Advertisement
Menu
/ goal.com

Najlepsze transfery lata 2010 - część 3

Podsumowanie dotychczasowych zmian kadrowych przez serwis goal.com

Ranking serwisu goal.com, klasyfikujący najlepsze transfery lata, opiera się na następujących kryteriach: ocena klasy piłkarza, jego szans na adaptację w nowym zespole pod względem taktycznym i mentalnym oraz sumę transferu.

Ranking nie obejmuje jeszcze wszystkich transferów przeprowadzonych tuż przed zamknięciem okienka transferowego.

1. David Villa, Valencia - Barcelona, 40 mln euro.
Największy hit transferowy tego lata. El Guaje zwiększy i tak już ogromną siłę ognia Barcelony. Po świetnym Mundialu powinien być głównym kandydatem do wygrania trofeum pichichi w nadchodzącym sezonie.

2. Javier Mascherano, Liverpool - Barcelona, 21 mln euro.
Mówi się, że na dobre rzeczy warto czekać. Masche spędził na Anfield jeden sezon więcej niż chciał, teraz został nagrodzony. Dla Barcelony może być ostatnim brakującym elementem układanki.

3. Zlatan Ibrahimović, Barcelona - AC Milan, 8 mln +24 mln.
Kwota wypożyczenia za ten sezon nie jest na sto procent znana, znana jest natomiast kwota transferu definitywnego (24 mln euro). Pewne jest też, że Zlatan spłaci się w Milanie. Na zdobywaniu bramek w Serie A zna się jak nikt inny i chociaż okazał się pomyłką w Barcelonie, nadal jest jednym z najlepszych na świecie w kwestii otwierania wyników meczów.

4. Marouane Chamakh, Bordeaux - Arsenal, za darmo.
Klasyczny ruch Arsenalu - potencjalnie świetne wzmocnienie za darmo. Chamakh da tej drużynie tak potrzebną dobrą grę w powietrzu i do spółki z Robinem van Persie terroryzować defensywy rywali.

5. Diego, Juventus - Wolfsburg, 15,5 mln euro.
Rozczarowanie w Juventusie, wielka nadzieja w Wolfsburgu. Diego to jeden z największych talentów w Bundeslidze, lidze, która jest dla niego idealna.

6. Yaya Touré, Barcelona - Manchester City, 29 mln euro.
Anglicy wzmocnili i tak bardzo silną linię pomocy. Z bratem Kolo będzie odpowiedzialny za defensywę zespołu i powinien sobie świetnie poradzić.

7. Robinho, Manchester City - AC Milan, 18 mln.
Za tę cenę absolutne mistrzostwo świata, chociaż należy pamiętać o ewentualnych bonusach. Brazylijczyk to nadal jeden z największych talentów na świecie, pytanie tylko, jak będzie wyglądało jego podejście do pracy. I jak będzie współgrał z Ronaldinho. Jeżeli Milan upora się z tym wyzwaniem, wejdzie na drogę zwycięstwa.

8. Simon Kjćr, Palermo - Wolfsburg, 14 mln euro.
Duński obrońca jest jednym z najlepszych tegorocznych zakupów, a Wolfsburg ubiegł takie firmy, jak Manchester United, AC Milan i Liverpool w wyścigu po wysoce cenionego piłkarza.

9. Mario Balotelli, Inter Mediolan - Manchester City, 30 mln euro.
Bez wątpienia największa transferowa opera mydlana tego lata zakończona sukcesem. Super Mario warunki swojego kontraktu ustalił na długo przed porozumieniem obu klubów. Jego wielce wyczekiwane spotkanie z mentorem, Roberto Mancinim, wreszcie stało się faktem.

10. Mesut Özil, Werder Brema - Real Madryt, 15 mln euro.
Jedna z największych niemieckich gwiazd Mundialu mogła opuścić Bremę za darmo w przyszłym roku, Real nie chciał jednak tracić nerwów z powodu podchodów innych klubów. Operacja zajęła cztery dni, a kropkę nad i postawiła wizyta zainteresowanych w domu Florentino Péreza.

11. Ricardo Carvalho, Chelsea - Real Madryt, 8 mln euro.
Nie jest to typ transferu, z jakim z reguły utożsamiamy Real Madryt. Lecz 32-letni środkowy obrońca będzie istotnym wzmocnieniem defensywy zespołu, dając jej wielkie doświadczenie i bezpieczeństwo na tyłach.

