Advertisement
Menu
/ RealMadryt.pl

Histórico viernes (7). Derbi Madrileńo

Historyczny piątek

Historyczny piątek. Już w sobotę derby stolicy Hiszpanii. Z tej okazji specjalnie przybliżymy wam właśnie rywalizację Realu z Atlético Madryt. Choć niektórzy ponad Derbi Madrileńo stawiają derby Stambułu, pomiędzy Fenerbahce i Galatasaray, starcia Los Blancos z Rojiblancos zawsze elektryzują kibiców w Hiszpanii i na całym świecie. Szczególnie teraz, kiedy Real traci do Atlético osiem punktów. Takich derbów nie było od lat!

***

Na wstępie trzeba przypomnieć, że w 1903 roku Club Atlético de Madrid założyli baskijscy studenci i zespół z Madrytu miał być filią klubu Athletic Bilbao. Dopiero cztery lata później kierownictwo klubu z Bilbao uznało pełną niezależność madryckiej drużyny, dzięki czemu Athletic Club de Madrid (bo tak pierwotnie nazywał się klub z Madrytu) mógł występować w rozgrywkach Pucharu Króla. Obecna nazwa klubu zaczęła obowiązywać czterdzieści lat później, dokładnie od 14 stycznia 1947 roku.

Początkowo piłkarze Atlético występowali w koszulkach z niebiesko-białymi pasami. Dopiero od 1911 roku wprowadzono czerwony kolor. Pasy, które pojawiły się na koszulach zawodników, przypominały wzór z materaców, wytwarzanych w pobliskiej fabryce. Stąd przydomek zespołu – Colchoneros (wytwórcy materacy).

Jeśli dobrze zliczyć, obydwa zespoły mają już na koncie łącznie 103 tytuły. Nie ma drugiej tak utytułowanej pary derbowej na świecie. 32 mistrzostwa Hiszpanii Realu, z drugiej strony 9 tytułów mistrzowskich Atlético. Kluby z Madrytu zdobyły także liczne trofea na arenie międzynarodowej.

Garść statystyk
Pierwsze w historii derby Madrytu rozegrano 2 grudnia 1903 roku i w tym meczu Atlético wygrało 1:0. Najwięcej goli padło w spotkaniu ligowym w sezonie 1950/51, kiedy to Rojiblancos wygrali 6:3.



Najwyższe zwycięstwo Królewskich w la Liga to 5:0. Real Madryt wygrywał w sezonach 1958/59 oraz 1983/84. W identycznym stosunku Los Blancos przegrali w derbach w sezonie 1947/48.

Najwięcej meczów (dwadzieścia siedem) w starciach z Realem Madryt zanotował Abelardo. Jeśli chodzi o pojedynki z Atlético, to w 29 spotkaniach wystąpili Francisco Gento i Raúl. Najwięcej goli strzelali – Campos (9) dla Rojiblancos oraz Carlos Santillana (13) dla Realu Madryt.

Kibice
Oba kluby posiadają ogromną rzeszę fanów zarówno w Hiszpanii, jak i na całym świecie. Oczywiście ze względu na medialność, marketing i sukcesy sportowe, więcej kibiców na całym świecie posiada Real. W samym Madrycie fanów obu klubów jest podobna liczba z niewielką przewagą Rojiblancos. Sympatycy z Vicente Calderón mieszkają głównie w południowych dzielnicach miasta, podczas gdy kibice Realu stanowią większość w północnej części Madrytu. Atlético to głównie klasa robotnicza i średnia, ludzie niezbyt zamożni, natomiast Królewscy to klasa wyższa, ludzie majętni, z bogatych dzielnic stolicy Hiszpanii.

Zorganizowana grupa kibiców Atlético to Frente Atlético, która powstała w 1982 roku. To ekipa prawicowa i skrajnie prawicowa, świetnie zorganizowana, która dopinguje zespół na trybunie południowej (Grada Fondo Sur) stadionu Vicente Calderón. Są jedną z najlepszych, jak nie najlepszą grupą w Hiszpanii pod względem kibicowskim. Oprawy, doping, liczne wyjazdy i „atrakcje pozaboiskowe” nie są kibicom FA obce. Odpowiednikiem Frente w Realu jest grupa Ultras Sur, zajmująca miejsca na południowej trybunie, która powstała w 1980 roku. To również prawicowy i skrajnie prawicowy elektorat. Kiedyś numer jeden w mieście, jednak represje ze strony władz i klubu spowodowały, że grupa straciła na sile.

Ultrasi Realu potrafią robić naprawdę okazałe oprawy. Malowidła na ich sektorówkach robią wrażenie. Większość fanatyków Los Merengues jest prawicowa, ale wśród nich jest także grupa apolityczna, która stworzyła w roku 1992 odrębne stowarzyszenie o nazwie Orgullo Vikingo. OV zasiadają na północnej trybunie stadionu.

Pomiędzy grupami istnieją zgody, tak jest w wielu krajach Europy, choć nie w Polsce. I tak: Frente Atlético ma zgodę z Ruchem Chorzów. Natomiast grupa Ultras Sur ma przyjazne stosunki m.in. z Olympique Lyon, Austrią Wiedeń i SS Lazio, a Orgullo Vikingo mają dobre kontakty z Panathinaikosem Ateny i Újpestem Budapeszt. Nieoficjalnie grupa US ma także kontakt z ŁKS-em Łódź (KLIK).

A oto jeszcze kilka momentów, wartych przypomnienia:

Pierwszy gol Raúla w barwach Realu Madryt.


Bramka jedynego Polaka w historii Derbów Madrytu, Romana Koseckiego.


Ostatnia wygrana Rojiblancos na Santiago Bernabéu.



***

Poprzednie odcinki cyklu:
Histórico viernes. Raimundo Saporta
Histórico viernes (2). György Vadas
Histórico viernes (3). Raymond Kopa – część pierwsza
Histórico viernes (4). Raymond Kopa – część druga
Histórico viernes (5). Alfredo Di Stéfano
Histórico viernes (6). Wielka reprezentacja 1960'

***

Znasz historię Realu Madryt? Chcesz podzielić się z czytelnikami swoją wiedzą? Napisz na adres [email protected] Być może właśnie twój tekst opublikujemy.

Śledź profil autora na Twitterze - KLIK.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!