Menu
Vesna / RealMadryt.pl

RealMadryt.pl w Madrycie: Weterani Realu Madryt

Relacja z wizyty w związku byłych zawodników Królewskich

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Podczas wyjazdów korespondencyjnych, oprócz pisania o futbolu, staramy się poświęcać trochę miejsca sekcji koszykarskiej, canterze i innym około-Realowym tematom. Podobnie było przy okazji wyjazdu na Gran Derbi. Do szerokiego wachlarza tematów poruszanych w naszych korespondencjach doszedł nowy - stowarzyszenie weteranów Realu Madryt (La Asociación de Ex Jugadores de Fútbol del Real Madrid).

Organizacja od 1992 roku zrzesza byłych zawodników Los Merengues. Od tego czasu zdarzyły się cztery wyjątki: Casillas, Hierro, Guti i Raúl dołączyli do stowarzyszenia jeszcze przed zawieszeniem butów na kołku. Dlaczego? "To osobista prośba tych piłkarzy, zależało im, aby być przy weteranach i zostać częścią organizacji", tłumaczył podczas mojej wizyty Luis Castiblanque, który koordynuje działalność związku. Na fotelu prezesa zasiada Alfredo di Stéfano, choć z racji jego zdrowia funkcja jest raczej symboliczna.

Stowarzyszenie posiada drużynę piłki halowej, która od około siedmiu lat regularnie gra w lidze. Jak przystało na Real Madryt, weterani wygrali już ligę, puchar oraz superpuchar. Jednym z filarów zespołu jest Amavisca, który mocno angażuje się w działalność związku i błyszczy formą, choć zawodową karierę zakończył prawie dziewięć lat temu. U jego boku występują między innymi Paco Buyo, Iván Pérez i Velasco. Najnowszym wzmocnieniem weteranów jest Francisco Pavón, który w latach 2001-2007 rozegrał ponad sto meczów w barwach Królewskich, a znany jest głównie z frazy Zidanes y Pavónes. Możliwe, że do tego grona dołączy wkrótce Jerzy Dudek, bowiem Luis poprosił o namiary na polskiego bramkarza Realu.

Oprócz meczów halowych, weterani grają też spotkania towarzyskie (często charytatywnie), jak Gran Derbi rozegrane niedawno w Omanie. Wówczas Królewscy ulegli Barcelonie 1:2, trafienie zaliczył De la Red, aby później przestrzelić karnego. Weterani są zapraszani w najdalsze zakątki świata i podczas wielu lat podróży nie mogli pominąć Polski. W 2007 roku w Krakowie zremisowali 4:4 z byłymi reprezentantami Polski, a relację z tego meczu szeroko opisaliśmy na RealMadrid.pl (tutaj i tutaj). W biurach stowarzyszenia udało nam się znaleźć pamiątkowy puchar z tamtego meczu, który widać na powyższym zdjęciu.

Innym przykładem jest Corazón Classic Match, organizowany od 2010 roku w Madrycie. Byli piłkarze Realu mierzyli się już między innymi z Juventusem i Bayernem Monachium, a w tym roku - najprawdopodobniej 8 czerwca - podejmą Inter. Oglądać w jednym zespole Redondo, Zidane'a, Figo, Carlosa i Buyo to prawdziwa przyjemność, ale organizacyjnie, nie jest to łatwa sprawa. "Ludzie chcę widzieć tylko legendarnych zawodników. I co mamy zrobić, jak Roberto Carlos trenuje w Turcji, McMannaman mieszka w Anglii, Ruud w Holandii, Redondo w Argentynie...", żalił się Luis. "Wystawić Morientesa, Solariego, De la Reda i Gutiego, przecież pracują w canterze", rzuciłam. Jak się okazało, z tyloma trenerskimi obowiązkami, im też niełatwo jest znaleźć czas na mecze weteranów.

Byli zawodnicy Królewskich nie tylko grają w piłkę. Uczestniczą w turniejach golfowych, mają na Santiago Bernabéu własny kąt, aby wspólnie oglądać mecze pierwszego zespołu. W zeszły piątek odwiedził go Carlos Santillana, aby w na żywo śledzić losowanie ćwierćfinałów Ligi Mistrzów. Spotykają się również z peńami Realu Madryt, gdy te obchodzą okrągłą rocznicę. Może za kilka lat Águila Blanca załapie się na kolację z Raúlem...

Na koniec wizyty RealMadrid.pl otrzymało zaproszenie na trening weteranów, z którego zdjęcia i krótką relację opublikujemy wieczorem.

Zdjęcia:
Siedziba stowarzyszenia weteranów Realu Madryt
W biurze prezesa, Alfredo di Stéfano
Okładka Marca w hołdzie Di Stéfano
Kalendarz weteranów jest zapełniony meczami ligowymi, towarzystkimi i pojedynkami Realu Madryt, które bacznie śledzą
Ledwie część z bogatej kolacji pucharów
Luis z pucharem upamiętniającym mecz weteranów Realu Madryt w Polsce

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!