12. Yoann Gourcuff, Bordeaux - Lyon, 22 mln euro.
Jego pobyt w Bordeaux był sukcesem, pomimo lekkiego obniżenia lotów w ubiegłym sezonie. Chłopak ma talent, dlatego Lyon tyle na niego wydał i jest pewien mądrze przeprowadzonej inwestycji.

13. Miloš Krasić, CSKA Moskwa - Juventus, 15 mln euro.
Jak w przypadku wielu innych transferów dotyczących Juventusu, o tym transferze mówiło się od miesięcy. Utalentowany serbski skrzydłowy/atakujący środkowy pomocnik od dawna chciał przenieść się do Turynu, oba kluby długo nie mogły się jednak porozumieć w sprawie kwoty transferu.

14. David Silva, Valencia - Manchester City, 30, mln euro.
Bardzo utalentowany pomocnik podjął decyzję o przenosinach do Anglii po siedmiu latach w Hiszpanii. Na Mundialu nie odegrał czołowej roli, postara się odbić to sobie w Manchesterze i zakwalifikować się do Ligi Mistrzów.

15. Nicolas Burdisso, Inter - AS Roma, 8 mln euro.
Zero ryzyka. Jeden z najlepszych zawodników Romy w ubiegłym sezonie teraz na stale przenosi się już do stolicy Włoch. Argentyński obrońca jest silny i uniwersalny, czego można chcieć więcej?

16. Loïc Rémy, Nice - Olympique Marsylia, 15 mln euro.
Jedno z najgorętszych nazwisk wśród młodych napastników w Europie. Wielu spodziewało się, że trafi do Premier League, 23-latek uległ jednak pokusie przeprowadzki do Marsylii. Nawet wykryty lekki problem z sercem nie zapobiegł transferowi.

17. Ramires, Benfica - Chelsea, 22 mln euro.
Kolejna transferowa saga tego lata dobiegła końca. Po twardych negocjacjach z Portugalczykami, The Blues wreszcie dopięli transfer zawodnika, który ma zastąpić Ballacka i Deco w środku pola zespołu.

18. Stephen Ireland, Manchester City - Aston Villa, 9,8 mln euro.
Irlandzki środkowy pomocnik został włączony w wymianę pomiędzy oboma klubami, no mocy której do Manchesteru trafił James Milner. Anglik kosztował 27 milionów euro, Irlandczyk mniej niż 10. Kto wie, czy to nie Aston Villa wyszła lepiej na całej operacji.

19. Carlos Eduardo, Hoffenheim - Rubin Kazań, 20 mln euro.
Rosyjskie kluby nadal imponują wydawanymi pieniędzmi. Tym razem Rubin zdecydował się na zakup obiecującego i jeszcze nie w pełni odkrytego brazylijskiego ofensywnego pomocnika.

20. Aleksandar Kolarov, Lazio - Manchester City, 19. 3 mln euro.
Rakietowa lewa noga przyda się w angielskim zespole, a fani Lazio zatęsknią jeszcze za rajdami Serba i wypadami w pole karne rywali. Natomiast fani Manchesteru mają się z czego cieszyć.

21. Adriano, Sevilla - Barcelona 9,5+4 mln euro.
Kolejna opcja dla trenera Guardioli, potencjalny boczny obrońca z możliwością gry na kilku pozycjach.

22. Joe Cole, Chelsea - Liverpool, za darmo.
Angielski pomocnik ma sporo do udowodnienia po bezceremonialnym rozstaniu z klubem ze Stamford Bridge i roli zaledwie rezerwowego na Mundialu. Niechciany w Chelsea może stać się skarbem Liverpoolu.

23. Pedro Leon, Getafe - Real Madryt, 10 mln euro.
Pomógł Getafe zakwalifikować się do Ligi Europejskiej i zmienił kluby, chociaż nie miasta. Z piłką przy nodze prezentuje się świetnie, pomocnikiem jest uniwersalnym i może zaskoczyć wielu, którzy nie widzieli jeszcze jego gry.

