REKLAMA
REKLAMA

60 lat Estadio Santiago Bernabéu

Nasz kolos dziś obchodzi swoje sześćdziesięciolecie
REKLAMA
REKLAMA

Na słonecznym polu, z dala od serca Madrytu, wzniesiony został pierwszy stadion Realu Madryt - Chamartín. Ten obecny, Estadio Santiago Bernabéu, jest jednym z nielicznych, który znajduje się w centrum miasta. To niewątpliwie jeden z uroków budowli, której inauguracja odbyła się dokładnie 60 lat temu - 14 grudnia 1947 roku. Na otwarcie Real Madryt zmierzył się z portugalskim Os Belenenses. Na przestrzeni lat stadion ten stał się jedną ze świątyń europejskiego futbolu, jedynym, który w swoim klubowym muzeum poszczycić się może dziewięcioma Pucharami Europy.

Bernabéu zmieniało się wraz z biegiem czasu. Paradoksalnie, już nigdy nie uda się odzyskać liczby 125.000 miejsc, którą w latach pięćdziesiątych, po pierwszej przebudowie, mógł poszczycić się ten kolos (wtedy większość miejsc była stojąca i panował niewyobrażalny upał), ale z drugiej strony Bernabéu jest teraz centrum luksusu i biznesu, nie otaczają go już puste pola i wiejskie krajobrazy, lecz restauracje, sklepy i wszelkiej maści biura. Stadion zamknięty do odwiedzania jest jedynie w niedziele i w dniu meczu, lecz mimo to odwiedza go rocznie 600.000 gości.

Druga generalna przebudowa odbyła się z okazji Mistrzostw Świata w 1982 roku. Wtedy też Bernabéu stało się świątynią światowej piłki nożnej, a potwierdzenie przyszło w latach dziewięćdziesiątych, gdy rozpoczęto ostateczną przebudowę, której skutki możemy podziwiać na co dzień. Stadion rozrastał się w górę, zmieniła się również fasada zadaszenia. Później nadszedł czas na odświeżenie szatni, zamontowano ogrzewanie, nowe tablice świetlne, system nagłośnienia...

UEFA wreszcie doceniła tę pracę i ostatnio nagrodziła Santiago Bernabéu mianem stadionu pięciogwiazdkowego, elitarnego, przez co stał się poważnym kandydatem do zorganizowania finału Ligi Mistrzów w 2010 roku.

Ostatnie aktualności

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (37)

REKLAMA