Menu
/ Marca

Calderón przeznaczył na prowizje 24 miliony euro

<i>Marca</i> dotarła do raportu sporządzonego dla Boludy

Dziennik Marca opublikował wczoraj szokujące informacje o ostatniej operacji Ramóna Calderóna, kiedy były prezes Realu Madryt miał przeznaczyć na prowizję przy transferze Lassany Diarry aż 4 miliony euro. Dzisiaj gazeta opublikowała dokument, który to potwierdza i, co więcej, pokazuje też kwoty przy innych transferach Calderóna.

4 miliony euro - dokładnie tyle Calderón przeznaczył na prowizję przy transferze Francuza. Jak już wczoraj pisaliśmy, to ponad 21% z 18,9 miliona euro, za które sprowadzono piłkarza z Portsmouth. Istne szaleństwo, patrząc na to, że FIFA zaleca, by prowizja nie wynosiła więcej niż 3% wartości transferu.

Dokument, do którego dotarli dziennikarze Marki, to raport, który swego czasu zlecił sporządzić Vicente Boluda, następca Calderóna, który chciał poznać wszystkie szczegóły transferów dokonanych przez swojego poprzednika.

Nikt nie neguje tego, że prowizje w obecnym futbolu to rzecz ważna. Agenci zawsze muszą uszczknąć kawałek tortu i nikt nie dyskutuje nad przepływem pieniędzy między firmami, którymi stały się piłkarskie kluby, przynajmniej te najlepiej zorganizowane. Jednak na pewno prowizja zwraca uwagę, kiedy jest tak wysoka, jak w przypadku transferu Lassany Diarry. A to nie był odosobniony przypadek.

Skandaliczne kwoty
Marca ujawnia koszty poniesione przez Calderóna przy 23 transferach, które pozwoliły w ogóle przeprowadzić te operacje. Obok straszliwie wielkiej prowizji przy transferze Lassa w oczy rzuca się także ta przy operacji przejścia Cannavaro.

Włoch przybył do Madryt w gorącym okresie dla Juventusu, który borykał się z problemami korupcyjnymi. Mistrz Świata przeszedł do Realu za 7,1 miliona euro, płatne w trzech rocznych ratach. A prowizja? Za pośrednictwo Gaetano Kedele otrzymał 1,2 miliona euro, co było 16,7% wartości transferu. Tę kwotę można świetnie porównać z 300 tysiącami euro prowizji, które otrzymał Gilmar Veloz, agent Emersona. Brazylijczyk do Real przeszedł za 16,4 miliona euro, czyli prowizja wyniosła mniej niż 3% kwoty transferu.

W sezonie 2007/2008 najbardziej rzucają się w oczy dwie sytuacje. Z jednej strony przyjście Savioli i Metzeldera za odpowiednio 586 tysięcy euro i milion euro. Z drugiej, w umowach zapisano, że kwoty te mogą zwiększyć się o pół miliona euro, jeśli piłkarze wypełnią swoje kontrakty z Realem, co w przypadku Savioli nie może mieć już miejsca.

Co do Pepe i "jego 30 milionów", to prowizja wyniosła tylko 200 tysięcy euro. W przypadku Robbena, którzy przeszedł za 36 milionów euro, Real zapłacił agentowi 1,3 miliona euro, ale ta kwota może wzrosnąć do 2 milionów, jeśli Holender wypełni swój kontrakt.

15 największych prowizji Calderóna
Po kolei: piłkarz, wysokość prowizji (kwoty w euro), procent wartości całego transferu.
1. Lassana Diarra, 4 mln, 21,09%
2. Arjen Robben, 2 mln, 5,55%
3. Mahamadou Diarra, 1,81 mln, 6,68%
4. Klaas-Jan Huntelaar, 1,8 mln, 8,59%
5. Ruud van Nistelrooy, 1,5 mln, 7,93%
6. Wesley Sneijder, 1,5 mln, 5,55%
7. Royston Drenthe, 1,4 mln, 9,65%
8. Rafael van der Vaart, 1,3 mln, 9,52%
9. Fabio Cannavaro, 1,2 mln, 16,72%
10. Fernando Gago, 1,2 mln, 6,34%
11. Gabriel Heinze, 1 mln, 9,02%
12. Pepe, 500 tys, 1,66%
13. Ezequiel Garay, 400 tys, 3,88%
14. Marcelo, 342 tys, 5,7%
15. Emerson, 300 tys, 1,8%