24. Ángel Di María, Benfica - Real Madryt, 25 mln euro.
Argentyńczyk był pierwszym transferem Realu Madryt za Mourinho, który uznał, że potrzeba drużynie więcej zawodników potrafiących grać przy linii bocznej boiska, na skrzydle. Jest najdroższym nabytkiem Los Merengues w tym sezonie, oczekiwania będą odpowiednio wysokie.

25. Javier Hernández, Guadalajara - Manchester United, 9,7 mln euro.
Chicharito robi wielki skok przez ocean z Meksyku do Anglii. Na Mundialu potwierdził klasę, Sir Alex Ferguson uważa go za napastnika z pierwszego rzędu. Zdecydowanie dobra inwestycja.

26. Hernanes, São Paulo - Lazio, 10 mln euro.
Wysoce ceniony środkowy pomocnik miał dołączyć do którejś z potęg Serie A, Juventusu, Milanu lub Interu. To jednak Lazio wykazało się największym uporem i podpisało kontrakt z pomocnikiem.

27. Rafinha, Schalke - Genoa, 8 mln euro.
24-latkiem interesowały się Bayern, Juventus, Milan i Inter. Zaskoczeniem jest, że Brazylijczyk trafił do skromnej, choć ambitnej Genoi.

28. Filipe Luis, Deportivo - Atlético, 12 mln euro.
Dynamiczny lewy obrońca okropną kontuzję z ubiegłego sezonu ma już za sobą, przed sobą zaś powołanie do nowej reprezentacji Brazylii nowego trenera. Da Los Colchoneros siłę w ofensywie i pewność w defensywie.

29. Adriano, Flamengo - AS Roma, za darmo.
Jeśli poprowadzi rzymski zespół do pierwszego po dziesięciu latach tytułu mistrza kraju, serca kibiców wygra na zawsze. Pod warunkiem, że wreszcie w pełni poskromi swe demony, które tak nękały go za czasów gry w Interze Mediolan.

30. Mehmet Topal, Galatasaray - Valencia, 4 mln euro.
Turek opuszcza ojczyznę z zadaniem ochrony linii obrony hiszpańskiego zespołu. Defensywny pomocnik, uczestnik Euro 2008, może okazać się bardzo dobrym transferem za promocyjną cenę.

31. Roberto Soldado, Getafe - Valencia, 8 mln euro.
Ma zastąpić Davida Villę. Czy wychowanek Realu jest w stanie zdobyć tyle goli, aby złamać ligowy duopol madrycko-barceloński?

32. Milan Jovanović, Standard Liege - Liverpool, za darmo.
Piłkarz roku ligi belgijskiej, jeżeli utrzyma poziom gry, szybko zjedna sobie kibiców Liverpoolu. W dodatku nic nie kosztował.

33. Leonardo Bonucci, Bari - Juventus, 15,5 mln euro.
Ma potencjał, aby stać się kolejnym wielkim włoskim środkowym obrońcą. Do pary z Chiellinim powinien zminimalizować błędy defensywne, na jakie Juventus cierpiał w ubiegłym sezonie.

34. Sami Khedira, Stuttgart - Real Madryt, 13, 6 mln euro.
Jeden z zawodników, od których trener Joahim Löw rozpoczynał ustalanie składu reprezentacji Niemiec na Mundialu. Wypromował się w RPA, co skłoniło Real Madryt do skorzystania z jego solidnych usług.

35. Yossi Benayoun, Liverpool - Chelsea, 6,6 mln euro.
Udane występy w Liverpoolu w ubiegłym sezonie zakończył przenosinami do ligowego rywala. W londyńskim klubie, gdzie nie grają już Joe Cole i Michael Ballack, Izraelczyk może znaleźć drogę do pierwszej "jedenastki".

36. Thierry Henry, Barcelona - New York Red Bulls, za darmo.
Gorące noce Barcelony zamienił na rozświetlone wieczory Nowego Jorku. Francuz pokazał się już z dobrej strony w meczu sezonu przygotowawczego z Tottenhamem, a ponadto ładnie współpracował z innym napastnikiem, Juanem Pablo.

37. Raúl, Real Madryt - Schalke 04, za darmo.
Mając na uwadze, że nie otrzyma wielu minut gry, Raúl wolał przenieść się do Bundesligi. Zdążył już zachwycić w meczu z Bayernem i wygląda na to, że Hiszpan strzeli dla niemieckiego zespołu sporo goli w nadchodzącym sezonie.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!