Menu
El Jarek / RFEF

Oficjalnie: Federacja zatwierdziła zmiany w Pucharze i Superpucharze

Real Madryt zagra w styczniu o to drugie trofeum

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Hiszpańska Federacja Piłkarska zatwierdziła zmiany w terminarzu rozgrywek na sezon 2019/20 oraz modyfikacje w formatach Pucharu Króla i Superpucharu Hiszpanii. Pomimo sprzeciwu La Ligi wszystkie propozycje prezesa Luisa Rubialesa zostały przegłosowane zdecydowaną większością na dzisiejszym Walnym Zgromadzeniu związku.

Jeśli chodzi o Puchar Króla, dla ekip z La Ligi główną zmianą jest wyeliminowanie dwumeczów i pozostawienie ich tylko w serii półfinałów. Pozostałe starcia we wszystkich rundach odbywać się będą na zasadzie jednego spotkania na terenie ekipie z niższej kategorii rozgrywkowej, a jeśli obie drużyny będą grać w tej samej lidze, decydować będzie kolejność wyciągnięcia kulek. Ekipy, które będą grać w Superpucharze Hiszpanii, będą wchodzić do gry od 1/16 finału, a pozostałe ekipy z Primera División będą rywalizować już od pierwszej rundy [teoretycznie 1/64 finału].

Jeśli chodzi o terminarz tych rozgrywek, kolejne starcia od pierwszej rundy w najbliższym sezonie mają odbyć się wstępnie: pierwsza runda 18 grudnia 2019 roku; druga runda 12 stycznia 2020 roku; 1/16 finału 22 stycznia 2020 roku; 1/18 finału 29 stycznia 2020 roku; 1/4 finału 5 lutego 2020 roku; półfinały 12 lutego i 4 marca 2020 roku; finał 18 kwietnia 2020 roku. Obecnie ekipa z La Ligi dochodząca do finału rozgrywa 9 meczów. Po zmianach tych spotkań będzie 8.

W przypadku Superpucharu Hiszpanii w nowym formacie grać o niego będą mistrz i wicemistrz Pucharu Króla oraz mistrz i wicemistrz La Ligi. Jeśli ekipy się powtarzają, to jako podstawowe utrzymane są awanse z Pucharu Króla, a czwórkę uzupełniają ekipy z La Ligi na podstawie kolejnych miejsc w tabeli. Oznacza to już na pewno, że w najbliższej edycji tych rozgrywek zagrają Barcelona, Atlético Madryt, Valencia oraz Real Madryt, który nie wypadnie poza pierwszą trójkę w lidze i przejmie miejsce, jakie z tytułu rywalizacji ligowej wywalczyła sobie Blaugrana.

Format rozgrywek będzie składał się z dwóch półfinałów i finału bez meczu o trzecie miejsce. Daty na kolejny sezon to półfinały 8 i 9 stycznia 2020 roku oraz finał 12 stycznia 2020 roku. Domyślnie drabinka jest ustalona z góry: zdobywca Pucharu kontra wicemistrz La Ligi / mistrz La Ligi kontra wicemistrz Pucharu. Jeśli dojdzie do powtórzenia się ekip i będzie konieczne dobieranie zespołów, przeprowadzone zostanie losowanie, co będzie miało miejsce właśnie w tej najbliższej edycji.

Warto dodać, że prezes Rubiales zdementował plotki dotyczące podziału pieniędzy za udział w Superpucharze Hiszpanii. Przypomnijmy, że radio COPE podało, iż Real i Barcelona dostaną za najbliższą edycję po 6 milionów euro, Atleti 2 miliony, a Valencia 1 milion euro. Prezes RFEF podkreślił, że związek pokryje wszystkie koszty podróży i zakwaterowania uczestników, ale należy zaznaczyć, że wciąż nie podano, gdzie odbędzie się najbliższy Superpuchar. Co do przychodów dla klubów, część będzie zależna od ich wyników w turnieju: przegrani półfinaliści dostaną po 800 tysięcy euro, przegrany finalista 1,4 miliona euro, a zwycięzca 2 miliony euro. Daje to w sumie 5 milionów euro w ramach premii. Do tego dojdą przychody marketingowe, które będą różne dla każdego z uczestników zależnie od jego wartości w tym względzie. Rubiales podkreślił jednak, że najmniejszą kwotą, jaką zapewnia z tego tytułu każdemu klubowi, jest dodatkowy milion euro. Prezes zaznaczył jednak, że niewątpliwie jedne kluby skupią większą uwagę od innych pod względem konferencji czy otwartych treningów i otrzymają z tego tytułu większe pieniądze. Jednak najmniejszą gwarantowaną kwotą dla przegranego półfinalisty ma być w sumie 1,8 milona euro.

Co do propozycji terminarza, która została zatwierdzona, zakłada ona start La Ligi 18 sierpnia oraz zakończenie jej 24 maja [finał Ligi Europy odbędzie się 27 maja, a finał Ligi Mistrzów 30 maja]. Cztery kolejki zostaną rozegrane w środku tygodnia. Przerwa zimowa potrwa od 23 grudnia do 5 stycznia.

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!