Menu

RealMadryt.pl poleca: Richard Fitzpatrick, El Clásico

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o <i>Gran Derbi</i>

„Rywalizacja pomiędzy Barçą i Realem jest najważniejszą waśnią w historii sportu, ogniskiem zapalnym, którego płomień oświetla nas wszystkich”. Jest wiele prawdy w tych słowach. Gran Derbi rozpala wyobraźnię miłośników futbolu na całym świecie, niezależnie od narodowości i upodobań piłkarskich. Nawet nie będąc kibicem żadnego z dwójki hiszpańskich gigantów, trudno oprzeć się pokusie opowiedzenia się za którąś ze stron. Zawsze przy okazji El Clásico nie lada wyczynem jest znalezienie sympatyka piłki nożnej, któremu obojętne byłyby losy tego starcia. To spotkanie już dawno przestało być tylko meczem piłkarskim.

Naprzeciw oczekiwaniom wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej na temat największego meczu piłkarskiego na świecie, wyszło wydawnictwo Bukowy Las, którego nakładem ukazała się książka „El Clásico. FC Barcelona kontra Real Madryt: Dzieje najbardziej zaciętej rywalizacji w futbolu” pióra irlandzkiego dziennikarza, Richarda Fitzpatricka. Czytelnik znajdzie tam wiele faktów, o których do tej pory nie miał pojęcia. Pozna też opinie dziesiątek ludzi związanych z futbolem (i nie tylko), do których dotarł autor, w tym takich, którzy Realowi lub Barçy poświęcili znaczną część życia. Wśród nich znajdują się takie postacie jak Manuel Sanchís Hontiyuelo, Christo Stoiczkow, ale także Carlos Ruiz Zafón, autor bestsellerowego „Cienia wiatru”, by wymienić tylko kilka z nich.

Autor w siedemnastu rozdziałach przedstawia fascynującą historię pojedynków dwóch hegemonów, analizuje podłoże historyczne, kulturowe i polityczne konfliktu na linii Madryt-Barcelona, pokazuje, jak bardzo waga tego meczu wykracza poza ramy futbolu, wpływając na życie codzienne Hiszpanów, i wreszcie rozprawia się z wieloma mitami pokutującymi do dziś, przedstawiając blaski i cienie z historii Realu i Barçy. To także opowieść o tym, jak działa w obu klubach szkolenie młodzieży, jak wygląda struktura władzy i jak funkcjonują grupy kibicowskie.

Co Santiago Bernabéu powiedział żonie Ignacio Zoco przy pierwszym spotkaniu? Czym wyróżnia się Juanito, jedna z najciekawszych peńi Realu Madryt? Kim był sławetny Emilio Carlos Guruceta? Jakie wydarzenia spowodowały, że konflikt osiągnął takie rozmiary? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w książce dostępnej pod tym adresem. Po lewej stronie odnośniki do księgarń, w których można ją nabyć.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!