Menu
/ marca.com

Przepis na trenera idealnego

Co łączy Muńoza, Molowny'ego, Del Bosque i <i>Zizou</i>?

Od momentu, w którym Zinédine Zidane zakomunikował klubowi, że odchodzi, Florentino Pérez niestrudzenie poszukuje nowego trenera, który zapełniłby pustkę po Francuzie. Mając na uwadze sukcesy i trofea, do jakich poprzedni szkoleniowiec poprowadził Królewskich, prezes musi podjąć przemyślaną decyzję. Jednak wbrew pozorom wybór nie musi być wcale trudny – wystarczy trener o podobnej charakterystyce jak właśnie Zizou. Za takim rozwiązaniem przemawia przynajmniej historia klubu.

Trenerami, którzy w historii Realu Madryt zdobywali najwięcej tytułów, byli Miguel Muńoz, Luis Molowny, Vicente del Bosque i Zinédine Zidane. Cała czwórka miała trzy wspólne elementy – w swoim czasie byli ważnymi zawodnikami Królewskich, nie mieli wcześniej większego doświadczenia w roli trenera oraz świetnie potrafili zarządzać szatnią pełną gwiazd.

Miguel Muńoz
Miguel Muńoz prowadził Plus Ultra, drugi zespół Realu Madryt, gdy otrzymał propozycję, aby przejść do pierwszej drużyny i w połowie sezonu 1959/60 zastąpić Manuela Fleitasa. Miał 37 lat, ale jego adaptacja do nowych realiów przebiegła błyskawicznie. Trenerem Realu Madryt był przez szesnaście sezonów, w ciągu których wygrał czternaście tytułów – między innymi dziewięć mistrzostw kraju czy dwa Puchary Europy.

Zinédine Zidane
Zidane jest drugim najbardziej utytułowanym trenerem w historii Realu Madryt. W zaledwie dwa i pół roku zdobył dziewięć trofeów. Jego trzy triumfy w Lidze Mistrzów sprawiają, że pod względem europejskich pucharów nie ma sobie równych. Copa del Rey to jedyne trofeum, którego nie był w stanie zdobyć. Podobnie jak Muńoz, wcześniej prowadził jedynie drugi zespół Królewskich – na czele Castilli zanotował 57 meczów.

Luis Molowny
Molowny wygrał z Realem Madryt osiem pucharów. Wcześniej jako piłkarz rozegrał w barwach Królewskich jedenaście sezonów. Po zakończeniu piłkarskiej kariery trenował Las Palmas, by później powrócić do Madrytu. Był strażakiem, z którego klub korzystał w kryzysowych sytuacjach – zawsze jednak stawał na wysokości zadania i przywracał dobrą atmosferę w szatni. Nigdy jednak nie udało mu się wygrać Pucharu Europy.

Vicente del Bosque
Del Bosque jako trener Realu Madryt wygrał siedem trofeów – dwie Ligi Mistrzów, dwa mistrzostwa Hiszpanii, Puchar Interkontynentalny, Superpuchar Europy i Superpuchar Hiszpanii. Wcześniej jako piłkarz Królewskich rozegrał jedenaście sezonów. Zanim otrzymał propozycję poprowadzenia pierwszej drużyny Realu Madryt, pracował w Castilli.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zgadzam się.