Menu
El Jarek / realmadrid.com

Courtois: Ajax nie będzie się bronić

Wywiad z bramkarzem dla mediów UEFA

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Thibaut Courtois udzielił wywiadu mediom UEFA przed środowym starciem 1/8 finału Ligi Mistrzów z Ajaxem. Przedstawiamy tłumaczenie tej rozmowy z bramkarzem Realu Madryt.

Real Madryt dominuje w Lidze Mistrzów. Jak uważasz, skąd takie sukcesy klubu w tych rozgrywkach?
To mój pierwszy rok tutaj i też nie za bardzo mogę mówić o tych powodach. Z jednej strony jest jakość zawodników, a z drugiej to drużyna, która bardzo mocno skupia się na swoich celach. Jeśli celem jest Liga Mistrzów, walczą o nią. Real Madryt ma właśnie coś takiego i dlatego uważam, że jest najlepszym klubem na świecie.

Jak widzisz dwumecz z Ajaxem?
Oni mają dobry zespół z mieszanką doświadczenia i młodych talentów, grając przy tym dobry futbol. To będzie otwarty dwumecz, bo oni lubią grać w piłkę i nie zamykają się na swojej połowie. Nie będą się bronić i obejrzymy dwa dobre spotkania. Mam nadzieję, że będziemy mogli je wygrać. Musimy się skupić, dobrze bronić i ranić rywala, gdy będzie na to szansa.

Co czujesz będąc bramkarzem Realu Madryt?
Bramkarz jest zawsze ostatnim podejmującym próbę uchronienia ekipy przed golem i zawsze istnieje wielka presja, by nie doprowadzić w bramce do żadnego błędu. Często błąd bramkarza oznacza praktycznie gola. Zawsze ta presja istnieje i tutaj nie jest inaczej. Nie sądzę, że to zmienia się względem ekip. Wiesz, że tutaj jesteś w najlepszym klubie na świecie, największym, że wielu ludzi patrzy na Real Madryt. Czujesz, że mecz obserwuje wiele par oczu, ale presja nie zmienia się zależnie od bronienia w Realu Madryt, Chelsea czy innym zespole.

Jak opisałbyś filozofię swojego klubu?
Real Madryt to zwycięski klub i jesteś w nim, by pomagać powiększać jego historię i wygrywać kolejne trofea. Każdego dnia walczymy właśnie o to.

Jak zazwyczaj przygotowujesz się do meczów Ligi Mistrzów?
Jest tak samo przed każdym meczem. Oglądam filmy z ofensywnymi zachowaniami rywala, karnymi, wolnymi, także strzałami napastników. To nie zmienia się względem starć w Lidze Mistrzów, lidze czy pucharze. Jestem Belgiem i czasami też oglądam holenderską telewizję. Oni również już patrzą na to, co robimy my, jak gramy, a ja spoglądam, co może przygotować Ajax. To trudny rywal, ale mam nadzieję, że będziemy mogli awansować.

Zazwyczaj Real Madryt przez większość meczu przebywa na połowie rywala i ma duże posiadanie piłki. Jak podchodzisz do pozostawania skupionym, by móc poradzić sobie przy tych 3-4 groźnych atakach rywali?
Zawsze musisz pozostawać skoncentrowany. Kiedy atakujemy, ważne jest pozostać uważnym, bo nasza ekipa gra bardzo wysoko i ty też musisz wychodzić razem z nią. Musisz zarządzać tą przestrzenią. Przykład mieliśmy w Rzymie, gdzie 2-3 razy wybiegałem poza pole karne, by przerwać kontry rywali. To są sprawy, na które trzeba patrzeć i dlatego zawsze musisz pozostawać skoncentrowanym.

Którzy napastnicy w Lidze Mistrzów byli dla ciebie najtrudniejszymi rywalami?
W Lidze Mistrzów zawsze jest najwyższy poziom i w każdym zespole są topowi napastnicy. Zawsze jednak trzeba pozostawać uważnym, bo ktoś o mniej głośnym nazwisku też może trafić w twoje okienko.

W trakcie twojej kariery dochodziło do zmian w roli bramkarza. Dzisiaj prosi się was o lepszą technikę i dobrą grę nogami. Jak ty oceniasz tę ewolucję?
W ostatnich 10 latach proszono o coraz więcej bramkarzy nowej generacji, jak właśnie o grę nogami czy grę na przedpolu… 20 lat temu było inaczej. Jednak w Genku, gdzie rozwijałem się jako dziecko, proszono nas już o granie nogami i ja rozwijałem się przy takich wytycznych. Twoja rola zależy też od tego, w jakim grasz zespole i czy szukacie długich piłek lub rozgrywania od tyłu. Dzisiaj bramkarz to dużo więcej niż bronienie strzałów na linii. Trzeba grać w polu, trzeba grać nogami, trzeba pokrywać dystans za obroną, gdy rywal rzuca piłki w te strefy…

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!