Menu
/ oleole.es

Pensje na sezon 2010/11

Analiza wynagrodzeń dla zawodników

Po całkowitym zamknięciu zespołu na sezon 2010/11 można podsumować pensje, jakie piłkarze Realu Madryt będą otrzymywać przynajmniej na przestrzeni tego najbliższego roku. Najpierw jednak trzeba zaznaczyć, że podane niżej sumy nie pochodzą z oficjalnego źródła, gdyż kluby piłkarskie nigdy nie podają zarobków, jakie otrzymują ich piłkarze. Podsumowanie to zostało zestawione na podstawie różnych źródeł, a autor zapewnia, że podane pensje mogą odbiegać od tych rzeczywistych maksymalnie o pół miliona euro. Przejdźmy zatem do samej listy (w nawiasach podano pensję brutto rocznie):

Cristiano Ronaldo - 9,5 miliona euro netto (11,3)
Kaká - 9 milionów euro (11,1)
Iker Casillas - 5,7 miliona euro (8,1)
José Mourinho - 5,7 miliona euro (7)
Xabi Alonso - 4,5 miliona euro (6,4)
Karim Benzema - 4,5 miliona euro (5,5)
Gonzalo Higuaín - 3,5 miliona euro (5)
Sergio Ramos - 3 miliony euro (4,3)
Ricardo Carvalho - 3 miliony euro (4,3)
Fernando Gago - 3 miliony euro (3,7)
Sami Khedira - 2,5 miliona euro (3,5)
Mesut Özil - 2,5 miliona euro (3,5)
Mahamadou Diarra - 2,5 miliona euro (3,1)
Lassana Diarra - 2,5 miliona euro (3,1)
Marcelo - 2,3 miliona euro (3,3)
Ángel Di María - 2 miliony euro (2,8)
Esteban Granero - 1,8 miliona euro (2,5)
Raúl Albiol - 1,8 miliona euro (2,5)
Pedro León - 1,8 miliona euro (2,5)
Álvaro Arbeloa - 1,8 miliona euro (2,5)
Sergio Canales - 1,8 miliona euro (2,5)
Pepe - 1,8 miliona euro (2,2)
Ezequiel Garay - 1,5 miliona euro (1,8)
Jerzy Dudek - 1,5 miliona euro (1,8)
Antonio Adán - 650 000 euro (930 000)

Niektóre źródła podają, że do pensji Khediry należy doliczyć jeszcze pewne bonusy za spełnione cele. Autor nie zamierzał się jednak w to zagłębiać, dlatego też nie doszukiwał się żadnych dodatkowych sum zapisanych w kontraktach innych zawodników.

Zauważyliście zapewne, że różnice pomiędzy sumami netto a brutto w niektórych przypadkach są inne. Wszystko to za sprawą słynnego "prawa Beckhama", na mocy którego piłkarze z zagranicy muszą odliczać na podatek 24% swoich zarobków, natomiast Hiszpanie aż 43%. Jednak w ostatnim okienku transferowym prawo to zostało wycofane, dlatego zawodnicy, którzy kontrakt podpisali lub przedłużyli na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy (Khedira, Özil, Carvalho, Di María, Marcelo i Higuaín), muszą już odliczać taki sam podatek, jak Hiszpanie. Ponadto klub wypłaca na każdego zawodnika ubezpieczenie w wysokości 30 000 euro rocznie. Analizując powyższą listę, można ją podzielić na trzy części:

Gwiazdy - grupa zarabiająca powyżej pięciu milionów euro netto rocznie. W jej skład wchodzi zaledwie trzech zawodników - Cristiano Ronaldo, Kaká i Iker Casillas. Klub musi przeznaczać na tych piłkarzy wielkie sumy, ale z drugiej strony zapewniają oni wielkie przychody z marketingu, a także gwarantują, a przynajmniej powinni, dobrą grę na boisku. W skład tej grupy zaliczany jest także trener José Mourinho, który wbrew temu, co się mówiło, nie zarabia najwięcej spośród całego zespołu.

Klasa średnia - zdecydowana większość całego zespołu. Sumy w tej grupie wahają się od 2,5 do 4,5 miliona euro netto rocznie. Takie pensje otrzymują zawodnicy, którzy mają już wyrobioną markę, ale nie są jeszcze światowej sławy gwiazdami. Ostatnio do tej grupy dobił Marcelo, który kilka miesięcy temu podpisał z klubem nowy kontrakt.

Najbiedniejsi - piłkarze, których zarobki nie przekraczają dwóch milionów euro netto rocznie. Większość zawodników w tej grupie to Hiszpanie i wychowankowie. Standardowa i wstępna pensja w Realu Madryt wynosi 1,8 miliona euro. Najgorzej zarabiającymi zawodnikami Królewskich są dwaj bramkarze. Jerzy Dudek inkasuje półtora miliona euro netto rocznie, a Antonio Adán zaledwie 650 000 euro.

Podsumowując, suma zarobków z obecnego sezonu jest porównywalna do sumy z sezonu poprzedniego. Z tą tylko różnicą, że zawodników starych jak Raúl, Guti czy Metzelder zastąpiono piłkarzami młodymi i perspektywicznymi jak Özil, Khedira czy Di María. Widać jednak, że od tego sezonu klub oferuje nowym piłkarzom dużo mniejsze zarobki niż wcześniej. I trzeba mieć nadzieję, że ta tendencja zostanie utrzymana, gdyż pensje dla zawodników są jednym z największych wydatków klubu. Co by jednak nie mówić, nawet najgorzej zarabiający piłkarze Realu Madryt inkasują więcej niż 90% wszystkich zawodników z Primera División. Ogólna ocena należy do Was.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!