MŚ: Mit obalony. Hiszpania w półfinale!

Grają jak nigdy, wygrywają jak zawsze

Paragwaj 0:1 Hiszpania
1-0 David Villa 83'

Reprezentacja Hiszpanii awansowała do półfinału Mistrzostw Świata w RPA, pokonując Paragwaj 1:0 po bramce Davida Villi. Tym samym La Roja odniosła historyczny sukces, po raz pierwszy w historii awansując do półfinału Pucharu Świata.

Kibice raczej nie mogli być zadowoleni z przebiegu pierwszej połowy. Hiszpanie stworzyli jedynie jedną groźniejszą sytuację, a mianowicie Xavi uderzył z dystansu, jednak piłka poszybowała nad bramką. W 41. minucie Nelson Valdez trafił do siatki Ikera Casillasa, jednak sędzia odgwizdał spalonego. W tym przypadku sędzia miał prawo do takiej decyzji, gdyż Cardozo, który rzeczywiście był na spalonym, absorbował uwagę obrońców. Bezbramkowy remis utrzymał się do końca pierwszej połowy.

Niebo a ziemia, tak można porównać dwie połowy meczu Hiszpanii z Paragwajem. W trakcie drugich czterdziestu pięciu minut obydwa zespoły stworzyły sporo sytuacji podbramkowych. W 58. minucie Gerard Pique faulował Cardozo, przez co sędzia spotkania wskazał na jedenasty metr. Sam poszkodowany podszedł do piłki i w imię zasady: poszkodowany nie wykonuje karnego, nie trafił do siatki Ikera Casillasa. Kapitan pewnie złapał piłkę i od razu wprowadził futbolówkę do gry, pozwalając kolegom z drużyny wyprowadzić kontrę.

Dosłownie minutę później kapitalnym podaniem do Villi popisał się Xabi Alonso. Napastnik Barcelony wpadł w pole karne, jednak został nieprzepisowo zatrzymany przez Alcazara. Sędzia po raz drugi w tym meczu wskazał na jedenastkę. Do piłki podszedł pomocnik Realu Madryt, który pewnie umieścił piłkę w siatce. Carlos Batres jednak za wszelką cenę chciał stać się „bohaterem” spotkania. Przerwał radość piłkarzy z Hiszpanii i podyktował powtórkę rzutu karnego, gdyż piłkarze za szybko wbiegli w obręb szesnastki. Tym razem Justo Villar okazał się lepszy od Xabiego. Chwilę później faulował Cesca, który próbował wykorzystać dobitkę. Gwizdek sędziego milczał.

Hiszpanie jednak nie zamierzali się poddawać. Świetny strzał Iniesty sparował, wyciągając się jak struna, Villar. Pomocnik Barcelony ponownie dał o sobie znać w 83. minucie, kiedy to popisał się kapitalnym podaniem do Pedro. Napastnik Blaugrany, który wcześniej zmienił Xabiego Alonso, trafił w słupek, jednak futbolówka odbiła się prosto pod nogi innego gracza Barçy, Davida Villi. Najlepszy strzelec La Roji tym razem nie miał najmniejszych problemów z umieszczeniem piłki w siatce.

W 90. minucie kapitalną sytuację miał Roque Santa Cruz, jednak jego strzał z siedmiu metrów wybronił grande Iker. Bramkarz Realu Madryt uratował awans Hiszpanii do półfinału Mistrzostw Świata. Teraz podopiecznych Vicente del Bosque czeka starcie z Niemcami. Mecz odbędzie się 7 lipca o godzinie 20:30 na Durban Stadium.

Skrót spotkania

Paragwaj: Justo Villar - Dario Veron, Paulo da Silva, Antolin Alcaraz, Claudio Morel - Edgar Barreto (64. Enrique Vera), Jonathan Santana, Victor Caceres (84. Lucas Barrios), Cristian Riveros - Nelson Valdez (72. Roque Santa Cruz), Oscar Cardozo

Hiszpania: Iker Casillas - Sergio Ramos, Gerard Pique, Carlos Puyol (84. Carlos Marchena), Joan Capdevila - Xabi Alonso (75. Pedro Rodriguez), Xavi, Andres Iniesta, Sergio Busquets - Fernando Torres (56. Cesc Fabregas), David Villa

Sędzia: Carlos Batres (Gwatemala)
Stadion: Ellis Park Stadium (Johannesburg)