Menu
El Jarek / as.com, marca.com

Co dokładnie dolega Viníciusowi?

Diagnozy hiszpańskich lekarzy

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Kontuzje kostki są w sporcie wręcz codziennością, ale być może ta Viníciusa jest najbardziej nieznana. Taki jest przynajmniej pierwszy wniosek, jaki przedstawiają doktorzy Pedro Luís Ripoll i José González, którzy zajęli się analizą problemu Brazylijczyka.

Przypomnijmy, że 18-latek opuścił boisko w pierwszej połowie rewanżowego starcia z Holendrami z powodu urazu kostki, a dzień po spotkaniu poinformowano, że doznał zerwania więzadeł w stawie piszczelowo-strzałkowym. Najczęściej sportowcy naruszają więzadła boczne kostki. Te tkanki, które uszkodził Vinícius, znajdują się z przodu i tyłu kostki, łącząc kości piszczelową i strzałkową. Ich urazy są bardzo trudne do zdiagnozowania i dlatego lekarze Królewskich jeszcze w trakcie spotkania byli optymistami co do stanu zawodnika. Naruszenie tych więzadeł da się zobaczyć tylko na rezonansie magnetycznym, a nawet przy takim badaniu często wydawane są błędne diagnozy. Co ważne, nie są to więzadła w kolanie, przez które sportowcy często pauzują ponad pół roku. Mówimy tu tylko i wyłącznie o kontuzji w okolicach kostki. Niektórzy wobec braku odpowiedniej wiedzy często interpretują, że zerwanie więzadeł dotyczy tylko kolana.

Małe naderwania więzadeł piszczelowo-strzałkowych można leczyć ortopedycznie, ale większe urazy czasami wymagają minimalnie inwazyjnych zabiegów, które pozwalają ustabilizować połączenie między wspomnianymi kośćmi. Co ciekawe, często małe naruszenie tych więzadeł jest lekceważone przez sportowca, a pojawiający się ból jest uznawany za normalny i identyfikowany nawet jako stłuczenie czy po prostu naciągnięcie więzadeł bocznych. Jeśli chodzi o poważne kontuzje tego typu, piłkarz koniecznie musi wrócić na boisko do normalnych treningów w pełnej dyspozycji i w pełni zregenerowany, bo bardzo łatwo o odnowienie tego urazu.

Ogólnie nie jest to poważna kontuzja, ale zerwanie tych więzadeł wymaga od 6 do 8 tygodni przerwy od pełnych treningów. Co ciekawe, Brazylijczyk nawet za 3 tygodnie będzie mógł wznowić lekkie przebieżki bez przesadnej intensywności czy zwrotności, ale pełną stabilność prawej kostki, której tak potrzeba w futbolu, uzyska dopiero zapewne po około dwóch miesiącach. Szczęśliwie te kontuzje zazwyczaj nie powodują u gracza żadnych blokad i Vinícius bez problemu powinien być zdolny do pełnego powrotu do „swojej” gry.

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!