Menu
/ MARCA

Najlepsza oprawa telewizyjna na świecie

La Liga wyprodukuje sygnał godny Klasyku

Klasyk jest meczem, który praktycznie zatrzymuje na 90 minut cały świat. To starcie, gdzie rywalizacja i pasja dla futbolu tworzą największy piłkarski spektakl. Nie ma nic podobnego, więc na wysokości musi stanąć także oprawa wizualna tego pojedynku. To pierwszy sezon, w którym La Liga samodzielnie tworzy sygnał telewizyjny. Wcześniej robili to sami operatorzy, ale dzięki wejściu do gry organizacji ligowej mamy nowe grafiki, więcej kamer, lepszą jakość i wykorzystanie najnowszych technologii.

Dzięki różnym nowoczesnym opcjom widzom nie umyka praktycznie żaden szczegół. Kamery są rozmieszczone na murawie, na trybunach i w powietrzu, obejmując każdy kąt boiska. Dzisiaj mecz obejrzymy za pomocą: helikoptera, ponad 70 kamer (w tym 12 w technologii 4K), 4 kamer bramkowych, spidercama i technologii Intel 360° Replay. Transmisję na żywo ma za pomocą 58 operatorów ma obejrzeć nawet 650 milionów ludzi w 188 krajach. Nad produkcją sygnału czuwa ponad 400 osób, a akredytacje otrzymało 650 dziennikarzy z 230 redakcji. TV Compound przed stadionem liczy aż 1500 metrów kwadratowych i składa się z 9 wozów transmisyjnych.

Jeśli chodzi o spidercam, może on poruszać się w powietrzu na całej długości i szerokości boiska. Ustalono, że gdy piłka jest w grze, to ta kamera musi minimalnie znajdować się na wysokości 21 metrów, ale przy zatrzymanej grze możliwe jest opuszczenie jej nawet na pułap 3 metrów, co oferuje możliwość pozyskania świetnych ujęć.

Intel 360° Replay to system, który stworzyła amerykańska firma i której używa już w wielu dyscyplinach oraz widowiskach sportowych. Dzięki 38 kamerom umieszczonym obwodowo na drugim pierścieniu trybun Bernabéu można pozyskać połączony obraz i oferować widzom powtórkę jednej sytuacji z wielu kątów. Ta technologia zadebiutowała w tym sezonie w Klasyku na Camp Nou. Stadiony Realu i Barcelony to pierwsze obiekty w Europie, na jakich zamontowano ten system i odpowiedni sprzęt Intela.

Do tego przy linii bocznej pojawi się tak zwany steady-cam, czyli kamera przenoszona przez człowieka i odpowiednio wyważona, by oferować stabilne ujęcia. Taki operator ma znaleźć się wśród piłkarzy między innymi przy wyjściu na boisku i zejściu na przerwę. Do tego będzie obecny w trakcie spotkania przy linii bocznej, oferując widzom najbliższą perspektywę na grę.

W Polsce mecz Realu Madryt z Barceloną pokaże Eleven Sports. Studio na kanale Eleven rozpocznie się o 19:30, a mecz od 20:40 skomentują Mateusz Święcicki i Tomasz Ćwiąkała. Legalną transmisję na żywo można obejrzeć w Playerze. Kanały Eleven Sports dostępne są do wykupienia w serwisie player.pl

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!