Menu
Cover

Podsumowanie spraw podatkowych graczy Realu

Krótkie streszczenie sytuacji

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

W ostatnich miesiącach madrycka prokuratura otworzyła kilka spraw przeciw byłym i obecnym piłkarzom Realu Madryt, a także jednemu trenerowi. Przygotowaliśmy krótkie podsumowanie obecnej sytuacji każdego z nich. Najgłośniej jest oczywiście w przypadku Cristiano Ronaldo, ale w gruncie rzeczy wszystkie przypadki mają podobne podłoże – cesję praw do wizerunku firmom znajdującym się poza granicami w Hiszpanii, najczęściej w rajach podatkowych, a w dalszej kolejności problemy z rozliczeniem przychodów z tym związanych.

Wszystkim zawodnikom zarzuca się popełnienie oszustwa podatkowego. Zazwyczaj grozi za to w Hiszpanii od roku do pięciu lat więzienia (artykuł 305 hiszpańskiego kodeksu karnego). Sprawa ma się jednak inaczej w wypadku piłkarzy i trenera – większości z nich zarzucono także odprowadzenie pieniędzy należnych hiszpańsiemu skarbowi do rajów podatkowych i na znaczną kwotę, szczególnie w wypadku Cristiano Ronaldo. Takie czyny odpowiadają przestępstwu z artykułu 305bis hiszpańskiego kodeksu karnego, który przewiduje za nie od dwóch do sześciu lat więzienia. Do tego należy doliczyć karę grzywny i kwotę, jaką trzeba uiścić do skarbu państwa.

Każdy z oskarżonych może iść na ugodę z urzędem skarbowym lub prokuraturą, ale przysługuje mu na to termin jednego miesiąca. Jak na razie z tej drogi nie skorzystali tylko Xabi Alonso, który wygrał proces ze skarbówką, a także Cristiano Ronaldo – postępowanie w jego sprawie wciąż się toczy i realnie zagraża mu kara więzienia. Przypomnijmy, że w Hiszpanii wyrok poniżej dwóch jest orzekany w zawieszeniu. Z kolei każde oszustwo podatkowe to tak naprawdę kilka przestępstw, które są sądzone osobno, a później dochodzi do kumulacji kary. Jedno oszustwo odpowiada jednemu rokowi rozliczeniowemu. Piszemy o nich jako o jednym przestępstwie ze względu na przyjętą w Polsce nomenklaturę prawną.

Luka Modrić
Madrycka prokuratura złożyła akt oskarżenia przeciwko Luce Modriciowi. Piłkarzowi Realu Madryt zarzuca się popełnienie oszustwa podatkowego przeciwko hiszpańskiemu skarbowi w latach 2013-2014. Chorwat miał się tego dopuścić podczas rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych, a do urzędu skarbowego uiścił kwotę za małą o 870 tysięcy i 728 euro.

Marcelo
17 października prokuratura wniosła skargę do sądu w sprawie Marcelo, który miał dopuścić się oszustwa podatkowego w latach 2011-2013. Brazylijczyk nie zapłacił 490 tysięcy euro zaległego podatku. 27 listopada obrońca przyznał się do winy i uiścił zaległą kwotę. W jego wypadku również chodziło o problemy z rozliczaniem przychodów z praw do wizerunku.

José Mourinho
20 czerwca madrycka prokuratura wniosła właśnie akt oskarżenia przeciwko Portugalczykowi za oszustwa podatkowe, do których miało dojść w latach 2011-2012. Szkoleniowiec miał uniknąć opodatkowania na kwotę delikatnie przekraczającą 3 miliony i 300 tysięcy euro (1 milion i 611 tysięcy euro w 2011 roku i 1 milion i 693 tysiące euro w roku 2012).

Cristiano Ronaldo
Akt oskarżenia przeciwko Ronaldo madrycka prokuratura wniosła 13 czerwca 2017 roku. Portugalczykowi zarzuca się popełnienie oszustwa podatkowego w latach 2011-2014. Gracz miał nie uiścić aż 14 milionów i 768 tysięcy euro należnego podatku. Zdaniem urzędu skarbowego korzystał ze struktury finansowej, mającej na celu maksymalizować korzyści fiskalne. Przedmiotem sporu są pieniądze rozliczane z praw wizerunku. Przypomnijmy, że w 2004 roku Cristiano zbył owe prawa spółce CR7 LLP mającej siedzibę na Wyspach Dziewiczych, a ta przekazała je następnie w 2009 roku firmie Tollin z siedzibą w Irlandii.

Portugalczyk mógł dobrowolnie wpłacić zaległy podatek i liczyć na osiągnięcie ugody z hiszpańskimi organami, zdecydował się jednak wkroczyć na drogę sądową. Składał już zeznanie w sądzie w Pozuelo, który zajmuje się wszystkimi wymieniony tutaj sprawami. Obecnie Ronaldo czeka na wyznaczenie daty pierwszej rozprawy lub zakończenie postępowania.

Fábio Coentrão
Obrońca miał oszukiwać urząd skarbowy przy odprowadzaniu podatku dochodowego od osób fizyzycznych w latach 2012-2014. Chodziło o rozliczanie pieniędzy z praw wizerunkowych. Prokuratura zarzuciła Coentrao symulację cesji praw do wizerunku w 2011 roku firmie Rodinn Company, której siedziba znajduje się w Panamie. W czerwcu tego samego roku spółka zbyła nabyte prawa irlandzkiej firmie Multisports & Image Management Limited. W tym czasie zaległy podatek Fabio miał wynieść milion i 290 tysięcy euro. Portugalczyk uregulował swoje problemy z urzędem skarbowym, wpłacając milion i 700 tysięcy euro.

Ángel Di María
Argentyńczyk został oskarżony o oszustwo podatkowe na kwotę miliona i 300 tysięcy euro w latach 2012-2013. Wraz z adwokatem podjęli decyzję o paktowaniu z prokuraturą, stąd ostatecznie skończyło się na wpłacie dwóch milionów euro i roku kary więzienia w zawieszeniu.

Xabi Alonso
Bask wprawdzie nie jest już piłkarzem Realu, ale miał proces sądowy w związku z okresem, w którym reprezentował barwy tego klubu. Oskarżono go o nieuiszczenie miliona i 420 tysięcy euro w latach 2011-2012. Tutaj również chodziło o rozliczenia pieniędzy z praw do wizerunku, które w 2009 roku Alonso zbył firmie Kardzali Comercio Serviços de Consultoria e Investimento. Sąd ostatecznie go uniewinnił, stwierdzając, że „nie jest możliwe przypisanie mu oszustwa podatkowego, ponieważ wykorzystał możliwości, jakie zaprezentowali mu doradcy przed przenosinami do Hiszpanii. Z punktu widzenia prawa karnego nie doszło do naruszenia”.

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!