Menu
/ as.com, marca.com

Martens: Kaká mógł zakończyć karierę

Wywiad z lekarzem Brazylijczyka

Dlaczego pan?
Sądzę, że Kaká bardzo mi ufa. Pracowałem z nim w Milanie i widzieliśmy się wiele razy. Jednak teraz to była decyzja jego i Realu Madryt. Byłem na wakacjach, ale nie miałem chwili zawahania z powodu szacunku i uwielbienia, którymi darzę jego karierę. Także z powodu znaczenia takiego klubu, jak Real Madryt.

Skąd wzięło się to zaufanie?
To historia ze szczęśliwym zakończeniem. Brat Kaki, który grał w Standardzie Liège, doznał poważnej kontuzji kolana i miał operację w Brazylii. Nie była ona dobrze przeprowadzona, a ja poprawiłem ją z optymistycznym rezultatem.

Ta kontuzja ma jakiś związek z pachwiną?
Właśnie o tym rozmawiamy. Jest wiele hipotez. Jednak tak naprawdę z medycznego ani naukowego punktu widzenia nie ma żadnego związku między tymi kontuzjami, chociaż na przykład ból w pachwinie mógł mieć zły wpływ na stawy.

Jak tak naprawdę przebiegła operacja?
To było oczyszczenie. Termin odzyskania sprawności to od trzech do czterech miesięcy, to zależy od wielu czynników. Dzisiaj technika artroskopii jest naprawdę bardzo zaawansowana: wprowadza się artroskop do kolana i się nim manipuluje...

To kolano było operowane już drugi raz, będzie to miało jakiś wpływ?
Tego nigdy nie da się zapewnić, ale mam odczucie, że nie będzie żadnego problemu. W futbolu kolana często bardzo cierpią. Do tego w medycynie nigdy nie możesz stwierdzić: "Jestem tego pewny". Jednak naprawdę jestem optymistą i mamy nadzieję, że wróci silny.

Skąd w ogóle wzięła się ta kontuzja?
To trudne... Zagrał dużo meczów na różnych powierzchniach w ostatnich miesiącach.

Ale on ostatnio miał miesiąc wakacji!
Tak, ale przed nim miał wielki wysiłek w Lidze i na Mundialu. Piłkarz zawsze uważa, że może grać z problemami. On nie dostrzega znaczenia, a lekarz, jeśli pacjent nie mówi niczego o tym, że coś jest uszkodzone, nic nie może zrobić. Kiedy mailem dotarły do mnie zdjęcia jego kolana, odpisałem: "Przyjeżdżaj szybko, by się ze mną zobaczyć, ponieważ problem może rozwinąć się jeszcze bardziej".

Stracono czas, ponieważ Kaká nie zgłosił się wcześniej?
To coś normalnego u piłkarzy. Muszą zgłaszać się wcześniej. Piłkarze chcą wierzyć, że mogą grać z problemami.

Dlaczego najlepsi piłkarze świata kontaktują się z panem tak często?
[śmiech] To sekret, jak z Coca-colą! Chodzi o zaufanie do drugiego człowieka.

Pan był jednym z pierwszych lekarzy na świecie, którzy przeprowadzali zabiegi artroskopii?
Więc, tak naprawdę zaczęto to robić w połowie lat 70-tych. Ja moje pierwsze doświadczenia miałem z Gullitem i Van Bastenem w latach 80-tych...

Martens dla Marki: Kaká mógł zakończyć karierę
- Jego kariera stanęła pod wielkim znakiem zapytania - powiedział Marce doktor. Brazylijczyk kontuzji doznał w drugim meczu na Mundialu. Przez resztę meczów grał z bólem, który pogłębiał uraz. - Jak tylko zobaczyłem zdjęcia, wiedziałem, że jest bardzo poważna sytuacja.

- Zaczął grać z problemami i czuł ból wręcz nie do zniesienia. Rozumiem, że to unikalny turniej i że była presja, ale zmuszał się do gry z Holandią i Chile. Przyznał się mi, że grał z wielkim bólem. To mogło zakończyć jego karierę, ponieważ to naprawdę bardzo poważna kontuzja. Mógł zniszczyć swoje kolano, ale dzięki Bogu został zoperowany w odpowiednim momencie. Wszystko poszło dobrze - zakończył Martens.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!