Prowizje ze wszystkich 23 transferów wyniosły w sumie 24 259 000 euro. Calderón na same transfery (cena zakupu, "cele" i prowizja razem) wydał 320 milionów euro. Najdroższy był Robben, 37,8 miliona euro. Najwięcej pieniędzy Calderón wydał w lecie 2008 roku, kiedy na raty przy transferach 10 piłkarzy przeznaczył 132 miliony euro.

Sprawa Huntelaara
Dziennik Marca w dzisiejszym wydaniu poświęcił osobny artykuł pieniądzom przy transferze Huntelaara.

Ramón Calderón i Pedja Mijatović pozostawili obecnym sternikom klubu wiele trudnych spraw i sytuacji. Dokument, który opublikowała gazeta szczegółowo pokazuje o co chodzi, ale uwagę zwracają szczególnie kwoty przy transferze Huntelaara. Holender ma małe szanse na pozostanie w nowej drużynie, a jego obecność w klubie to wielki balast ekonomiczny, który zostawili po sobie Calderón i Mijatović.

W przypadku Diarry najbardziej uwagę przyciąga prowizja. Dla agenta Huntelaara, Arnolda Oosterveera, zapłacono 360 tysięcy euro, do których będzie można jednak dodać 1,44 miliona euro, jeśli Holender wypełni swój kontrakt z Realem Madryt. Prowizja może więc sięgnąć nawet 2 milionów euro.

Jednak jest coś więcej, Calderón i Mijatović byli w tamtym okresie bardzo hojni i w umowie przy transferze Holendra dodano pewne kwoty, które należałoby wypłacić Ajaxowi w przypadku osiągnięcia pewnych celów. Ostateczna cena transferu Huntelaara wyniosła 22 079 000 euro, ale ta kwota może zostać powiększona o 6 250 000 euro po wygraniu Ligi i Ligi Mistrzów. Dodając do tego prowizję w wysokości 1,41 miliona, koszt całego transferu może zwiększyć się nawet o 8 milionów euro!

Podobnie było z umową Van Nistelrooya, ale chodziło o wiele mniejsze kwoty. Holender przyszedł do Realu za 15 milionów euro, ale niedługo potem trzeba było dopłacić Manchesterowi 3 miliony więcej po osiągnięciu pewnych celów przez klub i samego piłkarza.

Na koniec, przedstawiamy raport, który zamówił Boluda. Dotarli do niego dziennikarze Marki. W kolejnych rubrykach mamy: piłkarz (z podziałem na sezon); cena zakupu; późniejsza płatności w związku z wypełnieniem pewnych celów; wysokość prowizji; suma transferu razem. W drugiej części tabelki mamy dokładne informacje na temat wysokości rat płaconych za zawodnika w każdym sezonie. Pod tabelką, w lewym prostokącie mamy informacje na temat możliwych kwot, które trzeba zapłacić, jeśli poszczególni piłkarze wypełnią wszystkie cele zapisane w kontraktach. Z kolei w prawym prostokącie mamy informacje na temat kwot, które trzeba będzie dopłacić agentom poszczególnych piłkarzy, jeśli ci wypełnią swoje kontrakty z Realem Madryt.

Wyłącz AdBlocka, żeby zobaczyć pełną treść artykułu.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!

Komentarze

Wyłącz AdBlocka, żeby brać udział w dyskusji.

Reklamy są jedyną formą, jaka pozwala nam utrzymywać portal, płacić za serwery czy wykorzystywanie zdjęć, by codziennie dostarczyć Ci sporą porcję informacji o Realu Madryt. Dlatego prosimy Cię o wyłączenie AdBlocka, jeśli w pełni chcesz cieszyć się możliwościami nowej strony i korzystać z naszej pracy. Gracias!