidane nie rotuje już tak jak kiedyś
Fot. Getty Images

Zinédine Zidane słynął z tego, że potrafił gospodarować minutami niemal wszystkich swoich zawodników, ale w tym sezonie jest nieco inaczej. Francuz nie rotuje już tak często składem. Ma w kadrze 25 zawodników, choć z wiadomych względów nie może liczyć na Asensio, lecz siedmiu z nich gra niemal zawsze, gdy aż dwunastu musi zadowolić się tylko krótkimi epizodami, a choćby Mariano wciąż nie był jeszcze widziany na boisku.

Siedmiu wspomnianych piłkarzy rozegrało w tym sezonie ponad 80% z 1440 możliwych minut. Każdy z nich przekroczył już ich tysiąc. Są to Casemiro (1380 minut), Ramos (1320), Benzema (1304), Varane (1260), Courtois (1215), Carvajal (1170), a także Kroos (1158). Pierwsza dwójka niemal w ogóle nie może liczyć na chwilę odpoczynku. Brazylijczyk rozpoczynał każdy mecz w wyjściowej jedenastce i przegapił jedynie końcówki spotkań z Levante i Galatasarayem. Kapitan także nie grał przez ostatnie pół godziny przeciwko drużynie z Walencji, ponieważ przed starciem z PSG Zidane chciał przetestować duet Varane i Militão, gdyż Hiszpan pauzował za kartki w meczu z paryżanami.

REKLAMA
REKLAMA

Za siódemką, która gra najwięcej, znajduje się Eden Hazard. Belg przebywał na murawie przez 824 minuty, co daje mu 57,2% gry. Były zawodnik Chelsea miałby ich najpewniej jeszcze więcej, ale przegapił trzy pierwsze spotkania z powodu kontuzji. Poza nimi nikt nie przekroczył 50% gra. Marcelo, Valverde i Bale uzupełniają zaś jedenastkę, która ma ich ponad 40%.

Obecny sezon kontrastuje z dwoma innymi, w których Zizou prowadził zespół od pierwszego do ostatniego spotkania. Wówczas Francuz hojniej rozdawał minuty między pozostałych piłkarzy. Wtedy do reprezentacyjnych przerw w listopadzie tylko dwóch graczy mogło szczycić się tym, że rozegrało u szkoleniowca ponad 80% możliwych minut. AS przygotował grafikę, na której można zobaczyć, jak na tym etapie sezonu rozkładały się minuty wówczas, a jak wygląda to dziś.

W sezonie 2017/18, gdy w kadrze było 23 piłkarzy, do połowy listopada aż 13 z nich rozegrało ponad połowę minut, czyli o pięciu więcej niż obecnie. W sezonie 2016/17, gdy francuski trener także mógł liczyć na 23 zawodników, aż 17 z nich przebywało na boisku przynajmniej przed 1/3 czasu gry, teraz jest ich tylko 13.

Ostatnie aktualności

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (24)

REKLAMA