Menu
/ as.com

Sekret Cristiano? Ciężka praca po meczu

Tajemnica sukcesu Portugalczyka

– Regeneracja jest ważniejsza od treningu ze względu na liczbę rozgrywanych przeze mnie spotkań. Odpoczynek stanowi klucz do sukcesu w mojej codziennej rutynie, tak aby osiągać sukcesy w tej dyscyplinie i móc przedłużyć moją karierę – te słowa doskonale obrazują, na czym polega sekret Ronaldo.

Wielu do dzisiaj zastanawia się, w jaki sposób Ronaldo udało się wyskoczyć tak wysoko i zdobyć gola głową w finałowym meczu Pucharu Króla przeciwko Barcelonie, rozegranym na Estadio Mestalla 20 kwietnia 2011 roku. Albo jak to możliwe, że CR7 zdobył 69 bramek w 59 spotkaniach na przestrzeni obecnego roku. Sekret zawodnika tkwi w pomeczowej regeneracji organizmu.

Po rozegranym spotkaniu nie udaje się na kolację w towarzystwie rodziny, czy też nie decyduje się na kieliszek wina razem z klubowymi kolegami, lecz rozpoczyna swój własny „trening”. Najpierw zjada coś jeszcze na terenie stadionu po to, aby przyśpieszyć regenerację uzupełniając utracone w pocie płyny i przywracając do normy zasoby glikogenu zawartego w mięśniach. W szatni spożywa owoce, pizzę lub inne produkty bogate w węglowodany.

Jeżeli mecz odbywa się na Santiago Bernabéu, Cristiano kieruje się prosto do domu, by następnie zażyć serii kąpieli, na przemian z zimnej i gorącej wody. Według badań przeprowadzonych przez International Journal of Sports Medicine tego typu zabiegi są uznawane za najlepszą metodę regeneracji po znaczącym wysiłku.

Cristiano na początku zanurza się w gorącej wodzie (między 38 a 44 stopni Celsjusza) przez około 5 minut, potem przechodzi do wanny z zimną wodą na czas 3 minut, a cały proces jest powtarzany przez pół godziny. To wszystko pozwala na stymulację krążenia krwi w organizmie oczyszczonego z mleczanu, zmniejsza obrzęki i przynosi efekty przeciwzapalne, ponieważ poprawiając krążenie krwi sprawiamy, że regenerują się wszelkie składniki odżywcze i włókna niezbędne w procesie odnowy.

Następnie Ronaldo wchodzi do basenu i pływa 20 minut (aby uniknąć szkodliwych efektów działania chloru, sterylizuje wodę za pomocą promieni UV, znacznie zdrowszych dla organizmu). Pływanie to nie tylko jeden z ulubionych sportów Portugalczyka praktykowany przez niego codziennie, lecz także sposób na relaks, rozluźnienie mięśni i oczyszczenie umysłu po rozegranym wcześniej pojedynku.

Aurélio Pereira, odkrywca jego talentu, przyznaje, że Cristiano doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że „ani zwycięstwa, ani porażki nie trwają wiecznie”. Można powiedzieć, że po opuszczeniu basenu Ronaldo właściwie kończy swój „trening”. Jednak przed samym wyjściem korzysta jeszcze z natrysków pod silnym ciśnieniem po to, żeby całkowicie rozluźnić stawy.

Ronaldo ma zwyczaj sypiać przynajmniej 8 godzin na dobę, jednak jak w przypadku wszystkich sportowców, niekiedy trudno mu znaleźć czas na tak długi odpoczynek po odbytym meczu.

Ostatnią część jego programu stanowi kąpiel turecka trwająca 5 minut. Przepływ gorących oparów pozwala na uspokojenie układu nerwowego i daje w efekcie całkowite rozluźnienie ciała. Ponadto, jako że opary są wilgotne, zapobiega to odwodnieniu organizmu. Zawodnik kończy na tym cały proces regeneracji organizmu i jest gotowy w 100% na kolejne sportowe wyzwanie.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!