Menu
/ elpais.com, Marca

Sylwetka Raphaëla Varane'a

Kilka informacji o młodym Francuzie

Raphaël Varane podpisał wczoraj kontrakt z Realem Madryt na milion euro rocznie. W wieku 18 lat opuścił Lens i zaczyna pełnoletność w swojej karierze. Już w wieku 7 lat był silny. Jego rodzice dali mu wtedy piłkę do rugby, ale maluch szybko się nią znudził. Jak wspomina ojciec, Gaston Varane, chłopaka bardziej pociągała gra nogami. Dziennik Marca rozmawiał z ludźmi z Lens, którzy pomogli opisać ich byłego podopiecznego. Technika, zimna krew i niezwykła szybkość jak na swoje warunki - to główne zalety Varane'a.

Marc Westerloppe, który polecił Le Mans Drogbę, jest szefem skautów Lens. Uważa, że Varane jest podobny do Piqué, chociaż ma więcej siły. - Są podobni. Wielu ludzi, którzy widzieli Gerarda w jego wieku, twierdzi, że Varane jest silniejszy. Ma świetne wyprowadzenie piłki, gra nią szybko, sprawnie się porusza. Jednak jego postawa na początku będzie zależała od tego z kim będzie grał. Może radzić sobie sam, ale posłuchajcie jak Piqué wychwala podpowiedzi Puyola, ponieważ ten ciągle go poprawia. Varane też będzie potrzebował swojego Puyola, z takim pomocnikiem szybciej się rozwinie.

Jedną z zalet Francuza jest to, że późno zaczął rosnąć i ciągle nabiera masy. - Przeszedł już przez kilka etapów, ale to nie koniec. Ma jeszcze margines wzrostu i będzie zyskiwał w kwestii siły i masy. Będzie silniejszy. Jeśli będzie miał poukładane w głowie, to za dwa lata będzie grał w reprezentacji.

- Spodobało mi się, że poszedł do Hiszpanii, sądzę, że ten futbol bardziej mu podchodzi. Świetnie czyta grę, lepiej przystosuje się do La Ligi niż do Premier League. To chłopak, który łatwo się aklimatyzuje, tutaj ludzie z pierwszej drużyny byli z niego bardzo zadowoleni. Słucha i się uczy, szanuje, jestem pewny, że łatwo wejdzie do ekipy. Ma w sobie coś z Blanca, ale szybciej biega. W Lens miał najlepsze wyniki na 10 i 40 metrów. Już był najszybszy, a będzie jeszcze lepszy. Do tego zyska masę mięśniową. Do piętnastego roku życia był wieszakiem, rozwinął się później - dodaje Teorges Tournay, który jest dyrektorem ds. rozwoju młodych zawodników w Lens. - Trochę nas zaskoczył, ponieważ to był błyskotliwy awans, trenował trochę z pierwszą drużyną i już tam został. Wszystko przebiegło tak szybko, ale podstawy były dobre, ponieważ jest z nami od dziewiątego roku życia. Poza tym jest mądry i szybko się adaptuje. To, co robił u nas, postawa, którą zaprezentował w tym roku, wiele mówi o jego osobowości. To wielka sprawa, ale jak na chłopaka, który nie skończył 20 lat, prezentuje wielki spokój.

Varane, przedostatni stoper
Florentino Pérezowi zarzucano w czasie pierwszej kadencji, że wydaje pieniądze jedynie na atak. W swoim drugim podejściu Hiszpan nie ma na razie lata bez kupna stopera. To swoje korzenie ma w 2004 roku, czyli rok po odejściu z klubu po 14 sezonach Fernando Hierro. Tym razem wybór padł na Raphäela Varane'a urodzonego w 1993 roku w Lille, który może również grać w środku pola. Francuz wyróżnia się swoimi warunkami fizycznymi (1,91 metra wzrostu, 85 kilogramów wagi) i faktem, że jego transfer na sześć kolejnych sezonów kosztował 10 milionów euro. Polecany przez Zidane'a i zatwierdzony przez Mourinho będzie musiał ciężko walczyć o miejsce na pozycji, na której w tej chwili jest przesyt.

Varane to postawienie na przyszłość. Tak też tłumaczył sprzedaż zawodnika Gervais Martel, prezes Lens, które spadło do drugiej ligi. "Jestem pewny, że będzie grał w Realu", stwierdził Martel. Wydaje się, że tak łatwo nie będzie, przypominając sobie, że Królewscy mają pierwszą parę stoperów złożoną z Carvalho i Pepego, pierwszego zmiennika w postaci Albiola, ratownika w Ramosie i czasami zagrać musi też Garay, który obecnie szuka klubu. Z Francuzem, robi się pięciu zawodników na dwie pozycje.

Urodzony i wychowany w Hemmelles, dzielnicy na przedmieściach Lille, ułożony, pilny - po wizycie w Madrycie w poprzednim tygodniu wrócił od razu do nauki. Syn nauczyciela angielskiego na Martynice. W tym sezonie zadebiutował w Ligue 1 po przekonaniu do siebie trenera Jeana-Guya Wallemme'a, który na koniec opisywał swojego stopera jako "kogoś pomiędzy Baresim a Ferdinandem". Jego zarobki - 12 tysięcy euro miesięcznie - nie stawiały go jednak na takiej pozycji. To zmieni się w Madrycie. - Chcę kontynuować naukę w Ligue 1, by rozwijać moją karierę - przekonywał kilka miesięcy temu przy podpisywaniu nowego kontraktu do 2015 roku i po tym, jak z 10 milionami euro zgłosił się po niego Manchester United. Według otoczenia zawodnika, kluczowe były tutaj rady samego Zidane'a.

Jednak sama rekomendacja nie gwarantuje gry, tym bardziej w Realu, gdzie zmiany stoperów są na porządku dziennym. W sumie od 2004 Królewscy wydali na 11 środkowych obrońców 175,8 miliona euro - na Samuela 22 miliony, Woodgate'a 22, Ramosa 31,3, Cannavaro 15, Heinzego 12,5, Metzeldera nic, Pepego 30, Garaya 10, Albiola 15, Carvalho 8 i Varane'a 10. Z tego odzyskali jedynie 27 milionów euro ze sprzedaży Samuela za 17 milionów i Woodgate'a 10.

Varane to młodzieżowy reprezentant Francji w różnych kategoriach wiekowych - obecnie jest podstawowym graczem kadry U-21. Raphaël spełnił swoje piłkarskie marzenie startując z pokoju 106 w ośrodku Lens. Wczoraj został piłkarzem Realu Madryt, chociaż na razie wydaje się, że brakuje mu miejsca w drużynie...

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!